Jaunumi

Publicitātes foto
17. maijs 2022

MuseumLV un Grata JJ svin 5 gadu jubileju un aicina apmeklēt Jāņa Deinata personālizstādi

Galerija MuseumLV un kultūras centrs Grata JJ svin savu 5 gadu jubileju un aicina no 26. maija līdz 9. jūlijam apmeklēt vērienīgo Jāņa Deinata personālizstādi “Jānis Deinats. Laiki. Tik salda” galerijas MuseumLV pirmajā un otrajā stāvā.

Laiki atstāj pēdas sejās. Katrā sejā savas. Tā rodas portreti. Laiki mainās. Portreti paliek. Kā starplaiki. Ir vēl ekspozīcijas laiki. Gaismas daudzums, kas parādās sejās. Tiek fiksēta gaisma cilvēkā. Vai tās trūkums. To rādīs laiki. Ir radoši laiki, politiski laiki, juku laiki, nelaiki. Portreti neklusē, jo tajos ir laiki.

Izcilais fotogrāfs Jānis Deinats fotografē kopš 1989.gada, pazīstams kā ievērojams portretists, kuram līdz šim portretu izstāde tā īsti nav bijusi.

J. Deinata fotoportreti ir sava laikmeta vizuālā liecība. Izstādē Laiki. Tik salda. būs redzami vairāk nekā 70 Latvijā pazīstamu cilvēku portreti – tie ir daudziem zināmi ļaudis – politiķi, sportisti, mūziķi, dzejnieki, aktieri. Kaut gan, būsim godīgi, šī ir arī izstāde par aizmiršanu un pat ja šodien tajā ienāktu mūsdienu jauniešu grupa, tad lielais vairums no viņiem jautātu, kas ir visi šie onkuļi un tantes. Bet vēl pēc gadiem divdesmit? Pazīstamība mūsdienās ir ātri pārejoša neatpazīstamībā.

Izstāde mākslas galerijas MuseumLV telpās aizņems 2 stāvus. Viena no telpām būs veltīta izcilajai Nacionālā teātra aktrisei Elzai Radziņai. Meklējot savā arhīvā attēlus izstādei, šī gada februārī J. Deinats atrada deviņdesmito gadu sākumā izfotografētu filmu, kurai attīstīšanas laikā sabojājās emulsija. No šis filmas (kura bija ražota rūpnīcā Svema Šostkā, Ukrainā) iegūtie attēli bija ārkārtīgi spēcīgs pārsteigums. Vēl spēcīgāku iespaidu radīja fakts, ka Elza Radziņa ir dzimusi 1917. gadā Pirmā Pasaules kara latviešu bēgļu ģimenē Harkivā, Ukrainā.

Atsevišķa telpā būs skatāmi lielformāta (130x100m) attēli – fragmenti no autora foto sērijām Fotografēju attālināti un Fotografēju. Sērijas, kas tapušas COVID -19 pandēmijas laikā, veido liecību par šo laiku un tā psiholoģisko tipoloģiju, vizuāli akcentējot sociālo attiecību pārrautības efektu un asi izjūtamo cilvēka mazuma sajūtu jaunās, nezināmās, lielās pasaules vidū.

Izstāde Laiki. Tik saldi. būs apskatāma mākslas galerijas MuseumLV telpās no 26. maija līdz 9.jūlijam Andreja Pumpura ielā 2, Rīgā.

Izstāde “Jānis Deinats. Laiki. Tik salda” ir tapusi sadarbībā ar mākslas zinātnieci  Diānu Barčevsku un scenogrāfi Annu Heinrihsoni.