Latvijas Nacionālais kultūras centrs 07.02.2020

Sākusies Latvijas amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2019”

Sākusies Latvijas Nacionālā kultūras centra ikgadējā Latvijas amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2019”. Kopumā saņemtas 46 izrāžu pieteikuma anketas.

Līdzīgi kā “Spēlmaņu nakts” profesionālajiem teātriem, “Gada izrāde” ir gadskārtējs Latvijas amatierteātru snieguma izvērtēšanas pasākums, kurš notiek jau vairāk nekā 25 gadus. To organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs ar mērķi nodrošināt amatierteātru tradīcijas saglabāšanu un nepārtrauktību, popularizēt amatierteātru iestudējumus Latvijas sabiedrībā, kā arī motivēt amatierteātru dalībniekus radošai darbībai.

Katru iestudējumu reģionu skatēs vērtē žūrija trīs teātra mākslas ekspertu sastāvā. To vidū ir teātra kritiķe, interneta žurnāla “Satori” redaktore Anna Andersone, dramaturgs Jānis Jurkāns, teātra zinātniece un kritiķe, portāla “Kroders.lv” galvenā redaktore Ieva Rodiņa, teātra kritiķis, laikraksta “Diena” žurnālists Atis Rozentāls, teātra zinātniece un kritiķe, žurnāla “Teātra Vēstnesis” galvenā redaktore Edīte Tišheizere, teātra zinātniece un kritiķe, Latvijas Kultūras akadēmijas asociētā profesore Līga Ulberte un Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš.

Iestudējums tiek vērtēts pēc pieciem kritērijiem: literārā materiāla izvēles atbilstība, režisora darbs, aktieru darbs, scenogrāfija/vizuālais noformējums un izrādes koptēls.

Pēc visu reģiona skatēm pieteikto izrāžu noskatīšanās žūrija pieņems lēmumu par 10 veiksmīgāko iestudējumu izvirzīšanu skates “Gada izrāde 2019” finālam, kurš tradicionāli notiks 2020. gada 18. un 19. aprīlī Dailes teātrī.

Patīkami, ka amatierteātros var sastapt visu paaudžu aktierus – no padsmitniekiem jauniešu teātra studijās un bērniem ģimeņu ainās līdz cienījama vecuma entuziastiem (tostarp ar ilggadēju pieredzi uz amatierteātru skatuvēm). Tas liecina, ka teātris kā kultūras forma latviešiem joprojām ir ļoti nozīmīgs arī ārpus profesionālā loka,” secina iepriekšējā gada žūrijas pārstāve Lauma Mellēna-Bartkeviča.Amatierteātrim ļoti svarīga ir sociālā funkcija, sevišķi lauku pagastos, tādēļ apveicama ir jebkura iniciatīva veidot skatuves mākslas vienotu domubiedru grupas. Atšķirībā no koriem un deju kolektīviem, amatierteātrī ir lielākas individuālās izpausmes iespējas, tādēļ sava talanta attīstīšana un pilnveidošana ir vēlmju un iespēju jautājums.

Skates programma:

ZEMGALE: 3., 4., 23. janvāris, 27. februāris Jelgavas Kultūras nams; 10., 20. marts Ozolnieku Tautas nams; 22. marts, Dobeles pilsētas kultūras nams;

LATGALE: 22. februāris Rēzeknes pilsētas kultūras nams un Rēzeknes nacionālo biedrību kultūras nams;

KURZEME: 29. februāris Liepājas Latviešu biedrība, Liepājas kultūras nams Wiktorija un Ventspils kultūras centrs; 1. marts Ventspils kultūras centrs;

VIDZEME: 6. marts Valkas pilsētas kultūras nams un Smiltenes pilsētas kultūras centrs; 7. un 8. marts Smiltenes pilsētas kultūras centrs;

RĪGAS REĢIONS: 2. februāris Andreja Pumpura muzejs Lielvārdē, 13. marts Ogres novada Kultūras centrs; 14. marts VEF Kultūras pils, Ogres novada Kultūras centrs, Ikšķiles vidusskola un Latvijas Kultūras koledža; 15. marts Jūrmalas teātris.

Vairāk informācijas: pašvaldību mājaslapās un Latvijas Nacionālā kultūras centra mājaslapā.

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt