Kroders.lv 01.04.2020

10 latviešu teātra izrādes, ko skatīties aprīlī

Aprīlis klāt, un jau gandrīz trīs nedēļas aizvadītas ārkārtas situācijā, kurā jādzīvo arī bez teātra apmeklējumiem. Lai gan izrāžu ieraksti, protams, nekad neatsvērs īstas teātra izrādes apmeklējumu, šobrīd jāiztiek ar to, kas ir. Tāpēc piedāvājam pēdējās desmitgades izrāžu izlasi, ar kuru priecēt acis un prātus aprīlī. Atliek tikai sapucēties, ieliet vīna glāzi un uz pāris stundām ienirt citā pasaulē!

 

"Smaržo sēnes" (Valmieras Drāmas teātris)

Izrāde interesanta kaut vai ar to, ka Gunāra Priedes luga “Smaržo sēnes”, kas ir iestudējuma pamatā, ir vienīgais savulaik oficāli aizliegtais latviešu oriģināldramaturģijas darbs. Režisors Mārtiņš Eihe lugas sižetu savērpis kopā ar dramaturga dienasgrāmatu fragmentiem un sēžu protokoliem, kuros spriests par lugas likteni, tādējādi radot meistarīgu aktieru ansambļa darbu, kas aizrauj ik mirkli pat ierakstā.

Režisors: Mārtiņš Eihe
Pirmizrāde: 2015
Pieejams: LMT Straume
 

Foto: Matīss Markovskis

 

"Hanana" (Liepājas teātris)

Skarbs Dž. Dž. Džilindžers darbs, kurā spoži spīd Liepājas teātra zvaigznes Inese Kučinska un Egons Dombrovskis, kā arī viss pārējais aktieru ansamblis. Iestudējuma naturālistiskais stils un smagā tēma, kurā atklājas vienas ģimenes disfunkcionalitāte, gan nozīmē, ka “Hanana” garastāvokli neuzlabos, bet gan liks uz dzīvi paraudzīties caur skaudrāku prizmu.

Režisors: Dž. Dž. Džilindžers
Pirmizrāde: 2010
Pieejams: “Teātris.zip” īpašā izlase
 

Foto: Ziedonis Safronovs

 

"Aija pēc Jaunsudrabiņa" (Dailes teātris)

Regnāra Vaivara skatuves versijā Jāņa Jaunsudrabiņa Aija kļuvusi pavisam laikmetīga, stihiska un ironiska. Saglabājot cieņu pret romānu, režisors izcēlis tā vispārcilvēciskās tēmas, kurās dominē cilvēka laimes un mīlestības meklējumi.

Režisors: Regnārs Vaivars
Pirmizrāde: 2010
Pieejams: Dailes teātra Youtube konts
 

Foto: Jānis Deinats

 

"Pieaugušie" (Latvijas Nacionālais teātris)

Valtera Sīļa un Jāņa Baloža tandēms nu jau kļuvis par garantu aizraujošam vakaram, un arī “Pieaugušie” nav izņēmums. Rakstnieka Andžeja lēmums uzrakstīt grāmatu par saviem bijušajiem klasesbiedriem izvēršas pagātnes, tagadnes un nākotnes analīzē, kas rosina domāt par cilvēka potenciālu.

Režisors: Valters Sīlis
Pirmizrāde: 2014
Pieejams: LMT straume
 

Foto: Gunārs Janaitis

 

"Veidenbaums un Veidenbaums. Divi brāļi" (Mūzikas nams "Daile")

Cēsu Mākslas festivālā ierakstītais iestudējums “Veidenbaums un Veidenbaums. Divi brāļi” ļauj skatītājiem paraudzīties uz diviem talantīgiem cilvēkiem – Kārli un Eduardu Veidenbaumiem talantīgo aktieru Viļa Daudziņa un Mārtiņa Meiera izpildījumā. Turklāt iestudējumu pavada burvīga Jēkaba Nīmaņa mūzika, kas rada pavisam īpašu noskaņu.

Autors: Vilis Daudziņš
Pirmizrāde: 2018
Pieejams: LMT straume
 
Publicitātes foto
 

"Meistars un Margarita" (Valmieras Drāmas teātris)

Mihaila Bulgakova kanoniskais romāns pārnests uz Valmieras Drāmas teātra skatuves, radot iestudējumu, kurā cieši savijušies reliģiski un mistiski, satīriski un ekscentriski motīvi. Skatītājus sagaida gan kaķis Begemots, gan Meistara un Margaritas mīlestība, gan arī pats Volands, kura varai grūti nepakļauties.

Režisore: Indra Roga
Pirmizrāde: 2015
Pieejams: LMT straume
 
Foto: Matīss Markovskis

 

"Pīters Pens" (Dailes teātris)

Mazākiem un ne tik maziem skatītājiem noteikti ies pie sirds režisores Lauras Grozas-Ķiberes iestudētais stāsts par zēnu, kurš nekad nevēlējās izaugt liels. Lai kas arī notiktu pasaulē, vienmēr prieks atcerēties, ka pie loga var pielidot Pīters Pens un pasaukt piedzīvojumos uz Nekurnekadzemi.

Režisore: Laura Groza-Ķibere
Pirmizrāde: 2014
Pieejams: Dailes teātra Youtube konts
 
Publicitātes foto
 

"Zudušo laiku citējot" (Latvijas Nacionālais teātris)

Ja kādu vakaru mājiniekiem rodas problēmas izlemt, vai skatīties teātra izrādi vai kādu filmu, tad Ināras Sluckas “Zudušo laiku citējot” ir īstais kompromiss. Filmas galvenā varoņas, filmu scenārista dzīvē realitātei saplūstot ar fantāziju, arī teātra izrādes savienojas ar kino pasauli, radot īstu baudījumu film noir cienītājiem.

Režisore: Ināra Slucka
Pirmizrāde: 2012
Pieejams: LMT straume
 

Publicitātes foto

 

"Oņegins" (Dailes teātris)

Tiem, kam dzīvē trūkst mūzikas, iespējams noskatīties Dailes teātra “Oņeginu”, kas priecē ne tikai ar Kārļa Lāča skaistās mūzikas skaņām, bet arī Mārtiņa Vilkārša iespaidīgo scenogrāfiju. Turklāt Dailes teātra dziedošajiem aktieriem uz skatuves pievienojies arī Intars Busulis, atveidojot pašu Puškinu.

Režisors: Dž. Dž. Džilindžers
Pirmizrāde: 2013
Pieejams: Dailes teātra Youtube konts
 
Publicitātes foto

 

"Īstā bērnība" (Latvijas Nacionālais teātris)

Savukārt viens no Latvijas Nacionālā teātra "īsto" izrāžu cikla iestudējumiem ļaus uz mirkli aizmirst par ikdienas rūpēm. Aktieru kopdarbs "Īstā bērnība" palīdzēs ne tikai atcerēties pa kādai jau piemirstai bērnības atmiņai un pasmieties par citu piedzīvojumiem, bet arī radīs pavisam īstu kopā būšanas sajūtu. Pat ja tā ir tikai pie datora ekrāna!

Pirmizrāde: 2012
Pieejams: LMT straume
 
Foto: Gunārs Janaitis
 

Cerams, ka kāda no šīm izrādēm iepriecinās arī Kroders LV lasītājus aprīļa vakaros!

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt