Brigita Siliņa 01.05.2019

Ķīnas teātra dzīves vadītāju delegācija Latvijā

ITI Latvijas centra valde ar viesiem no Ķīnas Tautas Republikas Dailes teātrī // Publicitātes foto

Aprīlī Dailes teātrī Starptautiskā teātra institūta (ITI UNESCO) Latvijas centrs rīkoja tikšanos ar Ķīnas Tautas Republikas teātra dzīves vadītājiem. Pirmo reizi Latvijā viesojās Ķīnas teātra profesionāļu delegācija, kuras sastāvā bija: Ķīnas Teātra asociācijas ģenerālsekretāre Licjuņa Gu; Ķīnas Teātra asociācijas viceprezidents, Šanhajas Literātu asociācijas direktors, dramaturgs Huaidžeņs Luo; Fudžijanas Tautas Mākslas centra viceprezidents, festivāla diektors, režisors Daljans Čens; Starptautiskā teātra institūta (ITI UNESCO) Ķīnas centra ģenerālsekretārs Lins Vans.

Starptautiskā teātra institūta Latvijas centrs uz tikšanos bija aicinājis visu Latvijas profesionālo teātru vadītājus, teātra kritiķus u. c. interesentus. Pasākumā piedalījās Dailes teātra direktors Andris Vītols, Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins, Latvijas Nacionālās Operas un Baleta valdes priekšsēdētāja padomnieks mākslinieciskajos jautājumos un diriģents Andris Veismanis, Latvijas Leļļu teātra valdes loceklis Vilnis Beķeris, kā arī pārstāvji no Jaunā Rīgas teātra, Latvijas Nacionālā teātra, Daugavpils teātra, neatkarīgā teātra Dirty Deal Teatro, žurnāla Teātra Vēstnesis, dzejniece, dramaturģe Māra Zālīte un citi teātra ļaudis. Pēcpusdienu vadīja Dailes teātra aktrise Rēzija Kalniņa.

Starptautiskā teātra institūta īpašās attiecības ar Ķīnu aizsākās 2011. gadā, kad pēc ITI pasaules kongresa Ksiamenā Ķīnas valdība novērtēja Starptautiskā teātra institūta nozīmīgumu un piedāvāja finansēt STI biroja darbu, atvēlot tam arī savrupmāju Šanhajā.

2016. gadā pēc ITI Ķīnas centra ielūguma Latvijas delegācija piedalījās 18. Ķīnas Starptautiskajā Mākslas festivālā Šanhajā, viesojās Šanhajas Teātra akadēmijā, apmeklēja Vutzenas Starptautisko teātra festivālu, Ķīnas 11. Mākslas festivālu Gvandžo un Siaņā, kā arī Pekinas Operu un teātru festivālu. Visos minētajos festivālos notika informācijas apmaiņa, latviešu teātra un kultūras prezentācijas, diskusijas, meistarklases, sakaru dibināšana ar vadošajiem Ķīnas skatuves mākslas centriem, kur šīs vizītes laikā atstājām Latvijas teātru kontaktinformāciju, reklāmas materiālus par Latvijas teātriem un izrāžu ierakstus.

2018. gada oktobrī ar Starptautiskā teātra institūta Latvijas centra informatīvo atbalstu Ķīnas operas festivālos Gvandžo, Šanhajā un Pekinā piedalījās Latvijas Nacionālās Operas un Baleta valdes locekļi. 2018. gada novembrī Starptautiskā teātra institūta Latvijas centrs tika pārstāvēts ITI UNESCO 70. gadadienai veltītajos pasākumos Ķīnā, Hainaņā, ITI festivālā un meistarklasēs.

Latvijas teātra vārds šobrīd Ķīnā nav nezināms, un Ķīnas teātra profesionāļu vizīte Latvijā nav nejaušība, tas ir Starptautiskā teātra institūta Latvijas centra un Starptautiskā teātra institūta Ķīnas centra ilgtermiņa sadarbības rezultāts.

Ķīna šobrīd ir ļoti ieinteresēta un atvērta starptautiskiem kontaktiem. Ķīnas operas un teātra pasaule ir ļoti atšķirīga no Latvijas, mūsu dažādība var bagātināt un iedvesmot teātra profesionāļus un skatītājus.

Skats no Latvijas teātra pārstāvju tikšanās ar Ķīnas Tautas Republikas teātra delegāciju Dailes teātrī // Publicitātes foto

Pasākumā Dailes teātrī uzstājās arī Ķīnas kultūras centra Latvijā pārstāvis Jangs Songs, uzsverot, ka “Rietumu cilvēki maz pārzina ķīniešu tradicionālo drāmu un operu gan valodas barjeras, gan citu faktoru dēļ, tāpēc īpaši svarīgi ir veicināt kultūru apmaiņu un komunikāciju starp teātra cilvēkiem no abām valstīm”. Tikšanās laikā Latvijas teātra pārstāvjiem bija iespēja neformālā gaisotnē iepazīties un aprunāties ar Ķīnas viesiem, veidot kontaktus un runāt par sadarbības iespējām. 

Ķīnas teātra profesionāļi apmeklēja arī vairākas Latvijas teātru izrādes: Latvijas Nacionālā teātra izrādi – Artūra Dīča “Arī vaļiem ir bail” Elmāra Seņkova režijā, kā arī divus Dailes teātra jauniestudējumus – Dž. Dž. Džilindžera iestudēto “Kareņinu” un Viestura Meikšāna izrādi “Kalpones”.

Ķīnas Teātra asociācijas ģenerālsekretāre Licjuņa Gu dalījās savos novērojumos: “Mums bija iespēja redzēt, cik ļoti latviešiem patīk teātris, ceru, ka šīs tikšanās rezultātā atvedīsim uz Latviju kādu ķīniešu izrādi un ka Latvijas skatītājam tā patiks un šķitīs interesanta.”

Savukārt Šanhajas Literātu asociācijas direktors, ievērojamais Ķīnas dramaturgs Huaidžeņu Luo, kā arī Starptautiskā teātra institūta Ķīnas centra ģenerālsekretārs Lins Vans izteica pateicību Starptautiskā teātra institūta Latvijas centram, norādot, ka šis ir vēsturisks notikums, jo pirmo reizi Ķīnas teātra pārstāvjiem ir noorganizēta šāda līmeņa tikšanās ar Latvijas teātra profesionāļiem.

Skats no Latvijas teātra pārstāvju tikšanās ar Ķīnas Tautas Republikas teātra delegāciju Dailes teātrī // Publicitātes foto

 

Brigita Siliņa, Starptautiskā teātra institūta Latvijas centra vārdā

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt