Liepājas teātris 08.10.2020

Liepājas teātrī jauna pirmizrāde, pēdējo reizi spēlēs izrādi “Liepāja - Latvijas galvaspilsēta"

foto - Mārtiņš Vilkārsis

Liepājas teātrī atgriezusies režisore Māra Ķimele, lai kopā ar aktieriem pabeigtu iesākto darbu pie Ivana Viripajeva lugas “Saviļņojums” iestudējuma. Izrādes pirmizrāde tika plānota pavasarī, kad arī notika pirmais mēģinājumu posms, darbs turpinājās arī jūlijā, un arī šobrīd mēģinājumi atsākti, lai jau 17. oktobrī varētu notikt pirmizrāde.

Ivans Viripajevs (1974) šobrīd ir viens no vadošajiem un izcilākajiem mūsdienu Krievijas dramaturgiem, teātra un kino režisoriem, kurš par saviem darbiem saņēmis vairākas balvas. Lugu „Saviļņojums” autors sarakstījis 2019. gadā, pats izrādi arī iestudējis Sanktpēterburgas Tovstonogova teātrī. Viņa daiļrade nav sveša arī Latvijā, bet luga „Saviļņojums” tiek iestudēta pirmo reizi.

Pie pasaulslavenas poļu izcelsmes amerikāņu rakstnieces Uljas Rihtes - intravertas autores, kas intervijas sniedz ļoti reti - ierodas poļu žurnālists Kšištofs Zeliņskis. Neskatoties uz viņas meitas un aģenta daudzajiem aizliegumiem intervijas sakarā, tā izvēršas negaidītiem pavērsieniem bagāta - savijoties patiesiem dzīves faktiem un rakstnieces radošās fantāzijas radītiem mītiem.

 “Mani ieinteresēja lugas tēma -  jautājums par radošās brīvības iespējamību vai neiespējamību, par mākslinieka neatkarību vai atkarību no citu cilvēku ietekmēm, vajadzībām un konjunktūras, nacionalitātes un politisko uzskatu loma radošas personības liktenī,” par darba izvēli saka M. Ķimele, kurai šis būs pirmais iestudējumus Liepājas teātrī pēc 20 gadu pārtraukuma. 

Lugā, kura ir  poētismu un zemtekstu pilna, kura runā gan par mīlestību, gan dzīves jēgu, gan mākslu un radīšanu, par mākslinieku neatkarību vai atkarību, galvenā loma  uzticēta aktrisei Inesei Kučinskai.

Izrādē piedalās arī Viktors Ellers, Ilze Trukšāne, Sandis Pēcis, Edgars Ozoliņš, Rolands Beķeris.

Kopā ar režisori strādā scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis. Lugu no krievu valodas tulkojis Ingus Liniņš.

Izrādi iespējams noskatīties arī 18. oktobrī, kā arī 5. un 6. novembrī.

Savukārt, piektdien, 23. oktobrī, plkst. 19:00 Liepājas teātrī pēdējo reizi tiks rādīta izrāde “Liepāja - Latvijas galvaspilsēta”. Izrādi pirms 2 gadiem iestudēja režisors Valters Sīlis, tā tika nominēta 7 “Spēlmaņu nakts” balvām - tai skaitā - “Gada lielās formas izrāde”, “Gada režisors” u.c. Rasa Bugavičute-Pēce, kas tekstu radīja īpaši izrādes vajadzībām, tika nominēta balvai kategorijā “Gada sasniegums oriģināldramaturģijā”.

Izrādes dramaturģisko materiālu veido vairāki īsi stāsti, kas rasti 1919. gada periodikā par laiku un notikumiem, kas norisinājušies Liepājā, kamēr šeit atradās Latvijas pagaidu valdība ar Kārli Ulmani priekšgalā. Laiks, kuru piedzīvojuši Liepājas iedzīvotāji, bijis samērā baiss un nedrošs, taču tajā pašā laikā viņiem bija jāturpina sava ikdienas dzīve, neatkarīgi no sociālpolitiskajiem apstākļiem! Izrāde atklāj, kā jaunas valsts rašanos izjuta cilvēki, kuri tieši nebija saistīti ar politisko lēmumu pieņemšanu – gan Latvijas kultūras vēsturē labi zināmas personības, gan vienkāršie pilsētas iedzīvotāji.

“Sīlis iestudējumā nodarbinājis vai visus t. s. jaunā Liepājas kursa aktierus – Edgaru Ozoliņu, Sandi Pēci, Rolandu Beķeri, Agnesi Jēkabsoni, Aneti Berķi, Mārtiņu Kalitu, Kasparu Kārkliņu, Gati Maliku, Ilzi Trukšāni, Lauru Jerumu –, un viņi spēlē aizrautīgi. Labai daļai trupas piemīt izteiktas raksturotāju dotības, teju visi apveltīti ar lielisku humora izjūtu, daļa dzied, visi dejo. Mazās ainiņas, kurās aktieri iejūtas dažnedažādās lomās, piedāvā dažādās emocionālās intonācijās izstāstītus kara ikdienas nogrieznīšus. Daži ir traģiski – nāves ir nežēlīgas un bezjēdzīgas; citi sentimentāli; daļa – komiski līdz asarām,” pēc izrādes noskatīšanās rakstīja teātra kritiķe Zane Radzobe.

Tā laika pilsētvidi, ļaujot skatītājiem ieraudzīt 1919. gada Liepāju, uz skatuves radījis scenogrāfs Uģis Bērziņš. Izrādei tapt palīdzēja arī kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, horeogrāfe Kristīne Brīniņa, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, kā arī komponists Reinis Sējāns.

Pēdējo izrādi filmēs LTV1, lai pēc tam tā būtu pieejama skatītājiem ciklā “Teātris. zip”.

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt