Kroders. lv 01.10.2019

Igauņu un lietuviešu dramaturģijas cikls. Marite Butkaite

„Kroders.lv“ uzsāk jaunu igauņu un lietuviešu dramaturģijas ciklu, kurā piedāvā ieskatu gan jaunāko, gan jau sevi pierādījušo kaimiņvalstu dramaturgu lugās. Ik nedēļu publicēsim gan lietuviešu, gan igauņu dramaturgu darbu fragmentus. Cikla izveidošanas mērķis ir iepazīstināt „Kroders.lv“ lasītājus un teātra mākslas praktiķus ar kaimiņvalstu dramaturgiem, viņu spilgtākajiem darbiem un darbības virzieniem.

Marite Butkaite ir igauņu dramaturģe, kas dzimusi 1988. gada pavasarī ar dziedošo revolūciju fonā. Viņa sāka rakstīt lugas aptuveni 18 gadu vecumā. Pirmā luga bija tikai eksperiments, bet, kad tā ieguva pirmo vietu jauno autoru dramaturģijas konkursā, turpmākā nākotne bija izlemta. Marite Butkaite ir studējusi literatūrzinātni un teātra zinātni Tartu Universitātē, kā arī tulkošanu Tallinas Universitātē. 2008. gadā viņa piebiedrojās jaunizveidotajai radošās rakstniecības skolai „Drakadeemia“. Marite „Drakadeemia“, Tallinas Tautas universitātē un citur ir vadījusi radošās rakstniecības kursus ar uzsvaru uz adaptāciju.

Marite savu rakstību raksturo kā vietu, kur uz papīra satiekas dažādas pasaules, kas pilnas ar ačgārnām realitātēm un humoru. Viņas lugas ir iestudētas gan profesionālajā, gan neprofesionālajā teātrī. Dažas no viņas lugām vēl guļ atvilktnē un gaida savu īsto laiku.

Pielikumā piedāvājam ieskatu viņas lugā „Mani draugi mani sauc par Polu“ (My Friends Call me Paul) angļu valodā.

Luga „Mani draugi mani sauc par Polu“ ir iztulkota angļu un čehu valodā. Tā 2010. gadā ieguva pirmo vietu Bērnu un jauniešu dramaturģijas konkursā.

Rakstnieks nevar aizmigt. Viņam nav daudz naudas un trūkst iedvesmas rakstīšanai – viss šķiet jau uzrakstīts. Kādu nakti viņa sapņos parādās mazs dzeltens zilonis, kas saka, ka viņu sauc Pēgass, bet draugi viņu saucot par Polu. Kopā viņi uzsāk ceļojumu, kurā viņi atklāj, ka dažkārt pietiek ar dažiem muļķīgiem jautājumiem, lai sāktu izprast pasauli. Pietiek ar dažām kafijas krūzēm un pankūkām, lai dziedētu dvēseli un, protams, iemīlētos. Arī viesmīlei kafejnīcā ir zilonis, tas ir ierakstīts zvaigznēs!

Tas ir stāsts par sadraudzēšanos ar sevi un ar to mazo radījumu, kas dzīvo tevī, bet kurā tu ne vienmēr ieklausies. Bet tajā ir vērts ieklausīts. Tas ir stāsts par mazajām lietām dzīvē un par to, kā būt laimīgam. Luga vēsta arī par to, kā atrast drosmi, lai no visa atteiktos un uzsāktu jaunu dzīvi, kurā nav nekā, ko zaudēt. Kā no jauna atrast iedvesmu un entuziasmu un atcerēties, ka jāēd pankūkas, kad sāp sirds.

Par lugas izmantošanas iespējām ar autori iespējams sazināties, rakstot uz e-pasta adresi marite.butkaite@gmail.com.

Materiālu sagatavoja un apkopoja Kristiāna Tīlika

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt