Kroders. lv 01.10.2019

Igauņu un lietuviešu dramaturģijas cikls. Gabriele Labanauskaite

„Kroders.lv“ uzsāk jaunu igauņu un lietuviešu dramaturģijas ciklu, kurā piedāvā ieskatu gan jaunāko, gan jau sevi pierādījušo kaimiņvalstu dramaturgu lugās. Ik nedēļu publicēsim gan lietuviešu, gan igauņu dramaturgu darbu fragmentus. Cikla izveidošanas mērķis ir iepazīstināt „Kroders.lv“ lasītājus un teātra mākslas praktiķus ar kaimiņvalstu dramaturgiem, viņu spilgtākajiem darbiem un darbības virzieniem.

Lietuviešu dzejnieces un dramaturģes Gabrieles Labanauskaites (Gabrielė Labanauskaitė) radošajai darbībai raksturīga asa sociālā rakstura tematika. Autore analizē mūsdienu sociālās problēmas, daudz raksta par sabiedrības skatījumu uz netradicionālas seksuālās orientācijas cilvēkiem, tāpēc  ka viņai ir svarīgi, kā tiek manipulēts ar sabiedrības viedokli un kā tiek veidoti un uzturēti seni stereotipi.

Pielikumā piedāvājam ieskatu viņas lugā “Sarkanās kurpju šņores” (Raudoni batraiščiai) latviešu valodā.

Gabrieles Labanauskaites lugā “Sarkanās kurpju šņores” stāstīts par divu brāļu – Joza un Jona – konfliktu, kas vienam no viņiem beidzas traģiski. Pusaudzis Jozs ir iesaistījies vietējā rasistiskā un homofobiskā skinhedu grupā. Piedzīvotā neveiksmīgā mīlestība ar Mariju, kas emigrējusi uz Londonu, mudina Jozu vēl vairāk neciest emigrantus un emigrāciju. Radikālajā skinhedu grupā, kurā iesaistījies Jozs, sarkanas kurpju šņores ir šaušalīgs iniciācijas simbols, kas tiek piešķirts tikai pēc pirmās asins izliešanas.

Šo skinhedu grupu vada tās slepenais līderis, nacionālistiskās partijas biedrs Ado, kurš kopā ar savu draudzeni Ninu patiesībā visvairāk ir noraizējušies par savu politisko karjeru. Paradoksāli, taču pa karjeras kāpnēm nākas kāpt uz to pusaudžu rēķina, kas tic nacionālistiskajām un pat fašistiskajām vērtībām un ideoloģijai. Vienas “audzināmo” vizītes laikā Joza mājās viņi satiekas ar Joza brāli Jonu, kas negaidīti iegriezies atvadīties pirms došanās uz Ameriku. Veiksmīgais IT speciālists Jons nolemj doties uz Sanfrancisko pie nesen atrastās mīlestības. Līderu spiediena, fiziskās vardarbības un psiholoģiskās manipulācijas dēļ brāļi kļūst par sistēmas pārstāvja Ado upuriem.

Lugas “Sarkanās kurpju šņores” stilistika atrodas starp politisku retoriku un Tarantino raksturīgu ironiju, tā analizē gan globālās manipulācijas ideoloģijas problēmas, gan arī psiholoģiskās brāļu attiecību nianses. Politiskie komentāri, dzeja, repojamās kora dziesmas un ielas slengs atspoguļo sociālo neiecietību gan Lietuvā, gan jebkurā citā valstī, atklājot humānisma, dzimuma, stereotipu un citas vārīgās vietas. Lugā “Sarkanās kurpju šņores” autore apstrīd plašsaziņas līdzekļos un fiktīvajā pasaulē nostiprinājušos un joprojām aktuālos stereotipus, kas ar savu varmācību nežēlo nevienu.

2011. gadā uzrakstītā luga uzvarējusi Lietuvas oriģināldramaturģijas „Versmė“ konkursā (rež. Yana Ross), tā tika atlasīta 2011. gada Baltijas dramaturgu konkursā. Togad tika organizēti arī lugas lasījumi Zviedrijā, Stokholmā (rež. AnnaLina Hercberga) un Latvijā (rež. Laura Groza-Ķibere), kā arī vairākkārt Maskavā, Krievijā.

Par lugas izmantošanas iespējām ar autori iespējams sazināties, rakstot uz e-pasta adresi gabilabi@gmail.com.

Materiālu sagatavoja un apkopoja Kristiāna Tīlika

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt