PERFOrācija, KVADRIFRONS 03.08.2020

Gaidāmās pirmizrādes neatkarīgajos teātros

Publicitātes foto

Vasaras beigas tuvojas straujiem soļiem, taču tikpat strauji tuvojas arī divas pirmizrādes. Jaunajā Kultūrtelpā “Točka” 26.augustā pirmizrādi piedzīvos jaunās režisores Beatrise Zaķes un dramaturģes Lindas Rudenes izrāde “Heda. Human”. Izrāde būs viedokļu kolāža par dzimumu lomām sabiedrībā.

 

Henrika Ibsena luga “Heda Gablere” sarakstīta 1890. gadā. Simtu trīsdesmit gadu laikā, sabiedrības pastāvēšanas modelis ir pilnībā mainījies. Cilvēce kļuvusi izteikti demokrātiska un liberāla. Indivīda vērtību sistēmas priekšplānā ir ierindojusies iecietība. Patriarhālais sabiedrības modelis ir zudis, un tā vietā valda absolūta dzimumu līdztiesība. Vai tomēr nē? 1890. gadā Viņai pārmeta nepiemēroti izraudzīta skaņdarba atskaņošanu. 2020. gadā Viņai pārmet dungošanu līdzi Dona dziesmām. Un ja vēl tā būtu vienīgā pinka Viņas gludi sukātajos matos...  Kas īsti mainījies simttrīsdesmit gadu laikā? Toreiz Viņa izvēlējās klusēt. Šodien – runāt.

 

Izrādes režisore Beatrise Zaķe : “Aizvien vairāk nākas saskarties ar to, ka vārds – feminisms – mūsu sabiedrībā tiek izteikts ar negatīvu pieskaņu. Man bija svarīgi savāk vienkopus trīs ļoti spēcīgas, bet dažādas aktrises, kura katra šobrīd pārliecinoši varētu nospēlēt savu versiju par Ibsena Hedas Gableres tēlu. Taču šoreiz Ibsens ir tikai atspēriena punkts un iedvesma. Mēs radošajā komandā esam septiņas jaunas sievietes, kurai katrai ir savs skatījums uz dzimumu, un visas kopā, gluži kā pētījumu par dzimumu steriotipiem, mēs ar savām domām, pieredzēm, profesionālajiem izsteiksmes līdzekļiem veidojam šo kolāžu, domu virknējumu, lai meklētu atbildes uz jautājumiem par to, kā ir būt jaunai sievietei maskulīnā vidē, kā saglabāt savu pašcieņu, nekrītot par upuri komentētājiem un feministu nīdējiem, un kā tajā visā atrast savu īsto sajūtu un esamību būt tādai, kāda es vēlos būt.”

 

Izrādē piedalās aktrises – Anta Aizupe, Dārta Daneviča, Inga Tropa. Režisore Beatrise Zaķe, dramaturģe - Linda Rudene. Kostīmu māksliniece Inga Siliņa, horeogrāfe Alise Putniņa, bet mūzikas un gaismu partitūras autors – Kārlis Zemītis. Izrādi producē apvienība “PERFOrācija”.

 

Izrādes Kultūrtelpā “Točka” būs skatāmas 26.augustā, kā arī 2.,3.,11.,12.,25. un 26.septembrī.

Biļetes tirdzniecībā no 7.augusta mobilajā lietotnē Mobilly un interneta vietnē  https://mobilly.lv

 


 

Savukārt 14. augustā pirmizrādi piedzīvos trupas KVADRIFRONS izrāde - asiņains piedzīvojums pacietīgām ausīm “Rolanda dziesma”.

 

Interaktīvā klausāmzrāde balstīta tāda paša nosaukuma franču viduslaiku eposā, kurā poētiski aprakstīta karavadoņa Rolanda un viņa karaspēka sagrāve cīņā ar baskiem. Eposs sastāv gandrīz tikai no kaujas ainām, kas bagātas ar asinīm un iekšējiem orgāniem. Galu galā, tieši šādā veidā īsti bruņinieki risina problēmas – gan personiskās, gan valstiskās, gan ar ticības jautājumiem saistītās.


KVADRIFRONA versijā eposa darbība pārcelta uz mūsdienu Latviju - asiņainajā sadursmē iesaistās nevis franču un basku karaspēki, bet gan Latvijas lauku kori, kas cenšas pārspēt viens otru talantā un viltībā, lai nokļūtu Rīgā, Dziesmu svētku noslēguma koncertā. Izrāde - tāpat kā vecfranču eposs - vēsta par negantu cīņu naida izraisītas konkurences vārdā, kuras vēsturiskais pamatojums jau sen zudis pagātnes muklājos.

 

“Rolanda dziesma” sākotnēji bija iecerēta pavisam citāda. Patiesību sakot, ļoti klasiska - uz skatuves, ar zāles tumsā sēdošiem skatītājiem, ar dzīviem aktieriem viduslaiku kostīmos, ar dekorācijām, prožektoru gaismām, dejām un dziesmām. Taču dzīve ieviesa savas korekcijas. Ķeroties pie darba uzreiz pēc ārkārtējās situācijas sākuma, KVADRIFRONS radījis izrādi, kuru baudot mūsu skatītāji kļūs par klausītājiem - šo iestudējumu varēs izdzīvot pa telefonu. Izrāde ilgs aptuveni vienu stundu, tomēr precīzs tās garums būs atkarīgs tikai un vienīgi no katra klausītāja veiktajām izvēlēm.

 

Mēs neesam aizmirsuši par teātramīļu ieradumiem - mēģināt pagūt izdzert vīna glāzi un apēst kūciņu līdz puksten septiņiem, kad veras noslēpumainais skatuves priekškars. Arī “Rolanda dziesmas” telefona numurs darbosies tikai noteiktos laikos un biļetes ar pieejas kodu varēs iegādāties KVADRIFRONA mājaslapā. Vienīgi par kūku un vīnu nāksies parūpēties pašiem.

 

Izrādes tapšanā iesaistījušies KVADRIFRONA biedri un citi mākslinieki: Reinis Boters, Aigars Grauba, Vilis Lācītis, Ance Kukule, Āris Matesovičs, Klāvs Mellis, Mārcis Nīmants, Paula Pļavniece, Guntars Račs, Olga Rajecka, Daina Samta, Jānis Sniķers, Kārlis Staņa, Ance Strazda, Inese Tone, Kārlis Tone, Anna Ulberte.

 

Izrādi atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas Mobilais Telefons, radio NABA

Biļetes pieejamas teātra trupas KVADRIFRONS mājaslapā  http://www.kvadrifrons.lv/calendar

 

 

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt