Kroders.lv 16.11.2019

IN MEMORIAM. Aktrise Ruta Birgere (1924-2019)

Foto - Matīss Markovskis

2019. gada 16. novembra rītā mūžībā aizgājusi Valmieras teātra aktrise Ruta Birgere.

Ruta Birgere dzimusi Rīgā 1924. gada 7. maijā. 1942. gadā absolvējusi pilsētas 2. ģimnāziju, Latvijas Valsts universitātē studējusi romāņu filoloģiju. Bijusi pārdevēja grāmatveikalā, produkcijas pārbaudītāja VEF rūpnīcā. Beigusi Drāmas (Nacionālā) teātra aktieru studiju, divus gadus (1948-1949) bijusi Drāmas teātra aktrise.

Kopš 1950. gada Ruta Birgere strādājusi Valmieras teātrī, kur nospēlējusi vairāk nekā 50 lomu – Uļitu A. Ostrovska “Mežā’” (1953), veco Niskavuori saimnieci H. Vuolijoki “Niskavuori saimnieces jaunībā” (1973), Vešerieni R. Blaumaņa “Ugunī” (1987)... Arī pēdējos gados aktrise ar intensīvu skatuvisko eksistenci piepildījusi nelielas, taču saturiski dziļas lomas, sadarbojoties ar dažādu paaudžu režisoriem – Feliksu Deiču, Vari Braslu, Indru Rogu, Inesi Mičuli, Elmāru Seņkovu u.c. Ruta Birgere ir “smalka, sievišķīga māksliniece, kas saviem jaunības laika tēliem piešķīra lirisku smeldzi un apvaldītu temperamentu, bet pēdējo gadu lomās burtiski kūsāja no enerģijas, asprātības un viegluma, kāds raksturīgs tiem, kas zina ko vairāk gan dzīvē, gan mākslā,” par aktrisi rakstīts Valmieras teātra mājaslapā.

Ruta Birgere un Uldis Koškins Valmieras teātra izrādē "Viss paliek cilvēkiem" (1967)

Ruta Birgere ir Triju zvaigžņu ordeņa kavaliere (2009). 2007. gadā saņēmusi Latvijas Teātra gada balvas “Spēlmaņu nakts” apbalvojumu par mūža ieguldījumu teātra mākslā, 2013. gadā uzņemta Latvijas teātra Zelta fondā.

2016. gadā tapusi režisores Lienes Laviņas-Kalnaellas dokumentālā filma “Tev, Rūķi!”. Spilgta ir aktrises spēlētā vecāmāte arī R. Vimbas filmā “Es esmu šeit” (2016), Ome A. Krieva filmā “Dancis pa trim” (2011).

“Ruta Birgere Valmieras teātrī bija Rūķis. Vienmēr klātesoša, uzmanīga, visu zinoša un saprotoša, un mazliet mistiska būtne. Tāpat kā Oļģerts Kroders, tāpat kā Džemma Skulme Rutiņa iemiesoja “Latvijas laika” izpratni par lietu kārtību un tādiem jēdzieniem kā darbs, uzticība, gods. Nerimtīga darbā, viņa tiešām mainīja temperatūru un atmosfēru, parādoties uz skatuves. Savam teātrim uzticīga līdz nāvei, viņa prata redzēt jauno un nebaidījās no tā. Pazīt viņu bija prieks, būt viņas uzmanības un mīlestības lokā – gods un laime,” atvadoties no mākslinieces, rakstīts Valmieras teātra mājaslapā.

Atvadīšanās no aktrises Rutas Birgeres notiks 20. novembrī Valmieras teātrī no plkst. 12:00 līdz 13:00.

 

Kroders.lv redakcija izsaka līdzjūtību aktrises tuviniekiem un talanta cienītājiem.

 

Drukāt 

Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt