Kroders.lv 29.05.2020

10 Latvijas teātra izrāžu izlase priecīgai vasarai

Tuvojas vasara, kad skatītāji pieraduši palēnām noslēgt savu teātra sezonu. Tā kā klātienē to šobrīd iespējams izdarīt tikai pavisam nedaudzos teātros, tad piedāvājam izlasi ar priecīgām un izklaidējošām izrādēm, kuras vasaras vakaros skatīties gan pieaugušajiem, gan viņu atvasēm.

 

“Vārnu ielas republika” (Dailes teātris)

Dailes teātra “Vārnu ielas republikas” burvība slēpjas tajā, cik daudzslāņains ir šis Lauras Grozas-Ķiberes darbs. Lai gan izrāde primāri paredzēta tieši bērnu un jauniešu auditorijām, tā lieliski izklaidēs un liks aizdomāties par pasaules kārtību arī pieaugušajiem. Iestudējumā uzbūvētā pasaule ar Goran Gora mūziku ir īsts baudījums teātra mīļiem visās paaudzēs.

Režisors: Laura Groza-Ķibere
Pirmizrāde: 2011
Pieejams: Teātris.zip
 

Izrādes "Vārnu ielas republika" publicitātes foto

“Teātra žurka 2009 jeb Kornēlijas atgriešanās” (Latvijas Nacionālais teātris)

Teātra dienas koncerti ar apburošās un asās žurkas Kornēlijas dalību parasti cieši saistīti ar konkrētā gada notikumiem kultūrā, politikā, sabiedriskajā dzīvē. Tomēr 2009. gada iestudējums skatāms vēl tagad – daļēji nostalģisku iemeslu dēļ, bet daļēji tādēļ, ka daži no izrādes skečiem ir burvīgi un asprātīgi vēl arī mūsdienu kontekstā. Sevišķi prātā paliekoša ir grupas Prāta Vētra” vecumdienu uzstāšanās.

Režisors: Edmunds Freibergs
Pirmizrāde: 2009
Pieejams: YouTube

“Cik svarīgi būt nopietnam” (Dailes teātris)

Īru rakstnieka asprātīgā luga “Cik svarīgi būt nopietnam” ļaus uz brīdi ieskatīties pagātnē, kad to iestudēja ar Dailes teātra 7. studijas aktieriem, tai skaitā Gundaru Āboliņu, Hariju Spanovski, Jāni Jarānu un Leldi Vikmani. Studijas jauneklīgā un dzīvespriecīgā spēle apvienojumā ar dziesmām, kas izskan izrādē, garantē jautru vakara izklaidi.

Režisors: Arnis Ozols
Pirmizrāde: 1982
Pieejams: Teātris.zip
 

Ekrānšāviņš no Dailes teātra izrādes "Cik svarīgi būt nopietnam"

“Sūnu ciema zēni” (Dailes teātris)

Kad vēl, ja ne ārkārtas situācijas apstākļos, kad cilvēki retāk iziet no mājām, skatīties izrādi, kuras priekšplānā ir slinkuma, nevīžības un nolaidības pārvarēšana? Dailes teātra sirsnīgā izrāde ir stāsts par atkusni un atgriešanos pēc dziļas ziemas, kas īsteni piemērots šajā vasarā, kad tā vien gribas atgriezties ierastajā dzīves ritmā.

Režisors: Ģirts Nagainis
Pirmizrāde: 1999
Pieejams: Teātris.zip
 

Skats no Dailes teātra izrādes "Sūnu ciema zēni"

“Svētais grāls” (Radioteātris)

Nedaudz citādam teātra vakaram vērts ielūkoties Radioteātra krājumos, kuros guļ daudz dārgumu, tai skaitā igauņu dramaturga Andrusa Kivirehka komēdija “Svētais grāls”. Iestudējumā Kaspara Znotiņa, Zanes Daudziņas, Mārča Maņjakova un citu aktieru izpildījumā iespējams noklausīties līdz absurdam smieklīgu stāstu, kas sildīs sirdi vēl ilgu laiku.

Režisors: Tamurs Tohvers
Pirmizrāde: 2003
Pieejams: Radioteātris

“Klusā daba ar resno puisēnu” (Dailes teātris)

Ja kādu vakaru grūti izvēlēties, vai smieties vai raudāt, tad režisora Mihaila Gruzdova izrādes “Klusā daba ar resno puisēnu” būs īstais risinājums. Zem ārējās smieklu un asprātības kārtas, kuru parāda gan anekdotiskā situācija, gan komiskie tēlu risinājumi, slēpjas problēmas, kuras tā arī nekad netiks atrisinātas. Šī izrāde gan mērķēta tieši pieaugušo skatītāju acīm.

Režisors: Mihails Gruzdovs
Pirmizrāde: 2016
Pieejams: Teātris.zip
 

Dailes teātra izrādes "Klusā daba ar resno puisēnu" publicitātes foto

“Bezkaunīgie veči” (Latvijas Nacionālais teātris)

Mihaila Kublinska slavenā izrāde ar Alfredu Jaunušanu, Jānis Kubili un Kārli Sebri galvenajās lomās ir precīzi uzķērusi Anšlava Eglīša pasaules izjūtu. Tādējādi uz Nacionālā teātra skatuves radusies priecīga un teātrāla spēle par dzīvošanu sev un patiesās dzīves garšas atgūšanu, kad tā šķiet zudusi uz visiem laikiem.

Režisors: Mihails Kublinskis
Pirmizrāde: 1990
Pieejams: Teātris.zip
 

Skats no NT izrādes "Bezkaunīgie veči"

“Sniegbaltīte un septiņi rūķīši” (Liepājas teātris)

Brāļu Grimmu pasaka dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces rokās ieguvusi jaunus apveidus, saglabājot pasakas galveno domu, kas izceļ dvēseles tīrības nozīmi. Turklāt amizanti, ka izrādes vārds izskanēja visā pasaule, amerikāņu komiķim Džimijam Falonam jokojot par savu līdzību ar vienu no izrādes rūķiem.

Režisors: Dž. Dž. Džilindžers
Pirmizrāde: 2015
Pieejams: Teātris.zip

“80 dienās apkārt zemeslodei” (Valmieras Drāmas teātris)

Izrāde “80 dienās apkārt zemeslodei” ir iespēja apceļot visu pasauli, nepametot sava dīvāna ērtos spilvenus. Turklāt to iespējams darīt kopā ar tādu izcilu pavadoni kā Fileasu Fogu un viņa draugiem, kuri iekuļas dažādos piedzīvojumos. Režisora Viestura Roziņa iestudējums ar tā gaišo atmosfēru un funkcionālo scenogrāfiju iedarbinās gan mazo, gan lielo skatītāju iztēli.

Režisors: Viesturs Roziņš
Pirmizrāde: 2017
Pieejams: Teātris.zip

“Skroderdienas Silmačos” (Latvijas Nacionālais teātris Druvienā)

Jāņu laiks bez Skroderdienām diez vai ir Jāņu laiks. Tāpēc ilgas pēc īstām “Skroderdienām Silmačos” ar svaigi plūktu zāļu smaržu un ūdens šļakstiem jāremdē pie ekrāna. 1987. gada izrādes ieraksts Druvienā noteikti liks kājām cilāties dejā, balsij pacelties Līgo dziesmās un sirdij notrīsēt, kad, kā jau katru gadu, pavisam negaidīti uzsprāgst krāsns.

Režisors: Alfreds Jaunušans
Pirmizrāde: 1986
Pieejams: Teātris.zip
 

Skats no izrādes "Skroderdienas Silmačos" Druvienā // Foto no 100.teatris.lv

Lai priecīga un gaiša vasara!

Drukāt 

Atsauksmes

Rakstīt atsauksmi
Citi šī autora raksti

Arhīvs

Ja nevari kaut ko atrast, meklē ARHĪVĀ

Meklēt