Jāņa Akuratera muzejs 01.08.2017

Aicina uz pasākumiem pēc restaurācijas atvērtajā Jāņa Akuratera muzejā

Aicina uz pasākumiem pēc restaurācijas atvērtajā Jāņa Akuratera muzejā

Pēc restaurācijas atvērtais Jāņa Akuratera muzejs Rīgā, O.Vācieša ielā 6a, aicina apmeklēt divus kultūras pasākumus.

Dzejas dienu laikā, 15. septembrī plkst.16.00, Jāņa Akuratera muzejā notiks Arvīda Ulmes bērnu dzejas grāmatas un CD "Pasaka par Atslēdziņu" atvēršanas svētki.

Pirms 20 gadiem savai mazajai meitai Unai Arvīds Ulme par prieku sacerēja pasaciņu dzejā par brīnumskaisto Atslēdziņu, kura dzīvojusi “tur aiz meža Saules zemē” un kuru nolaupa šausmu pūķis Viesulis. Tagad pasaciņa ir ieguvi vienkopus divas krāšņas interpretācijas. Ir izdota grāmata, kuru īpašu padara mākslinieces Anitas Jansones – Zirnītes ilustrācijas. Katra grāmatas lapa ir mākslinieces veidota. Māksliniece iejūtīgi, ar neviltotu sirsnību, labestību un prieku ir attēlojusi katru pasakas notikumu. Viņa radītie tēli – Dzeltenzeltainā ziedos līkstošā saules zeme, zilganpelēkie vēju dēli, pūķis Viesulis un brīnumskaistā Atslēdziņa un viņas draugi – izceļ pasakas romantisko gaisotni un iztēles spēles prieku.

Otru pasakas interpretāciju ir izveidojis mūziķis, dziesminieks Haralds Sīmanis. Pasakas grāmatai ir pievienots disks, kurš ietver Haralda Sīmaņa pirms pāris gadiem radīto pasakas teksta dziedājumu. 2014.gadā sadarbībā ar Ediju Gņedovski un “Mikrofonu ierakstu” gādību Haralds Sīmanis to ierakstīja diskā, kas ieguva mūzikas ierakstu gada balvu ”Zelta Mikrofons” kategorijā “Labākais pop albums”. Haralda Sīmaņa pasakas interpretācija ir it kā skaudrāka, dinamiskāka un izceļ pasakas notikumu dramatismu, taču valdzina ar savu patiesumu intonācijā.

15. septembrī grāmatas un diska “atslēgšanas” pasākumā Jāņa Akuratera muzejā piedalīsies Arvīds Ulme, māksliniece Anita Jansone – Zirnīte. Pasaku lasīs aktrise Zane Jančevska un izdziedās Haralds Sīmanis.

Grāmatu ar disku varēs iegādāties izdevniecības “Zvaigzne ABC” grāmatu galdā.

Ieeja Dzejas dienu pasākumā – bezmaksas.

16.septembrī plkst.14.00 notiks Iļģuciema Kultūras centra teātra studijas “Rampa” izrāde Andreja Upīša lugaiAtraitnes vīrs” (režisore – Ināra Čakste).

“Tā ir pilsētas nomaļu dzīves un tipu komēdija, kurā tipiskas Upīša rakstnieka simpātijas un antipātijas savītas ar pilsoņiem un brīvajiem vieglas dzīves meklētājiem “proletariešiem”. (..) Daži tipi asi raksturīgi, skatuves cienīgi” – tā par Andreja Upīša komēdiju “Atraitnes vīrs” 1926.gadā, apcerot jaunāko latviešu dramaturģiju, rakstīja Jānis Akuraters.

Izrādes tēli – namsaimnieks Grunte, lopu kautuves feldšeris Klēmanis, vecmeita Otīlija, liekulīgi svētā Klēmaņa kundze un citi personāži darbosies gan Jāņa Akuratera muzeja pagalmā, gan iekštelpās.

Komēdiju “Atraitnes dēls” Andrejs Upīts saraksta uz publicē grāmatā 1925.gadā. Roberts Kroders par lugu savulaik rakstīja: “Andrejs Upītis savā komēdijā “Atraitnes vīrs” tiecas uz tīri komēdisku veidošanu, apliecinādams sava satīriskā talanta augošo spēku. Viņa satīra aug uz iekšējo patiesību, viņš smalkumu, ar kādu veidot cilvēku komiskos likteņus, smieties par savas tautas, sava laika vājībām, pretējībām. (..) Upīša jaunā komēdija ir reālistisku tipu un situāciju komēdija ar Gogoļa “Revidenta” darbības shēmu.”

Andreja Upīša lugai “Atraitnes vīrs” pirmizrāde bija 1925.gadā Latvijas Nacionālajā teātrī Aldrēda Amtmaņa Briedīša režijā.

Iļģuciema Kultūras centra teātra studija “Rampa” ar savām izrādēm Jāņa Akuratera muzejā ir viesojusies vairākkārt. Ināras Čakstes režijā teātra studija ir iestudējusi un muzejā izrādījusi arī Jāņa Akuratera darbus – 2008.gadā “Kalpa zēnu vasaru”, 2014.gadā pasaku lugu “Šis un tas Itnekas”.

Izrādes “Atraitnes vīrs” Jāņa Akuratera muzejā biļetes cena – 2,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR.

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt