Recenzijas

17. novembris 2023 / komentāri 0

Kritiķu aptauja 2022/2023

Gaidot “Spēlmaņu nakts” apbalvošanas ceremoniju Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, 23. novembrī, jau divpadsmito reizi piedāvājam ikgadējo KrodersLV kritiķu aptauju par 2022./2023. gada sezonas virsotnēm.

Tajā piedalīties tika aicināti dažādu paaudžu teātra kritiķi un zinātnieki, teātra apskatnieki, teātra nozares studenti – topošie kritiķi, lai noskaidrotu nozares pārstāvju aizvadītās sezonas spilgtākos iespaidus. 20 aptaujā apkopotos individuālos viedokļus iespējams lasīt zemāk. Kā katru gadu jāņem vērā fakts, ka ne visi no aptaujātajiem ir redzējuši visus pagājušās sezonas iestudējumus, līdz ar to balsojums atkarīgs no katra kritiķa aptvertās Latvijas teātra ražas.

Šogad aptaujā sekojām “Spēlmaņu nakts” nomināciju sarakstam, lūdzot aptaujas dalībniekiem nosaukt savu favorītu katrā no 15 kategorijām, tādējādi piedāvājot alternatīvu balsojumu līdzās “Spēlmaņu nakts” žūrijas lēmumiem. Nemainīgi lūdzām formulēt arī savu subjektīvo “Gada prieku” un “Gada vilšanos”, kas neietilpst oficiālajās nominantu kategorijās.

 

LATVIJAS KRITIĶU VĒRTĒJUMĀ 2021./2022. GADA SEZONAS (iekavās redzams balsu skaits):

GADA LIELĀS FORMAS IZRĀDE – līdzvērtīgā balsojumā uzvar “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe, DT) (7) un Elmāra Seņkova LT iestudētie “Grieķi” (6).

GADA MAZĀS FORMAS IZRĀDE – visvairāk balsu Elmāra Seņkova izrādei “Nelabie. Pēc Dostojevska” VDT (8). Tai pa pēdām seko Matīsa Budovska debijas izrāde LT “Dziesmu svētki” (6) un Ineses Mičules “Sēras piestāv Elektrai” VDT (4).

GADA IZRĀDE BĒRNIEM UN/ VAI JAUNIEŠIEM – Dmitrija Petrenko izrāde “YEN” (3) LT. Turpat līdzās arī “Paolo un Frančeska” (2) (rež. Indra Roga, VDT), “Gadalaiki” (2) (rež. Liena Šmukste, Cēsu Mazais teātris), “Vaļa dziesma” (2) (rež. Rūdolfs Apse, LLT), kā arī Valmieras Vasaras teātra festivāla (2) programma bērniem un jauniešiem.

GADA REŽISORS – Elmārs Seņkovs (9) par izrādēm “Nelabie. Pēc Dostojevska” VDT, “Ričards. Nekā personīga” LNT un “Grieķi” LT. 3 balsis Mārtiņam Eihem par “Pusnakts šovu ar Jūdu Iskariotu” DT un 2 balsisInesei Mičulei par izrādi “Sēras piestāv Elektrai” VDT.

GADA AKTRISE – kritiķu balsojumā uzvar Ieva Segliņa (7) par Branda lomu DT izrādē “Brands”. Līdzvērtīgi novērtēts arī Dārtas Danevičas (6) aktierdarbs izrādē “Zēni nav meitenes” un Agneses Budovskas (5) tēlojums Jaunās sievas lomā izrādē “Naži vistās” LNT.

GADA AKTIERIS – Arturs Krūzkops (9) – Ričards LNT izrādē “Ričards. Nekā personīga”. Tuvākie sekotāji – Aleksandrs Maļikovs (4) (Klavdins izrādē “Hamlets”, MČRKT), Kaspars Znotiņš (4) un Vilis Daudziņš (3) (Džordans Pītersons un Slavojs Žižeks izrādē “Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis” JRT).

GADA AKTRISE OTRĀ PLĀNA LOMĀ – uzvaru ar 4 balsīm dala Anne Nele Āboliņa (Marija Ļebjadkina izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT) un Ieva Segliņa (Māte Terēze izrādē “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” DT). Turpat līdzās arī Ilze Ķuzule-Skrastiņa (3) ar lomām izrādē “Kaukāziešu krīta aplis” DT. 2 balsis arī Ievai Puķei (Kristīna Menona izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT), Vitai Vārpiņai (Azdaks izrādē “Kaukāziešu krīta aplis” DT) un Veronikai Plotņikovai (Emīlija izrādē “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos” MČRKT).

GADA AKTIERIS OTRĀ PLĀNA LOMĀ – arī šajā kategorijā vienlīdzīga cīņa. 4 balsis ieguvuši Kārlis Arnolds Avots (Agnus izrādē “Brands” DT), Niklāvs Kurpnieks (Sātans izrādē “Pusnakts Šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT), Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT) – turklāt interesanti, ka 4 no aptaujātajiem kritiķiem aktieri apzināti izvēlējās nominēt tieši kategorijā “Gada aktieris otrā plāna lomā”, izceļot šī aktierdarba augsto līmeni.

GADA JAUNAIS SKATUVES MĀKSLINIEKS/-CE – pārliecinošs līderis ir Matīss Budovskis (8) par debiju režijā ar LT izrādi “Dziesmu svētki”. Augstu novērtēti arī Sanda Runges (5), Diānas Kristas Stafeckas (4), Valta Skujas (4) aktierdarbi.

GADA JAUNDARBS DRAMATURĢIJĀ – Rasas Bugavičutes-Pēces “Dziesmu svētki” (9). Tuvākais sekotājs – Matīss Gricmanis ar “Kur pazuda valsts” (6).

GADA SCENOGRĀFS/-Elīdzvērtīgi spēlētāji ir Ieva Jurjāne (6) ar scenogrāfiju MČRKT izrādei “Hamlets” un Mārtiņš Vilkārsis (5) ar scenogrāfiju izrādei “Sēras piestāv Elektrai” VDT.

GADA KOSTĪMU MĀKSLINIEKS/-CE – Ilze Vītoliņa (7) ar kostīmiem VDT izrādēm “Sēras piestāv Elektrai” un “Nelabie. Pēc Dostojevska”. 5 balsis arī Kristīnei Pasternakai (“Kaukāziešu krīta aplis”, DT).

GADA JAUNDARBS MŪZIKĀ – Jēkaba Jančevska (6) mūzika DT izrādei “Brands”. Tuvākie sekotāji Jēkabs Nīmanis (4) un Edgars Mākens (3).

GADA GAISMU VAI VIDEO MĀKSLINIEKS/-CE – vienlīdzīgi novērtēts Mārtiņa Feldmaņa (8) un Oskara Pauliņa (7) darbs šajā sezonā, arī Katrīnas Neiburgas (4) video izrādē “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums”.

GADA HOREOGRĀFS/-E VAI KUSTĪBU MĀKSLINIEKS/-CE – Kristīne Brīniņa (9) par kustību partitūru MČRKT izrādei “Hamlets” un Linda Mīļā (5) par horeogrāfiju VDT izrādei “Nelabie. Pēc Dostojevska”.

GADA PRIEKS un GADA VILŠANĀS katram aptaujātajam ir individuāla, taču kopumā uzrāda prieku par atsevišķiem jauniestudējumiem, bet vilšanos par teātra nozarē arvien biežāk virmojošajiem publiskajiem konfliktiem.

Skats no DT izrādes “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe) // Foto – Mārcis Baltskars

INDIVIDUĀLIE VĒRTĒJUMI

GADA LIELĀS FORMAS IZRĀDE

Normunds Akots: “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe, DT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums” (rež. Iveta Pole, Katrīna Neiburga, Agnese Krivade, Jette Loona Hermanis, Anika Barkan, Lea Blau, Maarja Nuut, Martina Georgina, Irēna Grauda; fonds “Initium”)

Signija Joce, #studentsvērtē: “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe, DT)

Juris Jurāns: “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe, DT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: “Grieķi” (rež. Elmārs Seņkovs, LT)

Baiba Kalna: “Grieķi” (rež. Elmārs Seņkovs, LT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: “Grieķi” (rež. Elmārs Seņkovs, LT)

Ilze Kļaviņa: “Hamlets” (rež. Viesturs Kairišs, MČRKT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: “Grieķi” (rež. Elmārs Seņkovs, LT). Veiksmīgi radīts sarežģīts starpdisciplinārs skatuves projekts, kas iekļauj deju, pantomīmu, vizuālo un vokālo mākslu teātra formātā.

Ilvita Liepiņa, #studentsvērtē: “Grieķi” (rež. Elmārs Seņkovs, LT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: “Hamlets” (rež. Viesturs Kairišs, MČRKT)

Zane Radzobe: “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums” (rež. Iveta Pole, Katrīna Neiburga, Agnese Krivade, Jette Loona Hermanis, Anika Barkan, Lea Blau, Maarja Nuut, Martina Georgina, Irēna Grauda; fonds “Initium”)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe, DT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: “Brands” (rež. Viesturs Kairišs, DT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: “Grieķi” (rež. Elmārs Seņkovs, LT)

Līga Ulberte: “Sēras piestāv Elektrai” (rež. Inese Mičule, VDT). Uzskatu šo par lielās formas darbu, kas pretendē uz antīkās traģēdijas stilizāciju – gan konceptuālajā “Kurtuves” telpas apgūšanā, gan saturiskajā mērogā.

Ingrīda Vilkārse: “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe, DT)

Guna Zeltiņa: “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe, DT)

Ērika Zirne: “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu” (rež. Mārtiņš Eihe, DT)

Skats no VDT izrādes "Nelabie. Pēc Dostojevska" (rež. E. Seņkovs) // Foto – Matīss Markovskis

GADA MAZĀS FORMAS IZRĀDE

Normunds Akots: “Nelabie. Pēc Dostojevska” (rež. Elmārs Seņkovs, VDT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: “Sēras piestāv Elektrai” (rež. Inese Mičule, VDT)

Signija Joce, #studentsvērtē: “Nelabie. Pēc Dostojevska” (rež. Elmārs Seņkovs, VDT)

Juris Jurāns: “Sēras piestāv Elektrai” (rež. Inese Mičule, VDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: “Dziesmu svētki” (rež. Matīss Budovskis, LT)

Baiba Kalna: “Nelabie. Pēc Dostojevska” (rež. Elmārs Seņkovs, VDT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: “Nelabie. Pēc Dostojevska” (rež. Elmārs Seņkovs, VDT)

Ilze Kļaviņa: “Dziesmu svētki” (rež. Matīss Budovskis, LT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: “Dziesmu svētki” (rež. Matīss Budovskis, LT). Ansambļa izrāde, kurā visi elementi saskaņojas, veiksmīga tēlu tipizācija bez klišejām.

Ilvita Liepiņa, #studentsvērtē: “Dziesmu svētki” (rež. Matīss Budovskis, LT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: “Nelabie. Pēc Dostojevska” (rež. Elmārs Seņkovs, VDT)

Zane Radzobe: “Nelabie. Pēc Dostojevska” (rež. Elmārs Seņkovs, VDT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: “Dziesmu svētki” (rež. Matīss Budovskis, LT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos” (rež. Laura Groza, MČRKT)

Luīze Šnore, #studentsvērtē: “Dziesmu svētki” (rež. Matīss Budovskis, LT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: “Nelabie. Pēc Dostojevska” (rež. Elmārs Seņkovs, VDT)

Līga Ulberte: “Nelabie. Pēc Dostojevska” (rež. Elmārs Seņkovs, VDT)

Ingrīda Vilkārse: “Sēras piestāv Elektrai” (rež. Inese Mičule, VDT)

Guna Zeltiņa: “Sēras piestāv Elektrai” (rež. Inese Mičule, VDT)

Ērika Zirne: “Pārcēlāja” (rež. Inga Tropa, DDT)

Skats no LT izrādes "YEN" (rež. Dmitrijs Petrenko) // Foto – Justīne Grinberga

GADA IZRĀDE BĒRNIEM UN/ VAI JAUNIEŠIEM

Normunds Akots: “Paolo un Frančeska” (rež. Indra Roga, VDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: “Trīs sivēntiņi un vilks” (rež. Paula Pļavniece, MČRKT)

Baiba Kalna: “Divas pasaules” (rež. Jānis Znotiņš, LNT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē“Augusts, zupas neēdājs” (rež. Anta Priedīte, “Willa teātris”)

Ilze Kļaviņa: “Gadalaiki” (rež. Liena Šmukste, Cēsu Mazais teātris)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: “YEN” (rež. Dmitrijs Petrenko, LT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: “YEN” (rež. Dmitrijs Petrenko, LT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Valmieras Vasaras teātra festivāla jauniestudējumi

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: “Vaļa dziesma” (rež. Rūdolfs Apse, LLT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: “Gadalaiki” (rež. Liena Šmukste, Cēsu Mazais teātris)

Līga Ulberte: “YEN” (rež. Dmitrijs Petrenko, LT); visa 2023. gada Valmieras Vasaras teātra festivāla programma

Ingrīda Vilkārse: “Paolo un Frančeska” (rež. Indra Roga, VDT)

Guna Zeltiņa: “Vaļa dziesma” (rež. Rūdolfs Apse, LLT)

Skats no LT izrādes "Grieķi" (rež. E. Seņkovs) // Foto – Justīne Grinberga

GADA REŽISORS/-E

Normunds Akots: Elmārs Seņkovs (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Inese Mičule (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Elmārs Seņkovs (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Juris Jurāns: Inese Mičule (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Elmārs Seņkovs

Baiba Kalna: Elmārs Seņkovs (“Grieķi” LT, “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Elmārs Seņkovs (“Nelabie. Pēc Dostojevska” VDT, “Grieķi” LT, “Ričards. Nekā personīga” LNT)

Ilze Kļaviņa: Viesturs Kairišs (“Hamlets”, MČRKT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Elmārs Seņkovs (“Grieķi” LT, “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ilvita Liepiņa, #studentsvērtē: Indra Roga (“Paolo un Frančeska”, VDT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Matīss Budovskis (“Dziesmu svētki”, LT). Pārliecinoša debija režijā.

Zane Radzobe: Data Tavadze (“Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Ieva Rodiņa: Viesturs Kairišs (“Hamlets”, MČRKT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Elmārs Seņkovs (“Grieķi”, DT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Elmārs Seņkovs

Līga Ulberte: Elmārs Seņkovs (“Nelabie. Pēc Dostojevska” VDT, “Grieķi” LT, “Ričards. Nekā personīga” LNT)

Ingrīda Vilkārse: Mārtiņš Eihe (“Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Guna Zeltiņa: Mārtiņš Eihe (“Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Ērika Zirne: Mārtiņš Eihe (“Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Skats no DT izrādes "Brands" (rež. V. Kairišs). Brands – Ieva Segliņa // Foto – Mārcis Baltskars

GADA AKTRISE

Normunds Akots: Ieva Segliņa (Brands izrādē “Brands”, DT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Dārta Daneviča (loma izrādē “Zēni nav meitenes“ , DT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Dārta Daneviča (loma izrādē “Zēni nav meitenes“ , DT)

Juris Jurāns: Ieva Segliņa (Brands izrādē “Brands”, DT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Agnese Budovska (Jaunā sieva izrādē “Naži vistās”, LNT)

Baiba Kalna: Ieva Segliņa (Brands izrādē “Brands”, DT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Agnese Budovska (Jaunā sieva izrādē “Naži vistās”, LNT)

Ilze Kļaviņa: Inese Pudža (Ausma izrādē “Mammu!”, DDT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Agnese Budovska (Jaunā sieva izrādē “Naži vistās”, LNT)

Ilvita Liepiņa, #studentsvērtē: Dārta Daneviča (loma izrādē “Zēni nav meitenes“ , DT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Dārta Daneviča (loma izrādē “Zēni nav meitenes“ , DT)

Zane Radzobe: Dārta Daneviča (loma izrādē “Zēni nav meitenes“ , DT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Agnese Budovska (Jaunā sieva izrādē “Naži vistās”, LNT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Ieva Segliņa (Brands izrādē “Brands”, DT)

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Agnese Budovska (Jaunā sieva izrādē “Naži vistās”, LNT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Ieva Segliņa (Brands izrādē “Brands”, DT)

Līga Ulberte: Agnese Budovska (Jaunā sieva izrādē “Naži vistās”, LNT)

Ingrīda Vilkārse: Dārta Daneviča (loma izrādē “Zēni nav meitenes“ , DT)

Guna Zeltiņa: Ieva Segliņa (Brands izrādē “Brands”, DT)

Ērika Zirne: Ieva Segliņa (Brands izrādē “Brands”, DT)

Skats no LNT izrādes "Ričards. Nekā personīga" (rež. E. Seņkovs). Ričards – Arturs Krūzkops // Foto – Ģirts Raģelis

GADA AKTIERIS

Normunds Akots: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Aleksands Maļikovs (Klavdins izrādē “Hamlets”, MČRKT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Juris Jurāns: Imants Strads (Prezidents Ulmanis izrādē “Kur pazuda valsts”, DT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Vilis Daudziņš (Slavojs Žižeks izrādē “Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis”, JRT)

Baiba Kalna: Vilis Daudziņš (Slavojs Žižeks izrādē “Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis”, JRT) un Kaspars Znotiņš (Džordans Pītersons izrādē “Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis”, JRT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Ilze Kļaviņa: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Aleksands Maļikovs (Klavdins izrādē “Hamlets”, MČRKT)

Ilvita Liepiņa, #studentsvērtē: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Maksims Busels (Hamlets izrādē “Hamlets”, MČRKT). Pārsteigums par nominācijas neesamību.

Zane Radzobe: Aleksands Maļikovs (Klavdins izrādē “Hamlets”, MČRKT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Vilis Daudziņš (Slavojs Žižeks izrādē “Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis”, JRT) un Kaspars Znotiņš (Džordans Pītersons izrādē “Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis”, JRT)

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Aleksands Maļikovs (Klavdins izrādē “Hamlets”, MČRKT)

Līga Ulberte: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Ingrīda Vilkārse: Kaspars Znotiņš (Džordans Pītersons izrādē “Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis”, JRT)

Guna Zeltiņa: Kaspars Znotiņš (Džordans Pītersons izrādē “Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis”, JRT)

Ērika Zirne: Arturs Krūzkops (Ričards izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Ieva Segliņa (Māte Terēze izrādē “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT), Anna Nele Āboliņa (Marija Ļebjadkina izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT) // Publicitātes foto

GADA AKTRISE OTRĀ PLĀNA LOMĀ

Normunds Akots: Agnese Jēkabsone (Māra izrādē “Dziesmu svētki”, LT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Ieva Puķe (Kristīna Menona izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Vita Vārpiņa (Azdaks izrādē “Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Juris Jurāns: Anna Nele Āboliņa (Marija Ļebjadkina izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Anna Nele Āboliņa (Marija Ļebjadkina izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Baiba Kalna: Veronika Plotņikova (Emīlija izrādē “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”, MČRKT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Ieva Segliņa (Māte Terēze izrādē “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Ilze Kļaviņa: Ilze Ķuzule-Skrastiņa (lomas izrādē “Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Regīna Razuma (Ernestīne izrādē “Dzimšanas dienas kūka”, JRT)

Ilvita Liepiņa, KrodersLV rubrika “Students vērtē”: Ieva Segliņa (Māte Terēze izrādē “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Anna Nele Āboliņa (Marija Ļebjadkina izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Zane Radzobe: Anna Nele Āboliņa (Marija Ļebjadkina izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Ilze Ķuzule-Skrastiņa (lomas izrādē “Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Ilze Ķuzule-Skrastiņa (lomas izrādē “Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Vita Vārpiņa (Azdaks izrādē “Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Līga Ulberte: Ieva Segliņa (Māte Terēze izrādē “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Ingrīda Vilkārse: Ieva Puķe (Kristīna Menona izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Guna Zeltiņa: Veronika Plotņikova (Ligitas māte izrādē “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”, MČRKT)

Ērika Zirne: Ieva Segliņa (Māte Terēze izrādē “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Niklāvs Kurpnieks (Sātans izrādē “Pusnakts Šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT), Kārlis Arnolds Avots (Agnus izrādē “Brands”, DT), Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT) // Publicitātes foto

GADA AKTIERIS OTRĀ PLĀNA LOMĀ

Normunds Akots: Kārlis Arnolds Avots (Agnus izrādē “Brands”, DT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Mārtiņš Meiers (Koris izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Kārlis Reijers (Kristians izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Juris Jurāns: Niklāvs Kurpnieks (Sātans izrādē “Pusnakts Šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Kārlis Reijers (Kristians izrādē “Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Baiba Kalna: Kārlis Arnolds Avots (Agnus izrādē “Brands”, DT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ilze Kļaviņa: Kārlis Freimanis (Ezra Menons izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT), pieņemot, ka šajā izrādē nav izteiktas pirmā plāna lomas.

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Niklāvs Kurpnieks (Sātans izrādē “Pusnakts Šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Zane Radzobe: Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Niklāvs Kurpnieks (Sātans izrādē “Pusnakts Šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Kārlis Arnolds Avots (Agnus izrādē “Brands”, DT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Niklāvs Kurpnieks (Sātans izrādē “Pusnakts Šovs ar Jūdu Iskariotu”, DT)

Līga Ulberte: Rūdolfs Apse (Konferansjē izrādē “Bez morāles. Ar lellēm”, LLT)

Ingrīda Vilkārse: Kārlis Freimanis (Ezra Menons izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Guna Zeltiņa: Kārlis Freimanis (Ezra Menons izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Ērika Zirne: Kārlis Arnolds Avots (Agnus izrādē “Brands”, DT)

Skats no LT izrādes "Dziesmu svētki" (rež. M. Budovskis) // Foto – Armands Kaušelis

GADA JAUNAIS SKATUVES MĀKSLINIEKS/-CE

Normunds Akots: Diāna Krista Stafecka (Lavīnija Menona izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Diāna Krista Stafecka (Lavīnija Menona izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Matīss Budovskis (režija izrādei “Dziesmu svētki”, LT)

Baiba Kalna: Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Matīss Budovskis (režija izrādei “Dziesmu svētki”, LT); Artis Jančevskis (Paolo Malatesta izrādē “Paolo un Frančeska”, VDT)

Ilze Kļaviņa: Matīss Budovskis (režija izrādei “Dziesmu svētki”, LT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Valts Skuja (Henča izrādē “YEN”, LT); Matīss Budovskis (režija izrādei “Dziesmu svētki”, LT)

Ilvita Liepiņa, KrodersLV rubrika “Students vērtē”: Matīss Budovskis (režija izrādei “Dziesmu svētki”, LT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT); Valts Skuja (Henča izrādē “YEN”, LT). Jaunā skatuves mākslinieka nominācija pat šķiet par maz šādiem aktierdarbiem.

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Matīss Budovskis (režija izrādei “Dziesmu svētki”, LT); Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Milēna Miškeviča (Gruše izrādē “Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Matīss Budovskis (režija izrādei “Dziesmu svētki”, LT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Kintija Stūre (Maša izrādē “Kaija”, LT); Valts Skuja (Henča izrādē “Yen”, LT)

Līga Ulberte: Diāna Krista Stafecka (Lavīnija Menona izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT); Valts Skuja (Henča izrādē “Yen”, LT)

Ingrīda Vilkārse: Diāna Krista Stafecka (Lavīnija Menona izrādē “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Guna Zeltiņa: Sandis Runge (Pēteris Verhovenskis izrādē  “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT), Milēna Miškeviča (Gruše izrādē “Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Ērika Zirne: Matīss Budovskis (režija izrādei “Dziesmu svētki”, LT)

Skats no DT izrādes "Kur pazuda valsts" (rež. T. Treinis) // Foto – Jānis Deinats

GADA JAUNDARBS DRAMATURĢIJĀ

Normunds Akots: Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Jānis Balodis, Anna Belkovska, Viesturs Balodis (“Mantojums”, DDT)

Juris Jurāns: Matīss Gricmanis (“Kur pazuda valsts”, DT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Baiba Kalna: Matīss Gricmanis (“Kur pazuda valsts”, DT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Artūrs Dīcis (“Ričards. Nekā personīga”, LNT)

Ilze Kļaviņa: Matīss Gricmanis (“Kur pazuda valsts”, DT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Inga Tropa (“Pārcēlāja”, DDT). Jēdzieniski, literāri un emocionāli izveidots stāsts, kas no individuālas pieredzes spēj radīt filosofisku un sociālu vispārinājumu.

Ilvita Liepiņa, #studentsvērtē: Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Zane Radzobe: Kārlis Vērdiņš (“Nebiju. Nezinu. Neatceros”, KVADRIFRONS)

Ieva Rodiņa, KrodersLV:  Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Matīss Gricmanis (“Kur pazuda valsts”, DT)

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Kārlis Vērdiņš (“Nebiju. Nezinu. Neatceros”, KVADRIFRONS)

Līga Ulberte: Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Ingrīda Vilkārse: Matīss Gricmanis (“Kur pazuda valsts”, DT)

Guna Zeltiņa: Rasa Bugavičute-Pēce (“Dziesmu svētki”, LT)

Ērika Zirne: Matīss Gricmanis (“Kur pazuda valsts”, DT)

Skats no VDT izrādes "Sēras piestāv Elektrai" (rež. I. Mičule) // Foto – Mārtiņš Vilkārsis

GADA SCENOGRĀFS/-E

Normunds Akots:  Mārtiņš Vilkārsis (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Ieva Jurjāne (“Hamlets”, MČRKT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Ketevana Nadibaidze (“Kauzkāziešu krīta aplis”, DT)

Juris Jurāns: Mārtiņš Vilkārsis (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Reinis Suhanovs (“Grieķi”, LT)

Baiba Kalna:  Ieva Jurjāne (“Hamlets”, MČRKT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Mārtiņš Vilkārsis (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Ilze Kļaviņa: Mārtiņš Vilkārsis (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Reinis Suhanovs (“Grieķi”, LT). Precīza un metaforiski ietilpīga vizualitāte, kuras pamatā ir spēle ar Liepājas teātra ēkas interjeru.

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Oskars Pauliņš (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Zane Radzobe:  Ieva Jurjāne (“Hamlets”, MČRKT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV:  Ieva Jurjāne (“Hamlets”, MČRKT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Reinis Suhanovs (“Grieķi”, LT)

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Ieva Jurjāne (“Hamlets”, MČRKT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Reinis Suhanovs (“Grieķi”, LT)

Līga Ulberte: Mārtiņš Vilkārsis (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Guna Zeltiņa: Reinis Suhanovs (“Grieķi”, LT)

Ērika Zirne:  Ieva Jurjāne (“Hamlets”, MČRKT)

Skats no DT izrādes "Kaukāziešu krīta aplis" (rež. D. Tavadze) // Foto – Mārcis Baltskars

GADA KOSTĪMU MĀKSLINIEKS/-CE

Normunds Akots:  Ilze Vītoliņa (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Kristīne Pasternaka (“Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Ilze Vītoliņa (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Juris Jurāns: Ilze Vītoliņa (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Pamela Butāne (“Visi putni skaisti dzied”, DDT, Story Hub)

Baiba Kalna:  MAREUNROL'S (“Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”, MČRKT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Ilze Vītoliņa (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Ilze Kļaviņa: Ilze Vītoliņa (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Pamela Butāne (“Visi putni skaisti dzied”, DDT, Story Hub). Kostīmos apbrīnojami savienots folkloras, putnu un paša iestudējuma raksturs.

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Ieva Veita-Breidaka (“Ragana”, ĢIT)

Zane Radzobe:  Kristīne Pasternaka (“Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV:  MAREUNROL'S (“Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”, MČRKT)

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Kristīne Pasternaka (“Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Ieva Veita-Breidaka (“Ragana”, ĢIT)

Līga Ulberte: Ilze Vītoliņa (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Ingrīda Vilkārse: Ilze Vītoliņa (“Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Guna Zeltiņa: Kristīne Pasternaka (“Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Ērika Zirne: Kristīne Pasternaka (“Kaukāziešu krīta aplis”, DT)

Skats no VDT izrādes "Nelabie. Pēc Dostojevska" (rež. E. Seņkovs) // Foto – Matīss Markovskis

GADA JAUNDARBS MŪZIKĀ

Normunds Akots: Edgars Mākens (“Grieķi”, LT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Rūdolfs Dankfelds, Miķelis Putniņš (“Mājoklis. komentāri #1 izrāde”, fonds “Initium”, DT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Viesturs Balodis (“Mantojums”, DDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Jēkabs Nīmanis (“Visi putni skaisti dzied”, DDT, Story Hub)

Baiba Kalna: Jēkabs Jančevskis (“Brands”, DT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Edgars Mākens (“Grieķi”, LT)

Ilze Kļaviņa: Jēkabs Nīmanis (“Visi putni skaisti dzied”, DDT, Story Hub)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Jēkabs Nīmanis (“Visi putni skaisti dzied”, DDT, Story Hub)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Jēkabs Jančevskis (“Brands”, DT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Jēkabs Jančevskis (“Brands”, DT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Edgars Mākens (“Grieķi”, LT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Jēkabs Nīmanis (“Visi putni skaisti dzied”, DDT, Story Hub)

Līga Ulberte: Edgars Raginskis (“Debesjums”, LNT)

Ingrīda Vilkārse: Jēkabs Jančevskis (“Brands”, DT)

Guna Zeltiņa: Jēkabs Jančevskis (“Brands”, DT)

Ērika Zirne: Jēkabs Jančevskis (“Brands”, DT)

Skats no LT izrādes "Grieķi" (rež. E. Seņkovs) // Foto – Justīne Grinberga

GADA GAISMU VAI VIDEO MĀKSLINIEKS/-CE

Normunds Akots: Mārtiņš Feldmanis (gaisma izrādēs “Sēras piestāv Elektrai” VDT, “Grieķi” LT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Oskars Pauliņš (gaisma izrādē “Lilioms”, DT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Oskars Pauliņš (gaisma izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Juris Jurāns: Katrīna Neiburga (video izrādē “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums”, fonds "Initium")

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Mārtiņš Feldmanis (gaisma izrādē “Grieķi”, LT)

Baiba Kalna: Mārtiņš Feldmanis (gaisma izrādē “Grieķi”, LT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Mārtiņš Feldmanis (gaisma izrādēs “Sēras piestāv Elektrai” VDT)

Ilze Kļaviņa: Katrīna Neiburga (video izrādē “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums”, fonds "Initium")

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Mārtiņš Feldmanis (gaisma izrādē “Grieķi”, LT). Precīzi uztverts kopējais vēstījums, gaismu režija organiski papildina scenogrāfiju un darbību.

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Mārtiņš Feldmanis (gaisma izrādēs “Sēras piestāv Elektrai” VDT, “Grieķi” LT)

Zane Radzobe: Katrīna Neiburga (video izrādē “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums”, fonds "Initium")

Ieva Rodiņa, KrodersLV:  Oskars Pauliņš (gaisma izrādēs “Debesjums”, LNT, “Lilioms”, DT, “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Oskars Pauliņš (gaisma izrādē “Lilioms”, DT)

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Katrīna Neiburga (video izrādē “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums”, fonds "Initium")

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Oskars Pauliņš (gaisma izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Līga Ulberte: Oskars Pauliņš (gaisma izrādē “Lilioms”, DT)

Ingrīda Vilkārse: Mārtiņš Feldmanis (gaisma izrādēs “Sēras piestāv Elektrai”, VDT)

Guna Zeltiņa: Mārtiņš Feldmanis (gaisma izrādē “Grieķi” LT)

Ērika Zirne: Oskars Pauliņš (gaisma izrādē “Lilioms”, DT)

Skats no MČRKT izrādes "Hamlets" (rež. V. Kairišs) // Foto – Inese Kalniņa

GADA HOREOGRĀFS/-E VAI KUSTĪBU MĀKSLINIEKS/-CE

Normunds Akots:  Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT)

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT)

Signija Joce, #studentsvērtē: Linda Mīļā (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Juris Jurāns: Linda Mīļā (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Linda Mīļā (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Baiba Kalna: Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT, “Pinokio piedzīvojumi”, LNT)

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT)

Ilze Kļaviņa: Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT)

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Linda Mīļā (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Linda Mīļā (“Nelabie. Pēc Dostojevska”, VDT)

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT)

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Elīna Gediņa, Rūdolfs Gediņš (“Es eju ārā dārzā”, KVADRIFRONS)

Līga Ulberte: Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT)

Guna Zeltiņa: Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT)

Ērika Zirne: Kristīne Brīniņa (“Hamlets”, MČRKT)

Skats no DDT/ "Story hub" izrādes "Visi putni skaisti dzied" (rež. K. Burāne) // Publicitātes foto

GADA PRIEKS

Normunds Akots: Patīkami redzēt, ka abu Dailes reformatoru – Jura Žagara un Viestura Kairiša – grandiozās vīzijas nepārplīsa kā ziepju burbuļi. Gan izrādes, gan repertuārs kopumā liek domāt, ka teātris patiešām ir atgriezies uz mākslas sliedēm un negrasās atteikties no uzņemtā kursa. Izvēlētais teātra modelis, kas veidots pēc līdzības ar Bārbikana teātri Londonā, dod zināmu iespēju mūsu publikai ielūkoties tajos formas, stila un estētikas meklējumos, kas cirkulē Eiropā, salīdzināt un pašiem novērtēt. Mūsu aktieri visaugstākajā līmenī spēj radīt sarežģītus tēlus jebkurā dramaturģijas novirzienā, tikai tam ir nepieciešams attiecīga līmeņa režisors. Tos atrast un piesaistīt teātrim nav viegli, jo režijas grandi ir aizņemti jau gadiem uz priekšu, bet tas ir nākamais svarīgais uzdevums Jurim Žagaram un viņa komandai.

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Dailes teātra, Mihaila Čehova Rīgas krievu teātra un Dirty Deal Teatro iestudētās izrādes, kas veiksmīgi pievēršas šobrīd aktuālām tēmām, īpašī kara un vardarbības ģimenē. (“Kaukāziešu krīta aplis”, “Zēni nav meitenes”, “Hamlets”, “Drama queen”, “Mantojums” u.c.)

Signija Joce, #studentsvērtē: Teātra festivāli pašmājās, kaimiņvalstu sadarbības projekti un viesizrādes.

Juris Jurāns: Gada prieku grūti formulēt, jo Latvijas teātros šajā sezonā sanācis redzēt dažādas formas izrādes, no kurām katra atmiņā palikusi ar kādu savu niansi. Ja jāizvēlas viena, tad droši vien teiktu, ka lielāko prieku šogad sagādāja Ineses Mičules režisētā Jūdžina O’Nīla izrāde “Sēras piestāv Elektrai” Valmieras Drāmas teātrī. Iestudējums nostrādāts līdz pat sīkākajām detaļām. Gaismas, scenogrāfija un kostīmi tik harmoniski sasaistīti ar lugas sižetu un tā attīstību, ka neviens neaizēno citu un izrāde atdzīvojas kā vienots organisms.

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Kristas Burānes “Visi putni skaisti dzied”.

Baiba Kalna: Aizvien vairāk uz mūsu skatuvēm parādās mākslinieku personiski piedzīvotajā balstīti dokumentāli cilvēkstāsti, kas skatītājam sniedz neikdienišķu, būtisku pieredzi.

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Gandrīz katrā teātrī ir vairāki ļoti sekmīgi sasniegumi, dažkārt grūti izvēlēties, kurš no tiem ir nozīmīgākais. Pat “Spēlmaņu nakts” nomināciju saraksts daudzās kategorijās neiekļauj visu vērtīgo, ja jāaprobežojas tikai ar pieciem labākajiem. Turklāt labi panākumi ir sasniegti, spītējot daudzām problēmām, arī tādām, kuru risinājumus teātri nevar ietekmēt. Priecē, ka ir tapuši daudzi vērtīgi režijas un dramaturģijas darbi. Pārliecinoši ir neseno Latvijas Kultūras akadēmijas absolventu jaunie veikumi. Vairāki dažādu paaudžu kritiķi asredzīgi vērtējuši sezonas darbus. Būtiski, ka šoreiz skatītājiem ļauts portālā izrādes.lv neierobežoti izteikties par to, kas viņiem šķiet labākais. Aktīvāko teātra interesentu izvēles ir interesantas, ietver nozīmīgus darbus, turklāt atšķiras no “Spēlmaņu nakts” žūrijas darbības rezultātiem. Arī skatītāju izvēlētie nākamie populārākie darbi, kuri neiekļuva balsošanas otrajā kārtā, iezīmē to, ka aktīvākie vērtētāji labi saprot būtisko (pretēji bažām, ka balsos par izklaidi). Tas ir plats solis teātra vērtēšanas demokratizācijas virzienā, cerams, ka šādi procesi tiks turpināti.

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Tādi man ir trīs: 1. Ogres teātra izrāde “Sanatorija” un Liepājas Leļļu teātra izaugsme – abi piemēri apliecina, ka robeža starp profesionālu un amatierteātri arī 21. gadsimtā Latvijā var būt nosacīta, ja ir profesionāla režija un talantīgi galveno lomu tēlotāji. 2. Milzīgs prieks par virkni spožu aktierdarbu profesionālajos teātros, un ir grūti noteikt vienu labāko. 3. Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra drosme iekļaut repertuārā Sandras Kalnietes dokumentālo darbu “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”.

Ilvita Liepiņa, #studentsvērtē: Gada prieks ir Elīzas Dombrovskas režisētā izrāde “Pasta nams”  Latvijas Nacionālajā teātrī, kas pieteikta kā sapņu korespondence. Īpašs piemērs teātrī, kas notur gan bērna, gan pieauguša cilvēka uzmanību. Prasmīgi strādāts ar tekstu – pasniedzot to skatītājam veidā, kas liek noticēt. Paldies!

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: Pārdomāti, dziļi un atsvaidzinoši iestudējumi kā pārsteigumi teātra mazajās formās.

Zane Radzobe: “Zēni nav meitenes” (rež. D. Kaijaka, DT) un Valmieras teātris kopumā.

Ieva Rodiņa, KrodersLV: Joprojām nemainīgi prieks par to, cik strauji un pārliecinoši Latvijas teātra vidē ienāk jauno aktieru paaudze. Kā arī pēc divām redzētām izrādēm prieks par Matīsa Budovska ienākšanu Latvijas režijā.

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Valmieras teātra radošums un enerģija, izveidojot jaunu kultūrtelpu ‘’Kurtuve”. Katra laba izrāde, uz kuru esmu gatava nopirkt biļetes saviem pieaugušajiem bērniem. Gribētu, lai tādu būtu vairāk.

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Teātra antibalva “Zelta muša”.

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Prieka bija daudz – jaunās paaudzes mākslinieku interese par vēstures smagajiem jautājumiem un to sekām mūsdienās – kā “Nebiju. Nezinu. Neatceros” (KVADRIFRONS) un “Kur pazuda valsts” (DT); iespēja redzēt iestudējumus, kas pārbīda uztveres robežas un mākslinieciski pārliecinoši runā par lietām, kuras nav izsakāmas “vienkāršajā valodā” – kā “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums” (“Initium”),  “Visi putni skaisti dzied” (DDT), “Es eju ārā dārzā” (KVADRIFRONS); vairāki izcili aktierdarbi, arī tas, cik būtisks kopskatam ir jauno aktieru darbs gan Valmieras, gan Liepājas teātrī – bija grūti izvēlēties jaunos skatuves māksliniekus.

Līga Ulberte: Vairākas lieliskas ansambļa izrādes – “Dziesmu svētki”, “Grieķi”, “Debesjums”, “Nelabie. Pēc Dostojevska”, “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums”… Individuālu pērlīšu virtenes, kas kopā veido ko greznu un būtisku.

Ingrīda Vilkārse: Ievas Strukas grāmata par Anšlavu Eglīti: “Par skaisto un aplamo dzīvi”.

Guna Zeltiņa: Valmieras teātra radošā un sīkstā izdzīvotspēja ekstremālos apstākļos. Režisores Ināras Sluckas, aktieru ansambļa un mūziķu radošais kopdarbs izrādē “La KRITUSĪ”, ko uzskatu par Nacionālā teātra veiksmīgāko pagājušās sezonas uzvedumu.Ērika Zirne: Brīnišķīgā Ingas Tropas izrāde “Pārcēlāja” (DDT). Tāda teātra skatīšanās pieredze (no dažādiem aspektiem) manā dzīvē bija pirmoreiz … Paldies!

Skats no DT izrādes "Zēni nav meitenes" (rež. D. Kaijaka) // Foto – Marko Rass

GADA VILŠANĀS

Normunds Akots: Mana gada vilšanās ir tā saucamais aktieru dumpis Liepājas teātrī, jo viņi paši īsti neapjēdz, ko ir izdarījuši. Paaudžu maiņas vienmēr ir vairāk vai mazāk sāpīgi procesi, bet tajos ir iekodēti objektīvi tālākvirzības nosacījumi. Kaut kam ir jāmainās, lai teātrim nepazustu saikne ar savu laiku, un vienmēr ir svarīgi to paveikt tā, lai netiktu sagrauts vērtīgākais, kas radīts līdz šim. Izvēloties protestam “demokrātiski-revolucionāro” taktiku, Liepājas dumpinieki pamanījās iznīcināt to īpašo radošo atmosfēru, kas teātrī valdīja kopš Klaipēdas aktierkursa ienākšanas. Aktieru nodarbinātības jautājums, aiz kura patiesībā stāv totāla spēles laukumu nepietiekamība (domes nespēja/nevēlēšanās divdesmit gadu laikā uzcelt mazo zāli) un atalgojuma apmēri (pašvaldības piešķirtais budžets teātrim) atklātā vēstulē tika formulēti kā teātra vadības neizdarība, un tika pieprasīta līdzšinājās valdes demisija. Valde atkāpās, trupa sašķēlās, un strauji kā nezāles teātrī sadīga intrigas. Dīvaini, ka nevienam neienāca prātā padomāt, ka līdzšinējo māksliniecisko līmeni un starptautisku atpazīstamību teātrim nodrošināja tieši Herberts Laukšteins.

Edvards Bruss, #studentsvērtē: Latvijas Nacionālā teātra un Liepājas teātra samērā pliekanais un nepārliecinošais sniegums visas sezonas garumā. Vētras un skandāli pirms šīs sezonas sākuma atstāj ar jautājumiem, kā varētu būt bijis un kā būs turpmāk?

Signija Joce, #studentsvērtē: Profesionālā nestabilitāte teātru darbiniekiem un birokrātisku neērtību pārpilnība sakarā ar biznesa interešu prioritāti pār māksliniecisko integritāti.

Juris Jurāns: Viestura Kairiša izrāde “Brands” Dailes teātrī. Lai gan lugas kopējais noformējums bija visai iespaidīgs un Ievas Segliņas aktierspēle titullomā viennozīmīgi ir pelnījusi īpašas uzslavas, kopskatā luga atstāja komerciālu iespaidu. Trūka saskaņas un harmonijas starp dažādiem izrādes elementiem, līdz ar to bez Ievas Segliņas tēlojuma tajā vairs nav ko izcelt.

Ketija Jurčenko, #studentsvērtē: Teātra vadības drāmas ārpus skatuves robežām, kas brīžiem spēja aizēnot uz skatuves notiekošo. Iespējams, ka tādēļ šosezon uz skatuves tik daudz tiesas prāvu.

Baiba Kalna: Vairāku teātru pārstāvju savstarpējie ķīviņi, kas rada atbalsi medijos un sabiedrībā.

Armands Kalniņš, #skatītājsvērtē: Izrādījās, ka ne visos gadījumos ārzemju mākslinieku iesaiste rada ko būtisku Latvijas skatītājiem. Iespējams, nav izdevies rast pietiekamu saikni ar mums aktuālo, arī izrāžu forma nav intriģējusi. Katrā teātrī ir arī pa spilgtai neveiksmei, turklāt samērā droši šādus nepanākumus varēja prognozēt. Inscenētāju izvēles risks perspektīvā attaisnotos, ja jaunie režisori varētu izmēģināt spēkus, tādejādi praktiskā darbā pārliecinātos par to, kas (ne)izdodas. Bez darba iespējām (tādu ir visai maz) par meistariem nekļūst. Gribētos vairāk skatīt arī jauno dramaturgu lugu iestudējumus. Sezonas beigās iezīmējās problēmjautājumi, kuri “uzsprāga” vasarā un rudens pusē. Vairākas šādas ķibeles ir Kultūras ministrijas rūpju un lēmumu lokā, bet nesekoja ne atbilstoša reakcija, ne savlaicīgi skaidrojumi. 

Vēsma Lēvalde, KrodersLV: Nožēlot var tikai to, kas nav redzēts.

Ulrika Māliņa, #studentsvērtē: No izrādēm – Dailes teātra “Lilioms”, kas, šķiet, nekad tā arī nesākas. Bet, domājot globāli, – neskaidrība un nespēja vienoties teātru iekšienē (kas, cerams, tomēr nesīs vajadzīgas pārmaiņas). Tāpat nepamet sajūta, ka latviešu režisori teātrī paliek otrajā plānā.

Zane Radzobe: Elmārs Seņkovs.

Ieva Rodiņa: Arvien biežāka publiska un neauglīga savstarpējo attiecību skaidrošana gan teātru, gan individuālu teātra mākslinieku starpā.

Ingvilda Strautmane, Latvijas Radio: Režisoru izpausmes sociālajos tīklos, publiska attiecību skaidrošana, dažbrīd izrādot necieņu gan pret saviem aktieriem, gan skatītājiem. Cīņa par skatītāju nevis ar mākslinieciskām, bet populistiskām izpausmēm, manipulējot ar “veselo saprātu”. P.S. Mans gada jautājums – vai “tektoniskās svārstības” latviešu teātrī novedīs arī pie konstruktīvām diskusijām par teātra pārvaldības modeļiem?

Luīze Šnore, #studentsvērtē: Teātru skandālu izvirzīšanās priekšplānā, aizēnojot mākslinieciskās darbības.

Edīte Tišheizere, “Teātra Vēstnesis”: Mana vienīgā – un nepamatotā – vilšanās saistīta ar cerībām, ka leģendas iespējams atkārtot un iespaids būs tikpat spēcīgs. Tās būs, ja būs, leģendas citām paaudzēm.

Līga Ulberte: Publisko ķildu plūdi teātra nozarē.

Ingrīda Vilkārse: “Lilioms” Dailes teātrī.

Guna Zeltiņa: Sīku vilšanos bijis daudz, bet cenšos tās nesaglabāt savos atmiņu failos.

Ērika Zirne: Mihaila Bulgakova “Suņa sirds” iestudējums M. Čehova Rīgas Krievu teātrī.

Rakstīt atsauksmi