***

Publicitātes foto
13. janvāris 2021 / komentāri 0

Mūžībā devusies aktrise Astrīda Kairiša (1941-2021)

Mūžībā devusies izcilā Latvijas Nacionālā teātra aktrise Astrīda Kairiša (08.04.1941 – 13.01.2021).

“Balta puteņa rītā mūžībā devusies mūsu mīļā Astrīda Kairiša. Izcilā mūsu teātra aktrise, mūsu teātra sirdsapziņa jeb, kā viņa pati reiz teica – zelta puteklis uz skatuves... 8. aprīlī būtu viņas 80 gadu jubileja,” raksta Latvijas Nacionālais teātris.

Astrīda Kairiša beigusi Dailes teātra 3. studiju 1962. gadā, pēc tās absolvēšanas pieņemta darbā Liepājas teātrī, kur nostrādājusi pirmos piecus gadus, kļūstot par Irmgardes Mitrēvices un Nikolaja Mūrnieka audzēkni. 1968. gadā viņa pārnāk uz Rīgu un līdz pat 2019. gadam strādā Latvijas Nacionālajā teātrī, kur, pateicoties savam talantam, savai skatuviskajai harismai un personībai, kļūst par sava veida teātra simbolu.

Viņas nozīmīgākās lomas teātrī ir Zane izrādē “Pūt, vējiņi!”, Jūlija “Liliomā”, Antonija “Skroderdienās Silmačos”, Natālija Petrovna “Mēnesī uz laukiem”, Liena “Mērnieku laikos”, Ieva “Indrānos”, Spānijas Isabella un daudzas citas, bet mūža virsotne – Spīdolas loma 1985. gadā iestudētajā Raiņa “Uguns un nakts”. Protams, lielāko atpazīstamību ne tikai Latvijas, bet visas bijušās Padomju Savienībās mērogā Astrīdai Kairišai sagādāja viņas kinolomas – Laura “Ezera sonātē”, Zane “Pūt, vējiņi!” kino versijā, Ieva “Tauriņdejā”. Viena no viņas pēdējām lomām bija izrādē “Ezeriņš”, bet pati pēdējā – Zane vecumdienās jau pieminētajā Raiņa “Pūt, vējiņi!” 2018. gadā.

"Kaut arī ārēji trausla, Astrīda Kairiša ir aktrise un cilvēks ar milzīgu garīgu spēku un dzīvesgudrību. Tā vairs nav tikai sievišķīga intuīcija un neticams jūtīgums, ar kādu viņa savulaik radījusi izcilas lomas. Teātra ikdienā, kas, mākslas darbiem topot, ne vienmēr ir harmonijas mājvieta, Astrīda Kairiša svārstīgos brīžos un izkāpinātās emocijās allaž ir savveida atskaites punkts, kas ar sirdi sajūt un zina, kā saglabāt cilvēcību," par leģendāro aktrisi raksta teātra zinātniece Ieva Struka.

Astrīda Kairiša kinofilmā "Pūt, vējiņi!" // Publicitātes foto

Tuvāka informācija par atvadīšanos sekos.

KrodersLV redakcija izsaka līdzjūtību aktrises tuviniekiem, kolēģiem, talanta cienītājiem.