Kroders.lv 29.05.2020

Ko skatīties un klausīties, pavadot laiku mājās? (PAPILDINĀTS 31.05)

Skats no LNOB operas "Spēlēju, dancoju" // Foto – Agnese Zeltiņa

Līdz ar ārkārtas stāvokli, kas nu skāris lielāko pasaules daļu, arvien vairāk teātru ir atcēluši vai pārcēluši drīzākajā laikā plānotos iestudējumus un pirmizrādes. Tostarp arī Latvijas, Igaunijas un Lietuvas teātri. Tāpēc šajā klusajā periodā piedāvājam informāciju par iespējām, kur teātra izrādes skatīties mājās, kā arī kur var klausīties ar teātri saistītus raidījumus. Sniedzam ieskatu dažādās vietnēs, kurās iespējams skatīties izrādes no visas pasaules gan bez maksas, gan par nelielu simbolisku samaksu. Piedāvājam arī variantus, kā varat noskatīties ar teātri saistītas filmas. Aicinām saglabāt teātra baudīšanas prieku!

Saraksts vēl tiks papildināts ar aktuālo informāciju

PASAULĒ:

“Opera Vision” piedāvā noskatīties iestudējumus no dažādām pasaules operām. Piedāvāto operu klāstā iekļauta arī LNOB opera “Spēlēju, dancoju” Lauras Grozas-Ķiberes režijā. Operas iespējams skatīties šeit.

Nacionālais Kauņas Drāmas teātris piedāvā tiešsaistē noskatīties vairākas teātra izrādes lietuviešu valodā. Aicinām ielūkoties šeit.

“The Metropolitan Opera” no 16. marta vakaros piedāvās skatītājiem noskatīties operu ierakstus tiešsaistē. Sekojiet informācijai “The Metropolitan Opera” Facebook lapā

Bavārijas Valsts opera savā interneta vietnē iepazīstinās ar 2020./2021. gada sezonas plānotajiem jauniestudējumiem, kā arī būs iespējams noskatīties sešu operu ierakstus tiešsaistē. Sekojiet informācijai šeit

Arī Vīnes Valsts opera piedāvā šajā laikaposmā noskatīties operu ierakstus. Saraksts ar plānotajiem operu izrādīšanas laikiem šeit

"Onet" vietnē iespējams noskatīties pēdējo gadu Polijas teātru izrādes. Skatiet piedāvājumu šeit

“Digital Theatre” piedāvā skatītājiem plašu klāstu ar dažādiem teātra iestudējumiem no visas pasaules. Portālā pieejamās izrādes ir iespējams abonēt par mēneša maksu, kā arī tiek piedāvāta iespēja noskatīties konkrētas izrādes par vienreizēju samaksu. Sīkāka informācija un izrāžu katalogs  šeit.

“Stage Network” vietnē atradīsiet gan teātra un dejas izrādes, gan arī operas. Portālā pieejama arī sadaļa, kas veltīta V. Šekspīra lugu iestudējumiem. Vietnē pieejamās izrādes ir iespējams abonēt par mēneša maksu, kā arī tiek piedāvāts bezmaksas septiņu dienu izmēģinājuma periods. Skatiet vietnes piedāvājumu  šeit.

“Cennarium” piedāvā noskatīties dažādu žanru iestudējumus – komēdijas, mūziklus, operas, cirka izrādes u. c. no visas pasaules. Portālā pieejamās izrādes ir iespējams abonēt, kā arī tiek piedāvāts bezmaksas desmit dienu izmēģinājuma periods. Skatiet sīkāku infromāciju  šeit.

Arī "Rimini Protokoll" piedāvā tiešsaistē skatīties viņu priekšnesumu dokumentētas versijas. Lielākā daļa pieejami angļu valodā vai ar subtitriem angļu valodā. Aicinām ieskatīties  šeit. Savukārt šeit pieejama izrāde "100 % Rīga".

Berlīnes teātris "Schaubühne" piedāvā skatītājiem tiešsaistē noskatīties gan jaunākus, gan senākus teātra iestudējumus, tostarp Tomasa Ostermeiera izrādes. Izrādes tiks rādītas vakaros no plkst. 19.30 līdz plkst 24.00. Ieskatieties programmā šeit. Daļa iestudējumu būs pieejama ar subtitriem angļu valodā.

Oskara Koršunova teātris Viļņā piedāvā skatītājiem noskatīties pirms 30 gadiem tapušo O. Koršunova izrādi pēc Daniila Harmsa darbu motīviem "Tur būt šeit" ("Ten būti čia"). Izrādi iespējams noskatīties šeit. Teātris arī piedāvās skatītājiem noskatīties citas leģendāras Oskara Koršunova izrādes. Sīkākā informācija par izrādēm un saites uz tām  šeit. Šobrīd iespējams tiešsaistē noskatīties arī izrādi "Pilsēta" (Miestas) Sauļus  Mikolaiša un Oskara Koršunova režijā.

Šeit "Duda Paiva Company" piedāvā noskatīties izrādi "Lāsts" (Malediction), kurā apvienojas deja, teātris un interaktīvie mediju elementi. Izrādē "Lāsts" divi vīrieši cīnās pret zaļo skaudības un naida briesmoni, kas nostājies starp viņiem un liek viņiem sacensties. Šie vīrieši rada pasaku un murgu pasauli cerībā rast patiesu savstarpēju saikni.

Lielbritānijas "National Theatre" aprīļa ceturtdienās piedāvās skatītājiem noskatīties vairākas izrādes YouTube vietnē bez maksas. Būs iespējams noskatīties tādas izrādes kā "Divu kungu kalps", "Džeina Eira", "Bagātību sala" u. c. Sekojiet informācijai šeit.

Vācijas teātris "Berliner Ensamble" piedāvā tiešsaistē noskatīties B. Brehta lugas "Kaukāza krīta aplis" iestudējumu, kā arī virtuāli izstaigāt teātra telpas. Ik piektdienu teātra interneta vietnē būs pieejama saite uz jaunu izrādi. Vairāk informācijas šeit

Somijas operas un baleta teātris piedāvā skatītājiem noskatīties vairākas baleta un operas izrādes, piemēram, baletu "Mazā nāriņa" un operu "Klīstošais holandietis". Piedāvājumā ir arī dažu koncertu audioieraksti. Ielūkojieties šeit

Igaunijas teātris "Kanuti Gildi Saal" piedāvā skatītājiem noskatīties igauņu dejotāja un horeogrāfa  Marta Kangro izrādi "Runā ar mani" (Talk to me) angļu valodā. Izrāde pieejama šeit.

Nāciju teātris Krievijā piedāvā skatītājiem tiešsaistē noskatīties Alvja Hermaņa izrādi "Šukšina stāsti". Izrāde ierakstā pieejama šeit.

Briseles opera piedāvā skatītājiem noskatīties vairākus operu iestudējumus. Vairāk informācijas šeit.

Mazās Bronnajas teātris Krievijā uzsācis tiešsaistes lekciju projektu "BrON AIR", un teātra Facebook vietnē pieejamas saites uz dažādām ar teātri saistītām lekcijām krievu valodā. Sekojiet informācijai šeit.

Mobilajā lietotnē "Audible" iespējams klausīties vairāku lugu lasījumus angļu valodā.  Lietotne piedāvā 30 dienu bezmaksas izmēģinājuma periodu, kurā laikā var noklausīties tādu lugu lasījumus kā "Eņģeļi Amerikā", Oskara Vailda lugu lasījumus u. c. Vairāk informācijas šeit.

Tiešsaistē pieejamas arī izrādes no visas pasaules bērniem un pusaudžiem. Ieskatieties šeit, kur sniegta informācija krievu valodā par izrādēm un saites uz tām.

Šeit pieejamas saites uz vairākām mūsdienu Krievijas teātra izrādēm, tostarp Konstantīna Bogomolova izrādi "Juveliera jubileja" un Kirila Serebreņņikova izrādi "Plastilīns". 

No 3. aprīļa tiešsaistē būs iespējams noskatīties Endrū Loida Vēbera mūziklus. Katrs no tiem būs pieejams tiešsaistē 48 stundas šajā YouTube kanālā.

Šeit vietnē Vimeo pieejama "Needcompany" 2004. gada izrāde "Izabellas istaba" franču valodā.

Festival d'Aix-en-Provence un tā sadarbības partneri ARTE, FRANCE MUSIQUE un FRANCE  TÉLÉVISIONS piedāvā tiešsaistē bez maksas noskatīties vairāku operu iestudējumus. Sīkāka informācija šeit.

"Comédie-Française" piedāvā īpašu tiešsaistes programmu "Komēdija turpinās!". Tās ietvaros ik dienu tiks rādītas izrādes, franču aktieri lasīs stāstus bērniem u.c. Plašāka informācija šeit, savukārt saite uz tiešsaistes programmu šeit.

Valsts Viļņas Mazais teātris piedāvā tiešsaistē noskatīties leģendāru teātra iestudējumu – izrādi "Madagaskara" Rima Tumina un Arvīda Dapša režijā. Iestudējuma pamatā ir tāda paša nosaukuma lietuviešu dramaturga Marjus Ivaškeviča luga, kas vēsta par 20. gs. 20./30. gadu dzīvi Lietuvā un kuras pamatā ir stāsts par lietuviešu ģeogrāfu Kazi Pakštu, kurš, nojaušot turpmāko Lietuvas likteni, vēlējās izveidot "rezerves Lietuvu" Āfrikas valstīs. Izrādē ievīts arī stāsts par lietuviešu dzejnieces Salomējas Nēres likteni, kā arī vairākas citas Lietuvas sabiedrībā nozīmīgas personas un notikumi. Izrāde pieejama lietuviešu valodās, tās pirmā daļa skatāma šeit, bet otrā – šeit.

Tiešsaistē skatāmas arī vairākas leļļu teātra izrādes pieaugušajiem.  Šeit tiešsaistē angļu valodā pieejama "Wattle and Daub's" 2017. gada kameropera "The Depraved Appetite of Tarrare the Freak", kuras pamatā ir patiess stāsts par franču revolucionāro spiegu. Šī kameropera vēsta par galvenā varoņa vēlmi kļūt par cilvēku pasaulē, kas viņu redz kā briesmoni. Savukārt  šeit skatāma lelļu teātra izrāde "Re:Frankestein", bet  šeit izrāde "Šiklgrūbers, pieņemtā vārdā Ādolfs Hitlers" ("Schicklgruber alias Adolf Hitler") kas vēsta par Ādolfa Hitlera pēdējām dzīves dienām bunkurā. Abās izrādēs darbojas leļļu meistars Nevils Tranters, un tās pieejamas angļu valodā.

Šeit pieejams apkopojums krievu valodā par vairākām leļļu teātra izrādēm no dažādiem pasaules teātriem un teātra apvienībām. Izrādes ir iespējams arī noskatīties tiešsaistē.

Audio formātā pieejami Marjus Ivaškeviča lugas "Gulošie" lasījumi krievu valodā Oskara Koršunova režijā. Lugu lasa starptautiski atzīti aktieri, tostarp JRT aktieri Guna Zariņa un Gundars Āboliņš. Lasījumi pieejami šeit, savukārt sīkāka informācija par šo projektu lasāma šeit

YouTube vietnē iespējams noskatīties leģendāro Pītera Bruka 2001. gada izrādi "Hamlets".

Šeit Gogoļa centra YouTube kontā pieejama režisoru Tomasa Ostermeiera un Kirila Serebreņņikova saruna ar tulkojumu krievu valodā

31. maijā plkst. 20.00 un 1. jūnijā plkst 15.00 tiešsaistē Gogoļa centra YouTube kontā būs skatāma Latvijas Nacionālā teātra izrāde "Voiceks" Kirila Serebreņņikova režijā.

Līdz 4. jūnija plkst. 24.00 tiešsaistē vācu valodā skatāma Hainera Millera pēdējā izrāde – Bertolta Brehta lugas "Artūra Uī karjera, kuras varēja arī nebūt" 1995. gada iestudējums. Galvenajā lomā aktieris Martins Vutke. Šī Bertolta Brehta luga ir līdzība par Ādolfu Hitleru. Izrāde skatāma šeit.

LATVIJĀ:

Teātra trupa KVADRIFRONS noslēdzis projektu "KVADRIFRONA DEKAMERONS", kura laikā no 16. marta trupas komanda, viņu draugi, radi un paziņas lasīja noveles no Dž. Bokačo "Dekamerona". Visi lasījumi ir pieejami KVADRIFRONA YouTube kontā.

Dažādu darbu lasījumus piedāvās arī Jaunais Rīgas teātris. Aicinām ieskatīties šeit, kur būs pieejami lasījumi.

Aicinām ielūkoties arī LTV raidījuma "Teātris.zip" Īpašajā izlasē, kur pieejami Latvijas teātru izrāžu ieraksti un izrāžu fragmenti. Skatietiet izlasi šeit. Izlase pēdējās dienās ir papildināta ar Liepājas teātra izrādēm  "Sniegbaltīte un septiņi rūķīši", un  "Portreti. Vilki un avis", Daugavpils teātra izrādi "Jubileja 98'", Rīgas Krievu teātra izrādēm  "Mēdeja" un "Mīlas svētība", Valmieras Drāmas teātra izrādi "80 dienās apkārt zemeslodei" un 2002. gada izrādi "Pazudušais dēls", kā arī LKA studentu diplomdarba izrādi "Brāļi Karamazovi".

"Teātris.zip" arī piedāvās īpašu izrāžu izlasi LTV1 un LTV7 kanālā. Vairāk informācijas šeit.

Liepājas teātris šajā laikā piedāvā klausīties podkāstu "Pīpētavas sarunas". Pirmo podkāsta ierakstu iespējams klausīties šeit "Spotify" platformā. Bet otrais ieraksts – saruna ar aktieri Kasparu Godu – pieejams šeit. Šeit pieejams arī trešais podkāsta ieraksts – saruna ar Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" valdes locekli Timuru Tomsonu un Liepājas teātra valdes locekli Evu Ciekurzi. Savukārt šeit  iespējams noklausīties ceturto ierakstu – sarunu par seriāliem ar Rolandu Beķeri un Elīnu Bojarkinu. Šeit pieejams piektais podkāsta ieraksts – "Kas ir kritiķis un ko viņš dara?", kurā klausāma saruna ar Līgu Ulberti un Inesi Kučinsku.

Aicinām noskatīties Kristas Burānes teātra triloģijas filmas "Piektais Hamlets", "Māra" un "Pasaka par tukšo telpu". Filmas pieejamas šeitšeit un šeit.

LMT Straume vietnē iespējams noskatīties vairākas pēdējos gados tapušās izrādes, piemēram, Latvijas Nacionālā teātra izrādi "Īstā bērnība", izrādi "Veidenbaums un Veidenbaums. Divi brāļi", VDT iestudējumu "Meistars un Margarita" u. c. Skatiet piedāvājumu  šeit.

Dirty Deal Teatro uzsāk jaunu projektu veido "Izrāžu–instrukciju" ciklu. Katru nedēļu kāds no Dirty Deal Teatro dramaturgiem piedāvās savu "Izrādi-instrukciju", kuras pamatā būs norādījumi, lai izrādi varētu piedzīvot, atrodoties mājās vai citā atbildīgā un drošā vietā un veidā. Izrādes tiks publicētas Dirty Deal Teatro sociālajos tīklos. Sekojiet aktualitātēm  šeit.

Aicinām noskatīties arī “Deep Sea Studios” paspārnē tapušās Matīsa Kažas filmas “Vienu biļeti, lūdzu!” un “Meierholda lidojums”, kas bez maksas pieejamas  šeit un šeit.

Aicinām arī klausīties Latvijas Nacionālā teātra podkāstu "Klausies Nacionālo!". Šeit pieejami visi podkāsta ieraksti.

Latvijas Radio 1 Radioteātrī iespējams arī noklausīties stāstus no Jaunā Rīgas teātra izrādes "Latviešu stāsti". Visi ieraksti pieejami šeit.

Ģertrūdes ielas teātris piedāvā noskatīties pirmo izrādi, kas rādīta uz ĢIT teātra skatuves. Izrāde "Männersache" vēsta par četriem draugiem, kuri viena vakara gaitā izdzīvo savstarpējo attiecību līkločus. Draudzība, vientulība, bailes, uzdrīkstēšanās, mīlestība un suģestējoša atklātība, izmantojot ķermeņa valodu. Šoreiz deju zāle ir satikšanās vieta un cīņas lauks, kur katram dota iespēja iepazīt pašam sevi. Izrādi caurstrāvo smeldzīga sirsnība un enerģijas piesātināta dzīvā mūzika divu ģitāristu un viena bundzinieka izpildījumā. Izrāde pieejama YouTube platformā šeit.

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris piedāvā saviem skatītājiem rubriku "Dzejoļi tiešsaistē", kurā teātra aktieri lasa dažādu autoru dzeju. Sekojiet jaunumiem teātra Facebook lapā

Ogres teātris skatītājiem piedāvās dzejas lasījumus, aktieriem ņemot no plauktiem dažādu autoru dzejas grāmatas un daloties šībrīža sajūtās un pārdomās. Dzejas lasījumi klausāmi Ogres teātra Facebook lapā vai mājaslapā www.ogresteatris.lv.

Latvijas Nacionālajā teātrī tapis virtuālu raidījumu sērija "7 kraukļi un Saulcerīte". Raidījumi  skatāmi Nacionāla teātra YouTube kanālā. Raidījuma pamatā ir septiņu "kraukļu" – septiņu Nacionālā teātra aktieru – septiņi jautājumi raidījuma viesim, sauktam par Saulcerīti, – smeļoties iedvesmu no Raiņa “Zelta zirga”. Raidījumu veido un tajā piedalās Igors Šelegovskis, Jānis Vimba, Kārlis Reijers, Kaspars Zvīgulis, Raimonds Celms, Romāns Bargais un Arturs Krūzkops. Video apstrāde – Linda Ģībiete.

Dailes teātris ir izmantojis šo laiku, lai radītu īpaši virtuālajai videi paredzētu daudzsēriju tiešsaistes izrādi, kurā labākās teātra tradīcijas apvienotas ar virtuālās vides risinājumiem. Roberta Mūzila darba “Jūsmotāji” daudzsēriju tiešsaistes izrādes pirmās divas sērijas skatītāju vērtējumam tiks nodotas piektdien, 17. aprīlī, to režisors ir Viesturs Kairišs. Daudzsēriju tiešsaistes izrādes sērijas interneta vidē būs pieejamas Dailes teātra interneta vietnē un YouTube kanālā.

Aicinām ielūkoties arī Latvijas Leļļu teātra Facebook lapā, kur tiek publicētas aktieru veidotas videoepizodes ciklā "Garais starpbrīdis". Šīs videoepizodes pēcāk pieejamas arī teātra YouTube kanālā un interneta vietnē.

LTV tiešsaistē piedāvā noskatīties Dirty Deal Teatro izrādi "Nacionālais attīstības plāns", kuras dramaturgs un izpildītājs ir Jānis Balodis. Izrāde pieejama šeit.

Latvijas Kultūras akadēmijas Valmieras teātra aktieru 3. kursa studenti ir radījuši ierakstus ar Latvijas Literatūras gada balvai nominēto dzejnieku dzejoļu lasījumiem. Visi ieraksti pieejami šeit.

Žaņa Lipkes memoriāla YouTube kanālā iespējams noskatīties Genādija Ostrovska iestudēto izrādi "Persiešu valodas stundas"Izrāde ir poētiska un filozofiska spēle par piedošanu, 1942. gadā nogalinātā poļu/ebreju rakstnieka Bruno Šulca (Bruno Schulz) neticamā dzīve pēc nāves. 

Ir uzsākts jauns pasākumu cikls teātri un dramaturģiju mīlošiem cilvēkiem un radošām grupām – "Latviešu lugu lasījumi 2020". Lai piedalītos ciklā ir tikai divi noteikumi – pirmkārt, jālasa dzīva latviešu autora luga un otrkārt, lasījumā jāpiedalās vismaz 3 dažādu teātra mīļotāju apvienību (vēlams no dažādām valstīm) aktieriem vai neaktieriem. Šī cikla idejas autore ir Dziesma Teteris no Losandželosas (ASV), līdzautors un projekta iesācējs Birmingemas Mazā teātra režisors Ingmārs Čaklais. Lugu lasījumi ir pieejami YouTube vietnē šeit.

Atklājot 30 gadu jubileju, Latvijas Kultūras akadēmija skatuves mākslas cienītājiem ir sagatavojusi trīs leģendāru LKA studentu izrāžu ierakstu pirmizrādes: “Brāļi Karamazovi” (1997) un “Pazudušais dēls” (2002). Katra no izrādēm ir nozīmīga LKA 30 gadu ilgās skatuves mākslas izglītības attīstībā, teātra mākslas novitāšu kontekstā un aktieru kolektīvu sniegumā. 

Izrāžu “Brāļi Karamazovi” un “Pazudušais dēls” ierakstu pirmizrādi LKA nodrošina sadarbībā ar Latvijas Televīziju platformā Teātris.zip.

29. maijā plkst. 19.00 tiešsaistē būs skatāma Liepājas teātra izrāde "Mēness neredzamā puse" Monikas Klimaites režijā. Netiks rādīts izrādes ieraksts, bet gan tiešraide no Liepājas teātra, kur aktieri spēlēs izrādi bez skatītājiem. Biļetes uz izrādi pieejamas šeit.

4. jūnijā tiešsaistē būs iespējams noskatīties Valmieras Drāmas teātra aktiera Mārtiņa Meiera monoizrādi "Visas labās lietas" Ineses Mičules režijā. Vairāk informācijas par iestudējumu šeit, savukārt biļetes var iegādāties šeit.

Latvijas Nacionālajā teātrī tapis e-teātris "X paaudze" Ināras Sluckas režijā. 28. maijā 19.00 skatītājiem tiks piedāvāta “X paaudzes” 1. epizode, bet pēc tās – tiešsaistes saruna  zoom platformā ar radošo komandu. Vairāk informācijas par šo projektu lasiet šeit, savukārt biļetes pieejamas šeit.

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt