Par teātri

23. janvāris 2017 / komentāri 0

Žurnāls "Teātra Vēstnesis" 2014/2

Sadarbībā ar žurnāla "Teātra Vēstnesis" redakciju Kroders.lv lasītājiem piedāvā atjaunotā žurnāla "Teātra Vēstnesis" digitālo arhīvu.

Numura aktualitātēs – 2013./2014. gada sezonas izskaņa Latvijas teātros, spilgtākie notikumi Latvijas teātra kritiķu redzējumā – Normunds Naumanis par E. Seņkova Vasarniekiem un Ezeriņu, Ingrida Zemzare par Nacionālās operas veltījumu Rīgai  - K. Pētersona Mihails un Mihails spēlē šahu, Silvija Radzobe par NT kases grāvēju Latgolu kā spilgtu klasiska farsa piemēru. Īpašu uzmanību vēlamies pievērst Eduarda Liniņa pārdomām par Dailes teātra Ričardu III un mūsu politisko kultūru, jo šo Šekspīra lugu Dailē reiz iestudēja arī viņa tēvs Arnolds Liniņš.

Par žurnāla tēmu apkārtējās pasaules notikumu rezultātā izvēlēta Politika un teātris – vai un kāpēc mākslai vajadzētu reflektēt par sociālām tēmām, vai māksla spēj mainīt pasauli, cik gudram jābūt māksliniekam un kas ļauj mums aizpildīt baltos plankumus vismaz Latvijas vēsturē. Rakstu loks aptver gan Normunda Naumaņa vadīto apaļo galdu, kurā piedalās teātra režisori Pēteris Krilovs, Aiks Karapetjans, vēsturnieks Kaspars Zellis, rakstnieks Pauls Bankovskis un aktieris Vilis Daudziņš. Par t.s. "krievu doktrīnu" un mākslas un varas attiecībām Krievijā pārdomās dalās teātra zinātnieces Marina Davidova un Marija Sediha. Par nācijas mazvērtības kompleksiem un nacionālās pašapziņas skološanu runā jaunievēlētā Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela sarunā ar Ievu Struku. Par sociāli asām izrādēm Latvijā raksta Zane Kreicberga, bet vienu no tām – Ģertrūdes ielas teātrī tapušo Heavy Metal tuvāk aplūko Ieva Anševica, kurai Afganistānas notikumi, konkrēti, kauja 2009. gada 1. maijā nebija tikai viena no ziņām masu medijos.

Rubrikā Vārds teātra cilvēkiem Daugavpils teātra mākslinieciskais vadītājs Oļegs Šapošņikovs dalās bažās par sabiedrības vienotības zudumu, par distanci, kas radusies Latvijas sociālajā telpā, Zane Jančevska par brīnumiem un skolu, ko piedāvā teātris un folklora, bet Edmunds Freibergs raksta personisku vēstuli sava kursa absolventiem.

Numura intervijas - Maijas Svarinskas saruna ar Ņujorkas Tiša mākslas skolas pasniedzēju Borisu Fruminu, kurš strādās JRT, Edītes Tišheizeres saruna ar Lolitu Cauku un Leļļu teātra aktieru Edgara Kaufelda un Danas Lāces dialogs, kā arī jauno mākslinieku Ievas Segliņas, Jurģa Spulenieka un Rasas Bugavičutes portreti.

Rakstīt atsauksmi