Zvaigzne ABC 15.04.2014

Mārtiņš Vērdiņš: Epizodes

Piedāvājam fragmentu no apgādā "Zvaigzne ABC" publicētās aktiera Mārtiņa Vērdiņa juniora atmiņu grāmatas "Epizodes". 

Atmiņu grāmatā "Epizodes" autors atklāti stāsta par sevi, savas dzīves zaudējumiem un uzvarām. Grāmatas virsraksts izvēlēts atbilstoši uzbūvei – tās ir epizodes, kurās jaušams autora gaišais, redzīgais skatījums uz apkārtējo pasauli un pašam uz sevi.

Kā izrādās, Mārtiņš Vērdiņš ir labs stāstnieks ar bagātu valodu. Grāmatā spoži aprakstīta autora bērnības zeme Solitūde Rīgas nomalē ar tās dažādajiem iemītniekiem – arī dīvaiņiem un savdabjiem. Šīs epizodes būs interesanti lasīt ne tikai mūsdienu Zolitūdes un Imantas iemītniekiem, bet arī katram, kurš ciena labas novērošanas spējas un interesantu to atspoguļojumu literārā darbā. Liela vieta grāmatā atvēlēta Mārtiņa Vērdiņa ģimenei – gan vecākiem, brālim, dzīvesbiedrei Mirdzai Martinsonei un bērniem, gan arī tālākiem radiniekiem, kuru dzīvesstāstā atklājas raksturīgs daudzu mūsu tautas brāļu liktenis. Īpašs stāsts veltīts tēvam – savulaik ļoti iecienītam aktierim Mārtiņam Vērdiņam senioram, kuru vecākās paaudzes cilvēki atceras no viņa daudzajām lomām Operetes teātrī.

Protams, savu vietu atradis arī tas, kas mākslas cienītājus interesē visvairāk, – autora lomas teātrī un kino. Lasot izvērsto aprakstu par Induļa lomas tapšanu Raiņa lugas "Indulis un Ārija" iestudējumā, ir labi redzams, kādu milzīgu garīgu darbu aktieris ieguldījis lomas izveidē. Ar raksturīgām iezīmēm ieskicēti aktiera teātra kolēģi, ar īpašu interesi lasāmi stāsti par to, kā padomju laikā tika uzņemtas kinofilmas. Aktieru dzīve nav vienkārša arī nemitīgās garīgās spriedzes dēļ, kuru katrs mazina, kā nu prot. Laikā, kad vēl nebija šajās tēmās ieinteresētu vakara preses izdevumu, valodas par aktieru privātās dzīves niansēm, atkarībām un klupieniem ceļoja no mutes mutē. Mārtiņš Vērdiņš ļoti atklāti runā arī par šiem saviem iekšējiem dēmoniem un cīņu ar tiem, kas viņam, paldies Dievam, beigusies laimīgi.

Ieskatam piedāvājam trīs grāmatas nodaļas.

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt