Anita Ločmele 22.05.2011

Tāva meitas

Šoreiz dramaturģijas sadaļā publicēsim spēlētāko latviešu dramaturgu 2010./2011. gada teātra sezonā – Anitu Ločmeli jeb Danskovīti.

Izrāde „Latgola.lv”, kura tapusi režisoram Valdim Lūriņam apvienojot izrādē vairākas Danskovītes lugas par Ontanu i Anni, Nacionālajā teātrī nospēlēta 47 reizes. Publicēšanai mēs esam izvēlējušies citu Danskovītes lugu – „Tāva meitas”, kura ir arī pieejama 2008. gadā izdotajā Danskovītes lugu krājumā „Lugas” (Rēzekne: GIRG Z.s. Jākupāni). Tāpat krājumā publicētas arī piecas lugas par Ontanu i Anni, trīs lugas par „Sīvasmuotes senču laikiem” un viens skečs „Dourgīs pierkums”.

„Tāva meitās” tāpat kā citās Danskovītes lugās, darbība notiek Latgalē, Baltinavas novadā. Lugas centrā viena ģimene – tēvs, māte un divas viņu meitas. Lugas galvenais varonis ir tēvs, kur cenšas būt „īsts” tēvs un ģimenes galva it visās jomās, tai skaitā savu znotu izvēlē. Problēma tikai tā, ka meitas savu izvēli jau sen ir izdarījušas. Kā rīkoties tad, kad meitu izvēlētie znoti neatbilst nekādiem tēva kritērijiem.

Danskovīte ir LU Filoloģijas fakultātes latviešu valodas un literatūras nodaļas absolvente. Kopš 1986. gada strādā par latviešu valodas un literatūras skolotāju Baltinavas vidusskolā un jau vienpadsmit gadus vada pašdarbības teātri „Palādas” (latviešu valodā „Pūces”). Autore lugas raksta konkrētam kolektīvam, iepriekš zinot aktieru un lomu sadalījumu. Danskovīte ir arī savu lugu režisore, un ik gadus „Palādas” sniedz aptuveni 100 izrādes pa visu valsti. Kolektīvs vairakkārt ieguvis apbalvojumus amatierteātru festivālos, kas pierāda, cik būtiska priekš dramaturga izaugsmes ir iespēja savu tekstu uzreiz pārbaudīt, izspēlējot ar aktieriem.

Latgaliešu valodas rakstība un izruna ir atšķirīga no latviešu valodas, taču ne tik ļoti, lai nesaprastu Danskovītes lugas. Bet, ja var ticēt Danskovītes lugu krājuma priekšvārdā teiktajam, tad lugas vislabāk ir baudāmas aktieru izpildījumā. Uz Baltinavu!

Danskovīte. Tāva meitas

   

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt