Kroders ziņo

Mar
23
2017

23. martā notiks saruna “Vecā un jaunā vārda brīvība”

Projekta “Pagātnes pārvarēšana, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei” ietvaros Ģertrūdes ielas teātrī turpinās diskusiju cikls, kas veltīts padomju totalitārā režīma nozīmes un ietekmes uz mūsdienu Latvijas sabiedrību analīzei un izvērtēšanai. Sarunu fokuss – Latvijas mūsdienu mākslas sasaiste ar valsts varu un politiskām ideoloģijām. Otrā diskusija “Vecā un jaunā vārda brīvība” notiks 23. martā plkst. 19.00.

Diskusiju ciklā tiek meklētas atbildes uz jautājumiem par padomju mantojuma seku funkcionēšanu mūsdienu mākslas un kultūras izpausmēs. Kādas ir mākslas un ideoloģijas attiecības un kādām tām būtu jābūt? Vai un kā mākslinieks, mākslas kritiķis vai jebkurš cits mākslā iesaistītais nes pilsonisku atbildību? Kā vērtējami mūsdienu mākslas procesi, skatot tos tuvākās vēstures un esošo politisko ideoloģiju kontekstā? Ko esam ieguvuši un ko zaudējuši no tuvākās pagātnes un kā redzam savu nākotni? Diskusijās skatītā vēsturiskā laika ietvars – atjaunotā Latvija ar tālāku vēsturi kā nepieciešamo fonu.

Šī gada otrā diskusija “Vecā un jaunā vārda brīvības” veltīta cenzūras un pašcenzūras jautājumam kultūras vidē, kas, lai arī Latvija ir neatkarīga jau ceturtdaļgadsimtu, joprojām ik pa laikam tiek aktualizēts. Kas ir cenzūra un kādēļ tā pastāv? Vai cenzūra ir tikai spilgts padomju mantojuma piemērs vai arī tā ir neizbēgama jebkuras sabiedrības parādība? Arī Rietumos mākslas cenzēšanas skandāli notiek regulāri, tāpēc, iespējams, jautājums par mākslas brīvību un mākslinieka pienākumu rādīt, teikt, atskaņot, ko domā, ir aktuālāks nekā pāris gadus iepriekš.

Diskusijas moderators: publicists, filozofs Kārlis Vērpe. Dalībnieki: literatūrzinātnieks, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Raimonds Briedis un mākslas teorētiķis un kurators, ABLV Charitable Foundation  Mākslas programmas vadītājs Kaspars Vanags.

Ieeja bez maksas.

Projekts “Pagātnes pārvarēšana, tuvojoties Latvijas valsts simtgadei” tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu mērķprogrammas “Latvijai – 100” ietvaros. Projekta mērķis ir aktualizēt maz diskutētus, taču būtiskus jautājumus no Latvijas nesenās pagātnes, lai veicinātu un padziļinātu zināšanas un izpratni par Latvijas valsts vēsturi un stiprinātu piederību Latvijas valstij. 

 
 
 

  Mūs atbalsta