Kroders.lv 27.05.2019

No 20. jūlija līdz 31. augustam notiks gadskārtējais Zalcburgas vasaras festivāls

Fotogrāfijā Markuss Hinterhauzers, Zalcburgas festivāla mākslinieciskais direktors

No 20. jūlija līdz 31. augustam notiks gadskārtējais Zalcburgas vasaras festivāls, kas šogad norisināsies jau 99. reizi un piedāvās gandrīz divsimt izrādes sešpadsmit spēles laukumos.

Festivāla mākslinieciskā direktora Markusa Hinterhauzera (Markus Hinterhäuser) intereses pamatfokusā šogad ir antīkās pasaules mitoloģija, ko spilgti apliecina festivāla operas izrāžu programma. Tajā būs iespējams redzēt piecus jaunus operu iestudējumus, divus operu koncertuzvedumus un divus atjaunojumus, starp kuriem kā īpašs notikums tiek izcelts Riharda Štrausa operas “Salome” atgriešanās festivāla programmā Romeo Kasteluči režijā. Operas cienītājiem tiek piedāvāts arī V. A. Mocarta operas “Idomeneo” iestudējums bijušajā Jātnieku skolā, kur iepriekšējos gados festivāla ietvaros vairākkārt tika rādīti Alvja Hermaņa operu uzvedumi. Šajā zālē, Mocarta mājā un citos spēles laukumos varēs redzēt G. F. Hendeļa operas “Alčīna”, Luidži Herubini ( Luigi Cherubini) operas “Mēdeja” un citus iestudējumus, kā arī noklausīties ap 80 koncertu Vīnes Filharmoniķu un citu slavenu kolektīvu sniegumā.

Teātra programmā tiek piedāvāti četri jauniestudējumi, viena no šī festivāla dibinātājiem, austriešu dramaturga Hugo fon Hofmanstāla lugas “Ikviens” (Jedermann) atjaunojums ar pazīstamo austriešu teātra un kino aktieri Tomasu Moreti galvenajā lomā, četri dramatiski pētījumi un četri darbu lasījumi. Vācu režisors Tomass Ostermeiers un dramaturgs Florians Borhmeijers ir izveidojuši mūsdienīgu, skarbu versiju Ēdena fon Horvāta lugai “Jaunatne bez Dieva”, bet viens no ievērojamākajiem slovēņu mūsdienu režisoriem Matejs Koležniks (Mateja Koležnik) piedāvā “gandrīz mikroķirurģiski sīku” psiholoģisku analīzi un jaunu skatu uz Maksima Gorkija hrestomātiskās lugas “Vasarnieki” varoņu “pašpietiekamo, narcistisko un absolūti apolitisko pasauli”, kā minēts izrādes pieteikumā. Ar jaunu  Ferenca Molnāra lugas “Lilioms” traktējumu sevi piesaka viens no pēdējo gadu nozīmīgākajiem ungāru teātra un kino režisoriem Kornils Mundruzo (Kornil Mundruczo), kurš savu skatuvisko versiju sāks nevis ar karuseļa jautrību, bet no lugas “otra gala”, atdzīvinot it kā jau mirušo varoni.

Intriģējošs ir austriešu rakstnieces un kino mākslinieces Rutas Bekermanes (Ruth Beckermann) projekts “Priecīgais Džoiss. Instalācija” (Joyful Joyce. Installation), kas tiks rādīts Mocarta laukumā. R. Bekermane, kuras filma “Valdheima valsis” (The Waldheim Waltz) šogad tika nominēta “Oskara” balvai labāko ārzemju filmu kategorijā, savu eksperimentālo darbu veltījusi īru rakstnieka Zalcburgas apmeklējumam 1928. gadā. Tolaik Džeimss Džoiss tur pavadīja piecas nedēļas, dzīvoja viesnīcā netālu no Zalcburgas Valsts teātra, satikās ar festivāla viesiem, rakstniekiem, kā Stefanu Cveigu un citiem, u. tml. Vairākos vakaros paredzēti arī Džoisa apjomīgā romāna “Uliss” fragmentu maratonlasījumi.

Vairāk informācijas: https://www.salzburgerfestspiele.at/en/

 

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt