Jaunumi

Foto: Julia Volonts
17. augusts 2021

Jaunieši un seniori aicināti pieteikties bezmaksas mākslas terapijas nodarbībām

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) aicina pieteikties jauniešus, kuri šogad saskārušies ar depresiju un seniorus, kuriem ir demence vai citi kognitīvi traucējumi uz unikālām mākslas terapijas nodarbībām, kas no 10. septembra līdz 28. novembrim, piektdienās, norisināsies LLMC veidotajās izstādēs, Rīgā. Nodarbības vadīs mākslas terapijas speciālisti - Lība Bērziņa un Džūlija Volonta (Julia Volonts). Pieteikuma anketa jāaizpilda līdz 25. augusta plkst. 24.00.

LLMC izglītības programmas šogad tiek veidotas, aptverot ne tikai mākslas interesentu auditoriju, bet vairojot izpratni un iecietību par psihisko veselību dažādās sabiedrības grupās. Ar mākslas terapijas metodēm ir iespēja palīdzēt  mērķa grupām, kuras nešaubīgi ir starp tām, kas no pandēmijas ietekmes cietušas visvairāk: jauni cilvēki – pusaudži vecumā no 12 līdz 18 gadiem, kuri šogad saskārušies ar depresiju un seniori ar demenci un/vai citiem kognitīviem traucējumiem, kuri atrodas ilgstošā izolācijā.

Terapijas sesijas noritēs izstādēs un/vai tiešsaistē, par pamatu izmantojot izstādēs esošos mākslas darbus.  Senioriem nodarbības norisināsies latviešu, bet jauniešiem – angļu valodā. Jauniešu nodarbībām, ja nepieciešams, tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā. Grupu dalībnieki tiks iepriekš atlasīti, katrai grupai organizējot 10 nodarbības, reizi nedēļā – piektdienās. Vienas nodarbības garums ir 2 stundas. Pirms nodarbību uzsākšanas paredzēta individuāla tikšanās Zoom platformā, augusta nogalē.

Radošās mākslas terapijas nodarbības norisināsies festivāla “SURVIVAL KIT” ietvaros, kura tēma un publiskā programma būs balstīta aktuālajā sociālajā situācijā, kurā cilvēki gados, īpaši vīrusa apstākļos tiek izstumti no sabiedrības, kā arī mākslinieces Annas Priedolas ekspozīcijā “Dairy Diaries”, kas taps šī gada nogalē starptautiska projekta “Pārmaiņu aģenti” ietvaros un būs veltīts senioriem Latvijā, kas sirgst ar demenci.

Pieteikuma anketa pusaudžiem:   https://forms.gle/jEEmWGbgygrSC5uv9

Pieteikuma anketa senioriem: https://forms.gle/zPvqbY5y7z5z4Hjx8

Jautājumu gadījumā iespējams sazināties, rakstot vai zvanot:

  • Lībai Bērziņai – 28649014, berzina.liba[at]gmail.com;
  • Mārai Žeikarei – 29586893, mara[at]lcca.lv.

Nodarbību vadītājas norāda: “Mākslas terapija ir psihoterapijas forma, kas apvieno mākslas radošumu un diskusijas par mākslu, lai vairotu emocionālo, fizisko un garīgo labsajūtu. Terapija sniedz apmeklētājiem visaptverošu mākslas pieredzi un iespēju mijiedarboties ar izstādi viscerālā un sensorālā veidā. Vienlaikus dalībnieki uzzina, kā māksla var palīdzēt atpazīt emocijas, jūtas vai domas, kuras var būt grūti izteikt vārdos. Pasaulē tiek piekopta prakse, kad mākslas terapija tiek organizēta mākslas muzejos un izstādēs.”

Foto - Lība Bērziņa

Vairāk par mākslas terapeitēm – nodarbību vadītājām:

Džūlija Volonta ir mākslas terapeite no Ņujorkas ar mākslas terapijas maģistra grādu Vizuālās mākslas skolā. Bijusi amatā Ņujorkas radošās mākslas terapeitos, kas ir ilggadēja grupas privātprakse Ņujorkā. Viņas klīniskā pieredze ir izglītības, sabiedriskās un privātās prakses vidē, ieskaitot darbu ar bērniem, ģimenēm, pusaudžiem un pieaugušajiem. 2019. gadā Džūlijai piešķīra Fulbraita stipendiju mākslas terapijas pētījumu veikšanai Rīgā, kur viņa šobrīd dzīvo. Pandēmijas laikā sadarbojusies ar bezpeļņas un sabiedriskām organizācijām (centrs MARTA, Rīgas Stradiņa universitāte, ISSP galerija un LGBT māja), lai nodrošinātu mākslas terapijas darbnīcas un grupas. Papildus klīniskajai pieredzei viņa ir aktīva Eiropas Mākslas terapijas federācijas (EFAT) biedre un bijusī Ņujorkas Mākslas terapijas asociācijas (NYATA) valdes locekle, kas ir Amerikas Mākslas terapijas asociācijas (AATA) filiāle.

Lība Bērziņa ir viena no LLMC mediatoru grupas dalībniecēm, ar ekspertīzes lauku mākslas terapijā un ilggadēju pieredzi dažādu projektu vadībā (organizācijās Apeirons, NVO "Colorize" un NVO "Say!, un citās). Ieguvusi bakalaura grādu Mākslā ar grafiskā dizainera kvalifikāciju Latvijas universitātē un maģistra grādu Mākslas terapijā Rīgas Stradiņa universitātē. Ir darba pieredze grupu vadīšanā dažāda vecuma cilvēkiem. Strādājusi Kim? Laikmetīgās mākslas centrā kā izglītības programmas vadītāja. Ieguvusi arī starptautisku pieredzi mākslas terapijā Polijā un piedalījusies vairākos projektos un apmācībās ārvalstīs (Turcijā, Itālijā, Spānijā u.c.), kas galvenokārt ir bijušas saistītas ar darbu ar jauktām grupām (cilvēkiem dažāda veida invaliditāti; ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem u.c.), iekļaušanu, mākslu, improvizācijas un cirka tehnikām neformālajā izglītībā. Lība ir arī dažādības un mākslas vēstnese Latvijā.

LLMC izglītības programmas kuratore ir mākslas zinātniece Māra Žeikare. LLMC izglītības programmas atbalstītāji ir Valsts Kultūrkapitāla fonds, LR Kultūras ministrija, Rīgas Dome.