Kroders. lv 22.10.2019

Igauņu un lietuviešu dramaturģijas cikls. Martins Algus

Kroders.lv“ uzsāk jaunu igauņu un lietuviešu dramaturģijas ciklu, kurā piedāvā ieskatu gan jaunāko, gan jau sevi pierādījušo kaimiņvalstu dramaturgu lugās. Ik nedēļu publicēsim gan lietuviešu, gan igauņu dramaturgu darbu fragmentus. Cikla izveidošanas mērķis ir iepazīstināt „Kroders.lv“ lasītājus un teātra mākslas praktiķus ar kaimiņvalstu dramaturgiem, viņu spilgtākajiem darbiem un darbības virzieniem.

Martins Algus (Martin Algus) ir pašlaik visvairāk apbalvotais igauņu dramaturgs. Viņš pēdējos gados ir ieguvis vairākus nozīmīgus apbalvojumus Jaunās dramaturģijas konkursos. Algus arī 2011. gadā uzvarēja Jaunās Baltijas drāmas konkursā ar savu lugu „Kontakts“, kas viņam nodrošināja starptautisku debiju Somijā.

Viņš ir pašnodarbināts autors, tulkotājs, dramaturgs, scenārists un televīzijas seriāla producents. Viņš ir arī tulkojis lugas no angļu un krievu valodas un kopumā iztulkojis jau vairāk nekā 25 lugas. Par savu darbu viņš ir ieguvis ikgadējo Igaunijas Teātra savienības tulkotāja balvu. Kad Algus vairākus gadus bija nodarbojies ar tulkošanu, viņš sāka pats rakstīt lugas.

Viņa debijas lugas „Slāpes“ („Thirst“) un „Tu esi! („You are!“) ieguva divas galvenās balvas 2007. gada Jaunās dramaturģijas konkursā, ko organizēja Igaunijas Teātra aģentūta. „Slāpes“ ir stāsts, kas radīts uz autobiogrāfiskiem motīviem, par igauņu pašiznīcināšanos, ļoti daudz patērējot alkoholu. Galvenajam lugas varonim ir viss nepieciešamais, bet viņš to pazaudē, jo nekas nespēj nomākt viņa nemitīgās slāpes, pat alkohols ne.

„Tu esi!“ ir luga par jauniešiem, kurā galvenais varonis apzinās, ka viņam jābūt viņam pašam neatkarīgi no tā, cik grūti tas šķiet.

2009. gada Jaunās dramaturģijas konkursā uzvarējusī luga „Postmodernās ģimenes“ („Postmodern Households“) stāsta par trim ģimenēm un koncentrējas uz bērniem: daži tos vēlas, dažiem tie ir tāpat, pat ja viņi tos nevēlas: viņi visi kādreiz bijuši bērni, un daži vēl joprojām ir. Šie varoņi nezina, kāpēc būt kopā, izveidot ģimeni un uzturēt to, bet viņi tāpat turpina to darīt. 2015. gadā Algus debitēja kā teātra režisors, iestudējot savu komēdiju „Astoņkājis“ („Octopus“) Ugalas teātrī Vīlandē.

Pielikumā piedāvājam ieskatu Martina Algus lugāsPostmodernās ģimenesun „Kontakts“ angļu valodā.

Materiāls tapis, pateicoties Igaunijas Teātra aģentūras atbalstam. Saistībā ar lugas izmantošanas iespējām aicinām sazināties ar Igaunijas teātra aģentūru.

Materiālu sagatavoja un apkopoja Kristiāna Tīlika.

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt