Jaunumi

20. maijs 2023

Ar sirsnīgu publikas pateicību sagaidīta “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos” pirmizrāde Čehova teāt

19. maija vakarā savu skatuves pirmizrādi piedzīvoja Lauras Grozas jauniestudējums “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”, kas balstīts Sandras Kalnietes ģimenes atmiņu stāstā par dzīvi izsūtījumā. Pirmizrādi apmeklēja arī pati grāmatas autore.

Līdzpārdzīvojuma asaras trausa ne tikai publika zālē, bet arī visa radošā komanda, kas izrādes beigās pulcējās aizkulisēs, gaidot brīdi, lai dotos uz skatuves pateikties saviem skatītājiem. Publika cēlās kājās, un aplausi nerima ilgi, bet brīdī, kad Sandra Kalniete kāpa uz skatuves, lai sirsnīgi apskautu katru aktieri, kurš izspēlējis viņas ģimenes stāstu, asaras, šķiet, nevaldīja vairs neviens.

Uzrunā pēc izrādes Sandra Kalniete atzina, ka, lai arī sākumā ir jutusi bažas, kā viņas ģimenes stāsts nepilnās divās stundās tiks izstāstīts uz teātra skatuves, turklāt krievu valodā (izrāde iestudēta bilingvāli), šis iestudējums esot viņu aizkustinājis līdz sirds dziļumiem, būdams izcils gan no režijas, gan scenogrāfijas, gan aktierspēles viedokļa. Vakara gaitā autore vairākkārt veltīja atzinīgus vārdus un pateicās Čehova teātrim un izrādes radošajai komandai.

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktore Dana Bjorka savā uzrunā norādīja: “Tā nav tikai izrāde. Tā ir vairāk nekā izrāde,” ar to akcentējot teātra uzsākto iniciatīvu par dialoga atvēršanu starp dažādu uzskatu cilvēkiem Latvijā – ar mērķi veidot saliedētu un uz vienotām vērtībām balstītu sabiedrību. Atgādinām, ka 11. maijā tika atklāta Čehova teātra galerija ar mākslas instalāciju “Attīrīšanās”, kas veidota tiešā sasaistē ar šo jauniestudējumu, savukārt 22. maijā notiks diskusija “Kopīgas nākotnes iespēja Latvijā” ar tiešraidi portālā LSM.lv par līdz šim sabiedrībā neērtiem jautājumiem, tai skaitā deportācijām uz Sibīriju. Abas šīs aktivitātes top kā izrādes paplašinājums, ko Čehova teātris plāno turpināt arī nākamajos jauniestudējumos.

“Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos” ir mazās formas izrāde lielajā zālē, kurā skatītāju vietas atrodas uz skatuves. Galveno – Ligitas – lomu atveido pieaicinātā aktrise Inga Misāne-Grasberga, izrādē piedalās arī Veronika Plotņikova, Olga Ņikuļina, Rodions Kuzmins un Ivans Streļcovs. Iestudējums ir bilingvāls – uz skatuves dzirdama gan latviešu, gan krievu valoda. Skatītājiem ir nodrošināti titri ar tulkojumu abās valodās. Izrādes radošo komandu režisores Lauras Grozas vadībā veido kostīmu mākslinieki un scenogrāfi “MAREUNROL’S”, videomākslinieks “-8”, orģinālmūzikas autori Rūdolfs Dankfelds un Miķelis Putniņš, bet skatuves teksta autors ir Artūrs Dīcis, teksta tulkojumu krievu valodā veidojusi Lina Ovčiņņikova

Biļetes uz izrādi iespējams iegādāties www.bilesuserviss.lv vai teātra kasē Kaļķu ielā 16.Plašāka informācija par tuvākajām izrādēm: www.mct.lv.