Kroders. lv 22.10.2019

Igauņu un lietuviešu dramaturģijas cikls. Ingrida Ragelskiene

Kroders.lv“ uzsāk jaunu igauņu un lietuviešu dramaturģijas ciklu, kurā piedāvā ieskatu gan jaunāko, gan jau sevi pierādījušo kaimiņvalstu dramaturgu lugās. Ik nedēļu publicēsim gan lietuviešu, gan igauņu dramaturgu darbu fragmentus. Cikla izveidošanas mērķis ir iepazīstināt „Kroders.lv“ lasītājus un teātra mākslas praktiķus ar kaimiņvalstu dramaturgiem, viņu spilgtākajiem darbiem un darbības virzieniem.

Lietuviešu dramaturģe Ingrida Ragelskiene (Ingrida Ragelskienė) ir tās paaudzes pārstāve, kuras bērnība beidzās padomju laikos, bet jaunība sākās neatkarību atguvušajā Lietuvā. Viņa ir uzaugusi laukos, bet dzīvo Viļņā. Kaut kur atvilktnē glabājas viņas maģistra diploms teātra kritikā un vēsturē. Gandrīz 20 gadus viņa publicē teātra kritikas rakstus dažādos kultūras izdevumos. Ingrida Ragelskiene ir strādājusi par literārās daļas vadītāju Valsts Jaunatnes teātrī un Valsts Viļņas mazajā teātrī, kā arī par projektu vadītāju “Meno spaustuvė”. Pašlaik viņa gatavo kultūras projektus Lietuvas Krievu drāmas teātrī. 2017. gadā sarakstītas un teatralizētā lasījumā publikai prezentētas viņas pirmās lugas – “Rūstytė“ festivālā “Dramokratija” un luga “Triskylė” Alītas pilsētas teātrī. 2018. gada pavasarī Kauņā, vēsturiskajā prezidentu ēkā notika izrādes “Simtgades sievietes” (“Šimtmečio moterys”) pirmizrāde – šajā projektā viņa gadu strādāja kā dramaturģe. 2019. gadā Torunas V. Hožicija teātra un Panevēžas J. Miltiņa drāmas teātra kopīgi veidotajās darbnīcās Ingrida Ragelskiene sarakstījusi septiņu ainu necenzētu teatrālu spēli, kas balstīta signatāra Staņislava Narutaviča dzīves un nāves motīvos.

Pielikumā piedāvājam izlasīt Ingridas Ragelskienes luguRūstytė“ angļu valodā.

Lugas “Rūstytė” varoņiem raksturīgs tas, ka viņi visi ir garīgi saindēti, viņu personības ir ietekmējuši ārēji toksiski spēki. Lugā nav vienas galvenās tēmas, tajā ir aplūkotas daudzas tēmas. Galvenās varones prototips ir persona, kurai autore gadu sekojusi Facebook pirms lugas sarakstīšanas. Šīs personas sociālā maska ir tipiska pusmūža sieviete, kas piedzīvo šķiršanos un sociālajos tīklos publicē detalizētu informāciju par savu cīņu par bērnu aizbildniecību. Viņa sevi pozicionē kā dzīvnieku tiesību un labturības aktīvisti.

Saistībā ar lugas izmantošanas iespējām aicinām sazināties ar festivāla  “Dramokratija” organizatoriem. 

Materiālu sagatavoja un apkopoja Kristiāna Tīlika.

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt