Kroders.lv 23.12.2019

KRODERS IESAKA: Ziemassvētku laiks Latvijas teātros

Skats no LT koncertuzveduma "Sajūtu stāsts" // Foto - Armands Kaušelis

Decembra nogale ir laiks, kad Latvijas teātru repertuārā dominē svētkiem veltīti uzvedumi koncertu vai tematisku iestudējumu formā. Šīgada piedāvājums aptver dažādu paaudžu režisorus un līdz ar to dažādas pieejas nosacīti tradicionālajam svētku uzvedumu formātam. KrodersLV lasītājiem piedāvā īsu Ziemassvētku laika ceļvedi Latvijas teātros.

Šīgada svētku uzvedumu pieteikumos dominē divas tēmas – aicinājums kļūt gaišākiem, labākiem un pievērst vairāk uzmanības kopā būšanai kā vērtībai, kā arī refleksijas par sniegu kā galveno svētku noskaņu radošo elementu.

Latvijas Nacionālajā teātrī Edmunda Freiberga režijā tapušais gadumijas koncerts “Baltā pasaka” atbilstoši tā nosaukumam piedāvā baltu mirdzumu uz skatuves, aktieru tērpos, viņu runātajos tekstos un dziesmās. Koncerta pirmā daļa domāta ģimenēm, ļaujot vecākiem atgriezties bērnībā un rūķoties pasakaini baltajā mežā, savukārt otrajā daļā pie klavierēm ir Maestro Raimonds Pauls, izskanot tām komponista dziesmām, kas rada baltuma sajūtu, priecīgu noskaņu un gaišumu visu vecumu klausītājos. Izrādes scenogrāfiju veidojis Aigars Ozoliņš, kostīmus – Jurate Silakaktiņa, gaismas – Oskars Pauliņš, horeogrāfiju – Alberts Kivlenieks, video – Toms Zeļģis, kompozīcijas izpilda Nacionālā teātra dziedošie aktieri un meiteņu koris “Spīgo”.

Skats no NT uzveduma "Baltā pasaka" // Foto - Kristaps Kalns

Arī Liepājas teātris sola, ka “svētku brīnums kā sniegpārsla nolaidīsies uz degungala un piparkūku saldumā kusīs uz mēles, kņudinot labsajūtu un ieliekot klēpī ikvienam pamatīgu blāķi cerību”. Ziemassvētku koncerta “Sajūtu stāsts” veidošana uzticēta aktierim Mārtiņam Kalitam kopā ar teātra muzikālo vadītāju Normundu Kalniņu.  Koncerta scenāriju radījusi Rasa Bugavičute-Pēce, uzburot pasaku par kāda ciemu, kurā pēc daudzām bezsniega ziemām beidzot ir uzsnidzis sniegs. Kaut arī ciema īgnais birģermeistars ir aizmirsis, ko nozīmē patiess prieks, iedzīvotāji dara visu, lai ikvienā atgrieztu ticību labajam un cerību tālākajam. Stāstam uz skatuves palīdzējusi iedzīvoties Inga Raudinga (horeogrāfija), Mārtiņš Feldmanis (gaismas), Dainars Albužis (video) u.c.

M.Čehova Rīgas Krievu teātra mākslinieciskā vadītāja Sergeja Golomazova veidotais Ziemassvētku koncerts “Reiss 2019-2020” apspēlē paralēles starp svētku un lidojuma reisa gaidīšanu. Pārsteigumi, nejaušības un brīnumi, kas var notikt tikai Ziemassvētku naktī, pasažieri, piloti un apkalpes darbinieki, kas sniega vētras dēļ iestrēguši lidostā pašā Ziemassvētku priekšvakarā un pēkšņi sāk dziedāt visīstākās Ziemassvētku-Jaungada dziesmas... Radošajā komandā Ņikita Voroņins (scenogrāfija), Valentīna Začiņajeva (kostīmi), Inga Raudinga un Gints Dancītis (horeogrāfija), Oskars Pauliņš (gaismas) u. c.

Skats no RKT koncertuzveduma "Reiss 2019-2020" // Foto - Inese Kalniņa

Atšķirīgu koncepciju tradicionālajam svētku uzveduma žanram piedāvā Rēzija Kalniņa, Dailes teātra Vecgada koncertuzveduma “Zvaigžņu zagļi” režisore, scenārija autore un scenogrāfe. Koncerts balstīts komponista Ulda Stabulnieka dziesmās un fragmentos no Antuāna de Sent-Ekziperī grāmatas “Mazais princis”, reflektējot par Gadumiju kā laiku, kad sapņot par nesasniedzamo, tiekties uz zvaigznēm un atcerēties bērnu sevī. Radošajā komandā zvaigžņu atmosfēru palīdz radīt Juris Vaivods (muzikālais konsultants), Ansis Gornavs (scenogrāfs), Inga Krasovska (horeogrāfe), Artis Dzērve (video mākslinieks) u. c.

Skats no DT uzveduma "Zvaigžņu zagļi" // Foto - Daina Geidmane

Valmieras Drāmas teātrī tapis Ziemassvētku koncerts “Uzdāvini man...”. Režisore Inese Mičule kopā ar radošo komandu – Emīlu Zilbertu (muzikālais noformējums),  Ievu Kauliņu (scenogrāfija), Ievu Veitu (kostīmi), Lieni Stepenu (horeogrāfija), Gati Priednieku-Melnaci (gaismas), Klāvu Skrastiņu (video) – centusies uzminēt no senseniem laikiem zināmo Ziemassvētku patieso būtību. Uzveduma veidotāju mērķis ir “uzgavilēt labajam, atvērt savu sirdi labestībai un sakārtot sevi un savu iekšējo pasauli”. Ziemassvētku kopā būšanas dāvanu klasiskajās svētku dziesmās, kā arī latviešu komponistu ziemas noskaņu kompozīcijās iedzīvina gan pieredzējuši VDT aktieri – Inese Ramute, Ģirts Rāviņš Kārlis Neimanis, gan jaunās paaudzes mākslinieki – Elīna Hanzena, Uldis Sniķers, Zane Leimane.

Skats no VDT koncertuzveduma "Uzdāvini man..." // Publicitātes foto

Daugavpils teātrī režisora un scenārija autora Aleksandra Komarova vadībā tapis “Jaungada koncerts”, kas piedāvā atraktīvā noskaņojumā sagaidīt 2020. gadu. Koncertuzvedums veidots kā balvu pasniegšanas ceremonija, radošajai komandai solot humoru un jokus, muzikālus priekšnesumus ar latviešu un krievu estrādes dziesmām, kā arī Daugavpils teātra izrāžu kompozīcijām, kuras izpildīs gan teātra pamattrupas aktieri, gan viesmākslinieki – Roberto Meloni, Džordžs Stīls u. c. Turpinot Daugavpils teātra līdzšinējo repertuārpolitiku, arī svētku uzvedums piedāvās multilingvistisku skanējumu – latviešu, latgaliešu, krievu, angļu un itāļu valodās.

Plašu, no dažādos gados tapušām ziemas un Ziemassvētku tematikai veltītām izrādēm veidotu repertuāru piedāvā Latvijas Leļļu teātris. Jaunākais no tematiskajiem iestudējumiem – muzikāla Ziemassvētku pasaka vienā cēlienā “Vecīša cimdiņš”, ko pēc latviešu tautas pasakas motīviem dramatizējusi un iestudējusi Arnita Jaunzeme. Izrādes centrā trīs rūķi – Tirkšķis, Tarkšķis un Svilpīte, kuriem uzticēts īpašs uzdevums – izstāstīt bērniem pasaku, kamēr Ziemassvētku vecītis ir prom.

 Skats no teātra trupas KVADRIFRONS ziemas vakara ar koncerta elementiem "Nekas jauns" // Foto - Alvils Ronalds Bijons

Savukārt īsi pirms svētkiem tikai divas reizes uz svinīgi saviesīgu pasēdēšanu ar mērķi sagādāt sveicienus mūsu četrkājainajiem draugiem “Mežavairogu” patversmē jeb ziemas vakaru ar koncerta elementiem “Nekas jauns” aicināja KVADRIFRONS. Teātra trupas izpildījumā tapa svētku uzvedums ar stāstiem, dejām, dziesmiņām, pantiņiem, neiztiekot arī bez pigoriem, sniegpārsliņām, piparkūkām un citām šim gadalaikam atbilstošām detaļām. Uzveduma radošajā komandā Ance Kukule (koncepcijas autore, režisore), Jānis Sniķers (gaismas), Laima Hauks (video). Līdzās KVADRIFRONA komandai (Ancei Strazdai, Klāvam Mellim, Reinim Boteram, Ārim Matesovičam u.c.) uzvedumā piedalījās arī īpašie viesi Paula Pļavniece, Armands Siliņš, Liene Pērkone, Evarts Melnalksnis.

Pat tiem, kam neizdevās pabūt klāt šajā ziemas vakara pasēdēšanā vai kas izvairās no Ziemassvētku tematiskajiem iestudējumiem kā specifiska žanra, varētu būt interesanti ielūkoties KVADRIFRONA Facebook profilā un uzzināt ko jaunu par teātra trupas dalībnieku mīluļiem. Kurš no KVADRIFRONiešu mīluļiem ir piebarots kā mazs pelmenītis? Kurš ir atturīgs, bet pieprasa, lai pirms gulētiešanas viņu pakasa? Kuram ir pilnmēness uz deguna un varavīksne sirdī? Par to var uzzināt šeit.

Tikmēr KrodersLV redakcija novēl svētkus sagaidīt gaiši un ar cerīgām domām raudzīties jaunajā 2020. gadā!

 

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt