Žaņa Lipkes memoriāls 27.10.2017

Žaņa Lipkes muzeja pirmā izrāde – „Persiešu valodas stundas”

Žaņa Lipkes muzeja pirmā izrāde – „Persiešu valodas stundas”  vēsta par neparastām upura un bendes attiecībām nāves nometnē. Godalgotā krievu dramaturga un kinoscenārista Genādija Ostrovska (Maskava) lugas „Persiešu valodas stundas” pamatā ir viņa izdomāta epizode no izcilā poļu-ebreju rakstnieka Bruno Šulca (1892-1942) dzīves. Pirmizrāde Lipkes muzejā latviešu valodā notiks 2017. gada 10. novembrī, krievu valodā – 17. novembrī.

Genādija Ostrovska (dz.1960) filmu scenāriji ir saņēmuši virkni prestižu kino balvu, pēc tiem savas filmas veidojuši tādi režisori kā Pāvels Lungins, Valērijs Todorovskis, Filips Jankovskis un citi.

Izrādes „Persiešu valodas stundas” darbība notiek koncentrācijas nometnē, kur uzraugs Ginters starp ieslodzītajiem meklē cilvēku, kas varētu viņam iemācīt persiešu valodu. Tas ir viņa sapnis kopš bērnības. Nometnē lielākoties ir ebreji, neviens nezina persiešu valodu. Tāpēc viņi visi dodas uz krāsni.

Ebrejs Bruno Šulcs ļoti grib dzīvot. Vēl vairāk viņš grib izglābt savu mazo dēlu, kurš ir nometināts bērnu nometnē kaimiņos. Un viņš uzņemas iemācīt Ginteram persiešu valodu.

Izrādes centrā – rakstnieks, mākslinieks Bruno Šulcs, kuru 1942.gadā Drogobičā nošāva vācietis Ginters. Izrāde vēsta par Bruno un viņa slepkavu. Dzīvē, kuru dramaturgs viņiem izdomājis pēc liktenīgā šāviena, par savādajām attiecībām starp upuri un bendi. Te saplūst traģēdija un groteska, vīriešu un sieviešu dzimumi, mūzika un klusums, lamas un poēzija.

Kā izrādes galvenais producents „Persiešu valodas stundās” debitē bijušais premjerministrs, biedrības „Žaņa Lipkes memoriāls” vadītājs Māris Gailis.   Izrāde notiek Žaņa Lipkes – 2.pasaules kara laika ebreju glābēja – memoriālā muzeja telpā, kas tikusi īpaši piemērota šīs lugas iestudēšanai.

Izrādes komanda: dramaturgs un režisors Genādijs Ostrovskis (Maskava), aktieri Elita Kļaviņa (JRT), Rihards Lepers, Marija Daņiļuka (Maskava), Jolanta Strikaite-Lapiņa, scenogrāfs Reinis Suhanovs, kostīmu un animācijas māksliniece Velta Emīlija Platupe, komponists Jēkabs Nīmanis, horeogrāfe Agate Bankava, gaismu māksliniece Jūlija Bondarenko (Dailes teātris). Producenti Māris Gailis un Henrieta Verhoustinska.

„Persiešu valodas stundas” tiks spēlētas pamīšus latviešu un krievu valodā. Vairāk informācijas Žaņa Lipkes muzeja  mājaslapā.

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt