Ieva Rodiņa 29.10.2019

Nezināmā nākotne. Kroders.lv

Strādāt kultūrā nozīmē atdot savu laiku, enerģiju, talantu, idejas, bieži vien arī privātos materiālos resursus un līdzekļus. Joprojām ticu, ka darboties kultūras jomā nozīmē ne tikai bīdīt savas personīgās ambīcijas, bet būt par daļu no kāda lielāka, nozīmīgāka, naudā neizmērāma garīga procesa. Ideālistiski jebkurš ieguldījums kultūrā pasauli padara labāku. It sevišķi tādu pasauli, kurā arvien biežāk dominē kvantitāte, nevis kvalitāte, ātrums, nevis analītiskums, īstermiņa, nevis ilgtermiņa vērtības.

Teātris vienmēr piederējis pie Valsts Kultūrkapitāla fonda projektiem bagātākajām nozarēm, kurās ideju birums un vajadzības krietni pārsniedz pieejamo finansējumu. Kultūrkapitāla fonda ieguldījums kultūras nozares procesa bagātināšanā ir nenoliedzams. Tikpat nenoliedzami ir tas, ka labas idejas bieži vien “nogrimst” nebūtībā tikai tādēļ, ka tās nav trāpījušas īstajā laikā vai īstajā vietā, vai arī nav ieguvušas pietiekami skaidru pamatojumu uz papīra. Taču līdzās tiem ir projekti, kas saistīti ar Latvijas teātra nozares pamatfundamentiem un ilgtermiņa stratēģiju, un Kroders.lv ir viens no tiem.

Kroders.lv ir analītiska un informatīva domu telpa, kas astoņu gadu laikā sniegusi būtisku ieguldījumu kultūras nozarē, nemitīgi meklējot jaunas idejas, radot jaunas rubrikas, attīstot komunikācijas formas starp teātra veidotājiem, kritiķiem, lasītājiem. Šis ieguldījums izmērāms gan publicēto rakstu, gan iegūto klikšķu un lasītāju skaitā. Tas ir Latvijā (pagaidām) vienīgais elektroniskais medijs, kas veltīts specifiski teātra procesam, kamēr citos medijos tā ir tikai viena no sadaļām, kas bieži vien pazūd citu kultūras notikumu plūsmā.

Nesot leģendārā režisora Oļģerta Krodera vārdu, Kroders.lv kopš dibināšanas veicinājis demokrātisku domu apmaiņu par aktuālo teātra procesu, starp citiem mērķiem cenšoties mazināt plaisu starp teātra teoriju un praksi.

Kroders.lv ir vietne, kuras autoru lokā ir vairāk nekā 50 teātra un citu mākslas nozaru kritiķu, teorētiķu, pētnieku, arī praktiķu, apzināti veidojot daudzbalsīgu un daudzveidīgu viedokļu apmaiņu par jauniestudējumiem un citiem teātra jomas notikumiem, procesiem, parādībām. Kroders.lv ir patlaban vienīgais elektroniskais medijs, kurā jau pāris dienu pēc pirmizrādes lasāmas ekspresrecenzijas par jauniestudējumiem, kas laikā, kad skatītājs itin viegli var apjukt teātru piedāvājumā, ir viens no galvenajiem teātra nozares medija uzdevumiem.

Tā ir teju vienīgā platforma, kurā pirmās publicēšanās iespējas dotas teātra nozares studentiem. Kaut arī rubrika STUDENTS VĒRTĒ darbojas bezfinansējuma apstākļos paralēli Kroders.lv pamatsaturam, tās eksistence mums šķiet ļoti būtiska. Pirmkārt, uzsverot to, ka par teātra kritiķi iespējams kļūt nevis auditorijas solā, bet praksē – rakstot un domājot par sava laika teātra procesu. Otrkārt, saskatot to, ka tieši jauno teātra kritiķu un pētnieku redzējums bieži vien piedāvā svaigu skatījumu. Un treškārt, bet, iespējams, visbūtiskāk – apzinoties, ka jauno kritiķu tekstu publicēšana spēs piesaistīt un ieinteresēt jauniešus, kuri caur savu vienaudžu redzējumu, iespējams, kļūs par nākamajiem Latvijas teātra skatītājiem vai procesa veidotājiem – aktieriem, režisoriem, dramaturgiem, māksliniekiem. Jaunāko paaudžu kritiķi vienmēr bijuši arī Kroders.lv redakcijas sastāvā.

Izmantojot elektroniska medija priekšrocības, Kroders.lv vēlas kļūt par vidutāju starp trīs Baltijas valstu teātriem – ne tikai publicējot ārvalstu teātra ekspertu viedokļus par Latvijas teātra izrādēm vai latviešu teātra kritiķu iespaidus par ārvalstu teātra festivāliem, bet arī iepazīstinot ar jaunākajiem vārdiem un nosaukumiem Baltijas valstu oriģināldramaturģijā.

Šo un citus Kroders.lv darbības aspektus pamanījuši un novērtējuši gan teātra profesionāļi, gan lasītāji, tādējādi apliecinot šī medija nepieciešamību un iederību Latvijas kultūras vidē.

Šo gadu laikā Kroders.lv redakcijas darbs piedzīvojis pārmaiņas gan finansiālu, gan organizatorisku apstākļu dēļ, taču vietnes nākotne nekad nav bijusi tik neskaidra kā šobrīd. Kopš vietnes dibināšanas mūsu vienīgais finansējuma avots bijuši Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu konkursi. Esam saņēmuši ziņu, ka VKKF 2019. gada 3. projektu konkursā iesniegtais pieteikums teātra aktuālo procesu vietnes Kroders.lv darbībai 2020. gadā nav atbalstīts, kā pamatojumu minot to, ka “projekta paredzamais rezultāts nav pārliecinošs”.

Īstermiņā tas nozīmē vietnes darbības apstāšanos no 2020. gada janvāra uz vismaz trīs mēnešiem, pretendējot uz finansējumu kādā no nākamā gada projektu konkursiem.

Ilgtermiņā tas liek uzdot jautājumu par situāciju Latvijas kultūrā. Par to, kā rīkoties apstākļos, kad vienas ekspertu komisijas lēmums ietekmē Latvijas teātra kritikas nākotni, atņemot iespēju publicēt recenzijas, problēmrakstus, intervijas, pētījumus, radošās dienasgrāmatas par Latvijas un ārvalstu teātra festivāliem u. c. materiālus.

Mēs ceram, ka pašreizējā neziņa par nākotni ir tikai pārejošs brīdis, pēc kura pie lasītājiem atgriezīsimies ar jaunu enerģiju un jaunām idejām. Tāpat mēs turpinām cerēt, ka paralēli drukātajam žurnālam “Teātra Vēstnesis”, kas arī 2020. gadā turpinās iznākt reizi ceturksnī, elektronisks teātra medijs 21. gadsimtā nav tikai Kroders.lv redakcijai aktuāla ideja, bet loģiska nepieciešamība jebkuram, kas teātri skatās un par to lasa vai raksta.

 

Drukāt 

Atsauksmes

 • Zita 29.10.2019

  Par kādu summu ir runa? Cik liels finansējums gadā Jums nepieciešams darbības nodrošināšanai?

 • Sazinkas 29.10.2019

  Kā teātra skatītājs un recenziju lasītājs diemžēl secinu, ka pēdējos gados portālā kroders.lv praktiski kāda diskusija un / vai domu apmaiņa nenotiek, tas ir kļuvis tāds vairāks statisks jeb vienpusēji informatīvs. Interesantākās recenzijas tiek publicētas satori.lv, kas attiecīgi arī skatītājiem / lasītājiem raisa vēlēšanos padalīties ar savu viedokli. Līdz ar to varu novēlēt kroders.lv mainīties uz augšu, dažādot formu, mēģināt kļūt par atraktīvi saturisku portālu, varbūt pat tādu kā teātra veidotāju, vērtētāju, skatītāju sociālo tīklu, jo, manuprāt, šobrīd ļoti pietrūkst aktīvas platformas diskusijām par teātri.

 • quvaldis 29.10.2019

  “projekta paredzamais rezultāts nav pārliecinošs”

  Precīzi, jo tieši tāds jau labu laiku ir krodera saturs, es gan vēl papildinātu ar vārdu - paviršs.

  Un precīzi jūs rakstat - kvalitāte pāri kvantitātei - šo jakabi kritiķu, to pusprofesionālie un tendenciozo viedokļi jau sen ir par daudz.
  Labāk mazāk, bet kvalitatīvāk!

 • Ivars Badils 30.10.2019

  - Šī vista vairs nedēj. Tā jākauj nost.
  - Un tad viņa sāks dēt?

  Tā no malas izskatās uz labiem (cerams) nodomiem balstītā “ārstniecības” metode VKKF Teātra mākslas nozares ekspertu komisijas izpildījumā.

  Piemērojot kritēriju “projekta paredzamais rezultāts nav pārliecinošs”, VKKF atbalstu nedrīkstētu saņemt neviens teātra (un mākslas vispār) projekts. Dzīvā mākslā nemēdz būt garantēti pārliecinošu “paredzamo” rezultātu. Pat vislielākie meistari mēdz klupt gluži līdzenās vietās, kur nu vēl tikai pirmos soļus sperošie. To, vai izliekamies neveiklo gaitu neredzam, paturot prātā, ka arī neveiksmīgie meklējumi pieder radošā procesa būtībai, vai uzreiz meklējam skabargas otra acī, ir tikai godaprāta jautājums un māka (arī vēlme) izvērtēt procesus ilgtermiņā.

  Ir gauži nepateicīgi būt finansiāli vai kā citādi atkarīgam no mainīga konkurējošu mediju un kritikas objektu pārstāvju kopuma labvēlības. Tas arī ir vienīgais, ko var pārmest kroders.lv redakcijai, ka tā pārāk ilgi paļāvusies uz nemitīgi rotējošu ekspertu sastāva beznosacījuma atbalstu nozarei piešķirtā finansējuma pastāvīga deficīta apstākļos, nemeklējot citus izdzīvošanai un attīstībai nepieciešamo līdzekļu avotus. Kā brīdinājuma signāls diemžēl nav ticis uztverts arī gadiem ilgušais riņķa dancis ap “Teātra Vēstneša” finansēšanu. Iespējams, ka (teātra) nozares ietvaros palikt patiesi neatkarīgiem ir neiespējama misija. Vismaz šajos laikos. Tad tā jāpieņem par aksiomu un attiecīgi jārīkojas.

  Arī satori.lv, ar ko kroders.lv tagad tiek salīdzināts, savas eksistences nodrošināšanai nu nākas piesaistīt ziedojumus. Kā izskatās – pagaidām veiksmīgi.

  kroders.lv noteikti nav pelnījis pagaist nebūtībā. Kaut vai tikai dēļ tās satura daļas, ko veido jaunā, topošo kritiķu paaudze – tikpat nepieradināta, spuraina un neprognozējama kāds savā daiļradē bija Kroders.

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt