Viedokļi

Publicitātes foto
2. septembris 2023 / komentāri 0

Vajadzība pēc aktīva dialoga

Ekspresintervija ar SIA "Liepājas teātris" valdes pienākumu izpildītāju Evu Ciekurzi

Vairākus gadus turēta spriedzē gan pandēmijas, gan nestabilās politiskās situācijas dēļ Latvijas teātru vide kā īpaši jūtīga sabiedrības daļa kļuvusi teju sprādzienbīstama. Nesen uzliesmoja kaislības Nacionālajā teātrī, bet jaunās sezonas gaidās dramatisku ainu zīmē Liepājas teātra aktieri, vēršoties pie pašvaldības ar divām vēstulēm pēc kārtas. Liepājas dome, kas ir SIA “Liepājas teātris” kapitāldaļu turētāja, lēmusi, ka tās valdes pienākumus kādu laiku pildīs līdzšinējā valdes locekle – Eva Ciekurze. Otrs valdes loceklis – Herberts Laukšteins – uz brīdi pakāpies malā. Pēc 1. septembrī notikušās SIA “Liepājas teātris” kopsapulces teātra žurnāls KrodersLV aicināja Evu Ciekurzi uz īsu ekspresinterviju.

 

Vēsma Lēvalde: Kā jūs komentētu Liepājas domes lēmumu par pagaidu pilnvaru piešķiršanu jums vienpersoniski “līdz brīdim, kamēr atklāta konkursa rezultātā tiks iecelta jauna valde”?

Eva Ciekurze: Liepājas teātra statūti nosaka to, ka valdē ir divas personas, tāpēc man vienai dotās pilnvaras šobrīd ir ļoti ierobežotas. Herberts Laukšteins sapulcē atsauca savu kandidatūru pagaidu valdes locekļa amatam. Mans uzdevums  būs nodrošināt teātra darbības pamata funkcijas. Šis konkrētais posms teātra kolektīvam ir sarežģīts, bet es ticu, ka mēs kopīgi varam šīs nesaskaņas un pārpratumus atrisināt.

Kas, jūsuprāt, ir galvenie iemesli, kas noveduši pie situācijas eskalācijas tik tālu, ka 21 aktieris ir parakstījis jau otro vēstuli pašvaldībai, cik noprotams, ar pretenzijām pret esošo valdi?

Tas noteikti ir apstākļu kopums, kur visus saskaitāmos mēs pat nespēsim identificēt. Tajā skaitā ir kopējais fons saistībā ar pārmaiņām citos Latvijas teātros, ir jaušas un nejaušas sakritības, un nenoliegšu, ka arī tiešas sarunas trūkums mūsu pašu vidū. Aktiera profesija nepavisam nav vienkārša. Ir aizraujoši uz skatuves redzēt rūpīgu darbu, emocijas, radošumu, entuziasmu un ticību. Es domāju, ka ikvienam no iesaistītajiem ir savs stāsts un paraksta iemesli ir dažādi. Vienlaikus es patiesi gribu sadzirdēt šo protestu un noskaidrot, kāpēc tas ir noticis. Man ir redzējums par nepieciešamajiem soļiem, lai šo kamolu sāktu šķetināt. Jāuzsver arī tas, ka teātris nav tikai aktieru trupa un svarīgs ir ikviens teātra darbinieks un viņa motivācija un interese būt teātrī. Turpmāk ir jādomā, kā veiksmīgāk komunicēt gan ar aktieriem, gan visu komandu kopā.

Kas šajā vēstulē ir tik sensitīvs, ka pašvaldība atteicās vēstuli nodot KrodersLV rīcībā, lai sagatavotu objektīvu publikāciju?

Manā rīcībā šīs vēstules oriģināla vai kopijas nav. Paļaujos, ka tās saturs atbilst medijos publicētajam, jo tā tas parasti ir atklātas vēstules gadījumā. Neviens no aktieriem nav darījis zināmu, ka viņš tādu vēstuli nav parakstījis vai ka viņa parakstītās vēstules saturs būtu cits.

Vai, jūsuprāt, esošajā Liepājas teātra apsaimniekošanas modelī un juridiskajā statusā valdes locekļu maiņa nesīs cerētās pārmaiņas mākslinieciskajam personālam?

Izsvītrojot no teksta vārdus un uzvārdus, aktieru aicinājumā es saklausu vajadzību pēc aktīva dialoga par katra aktiera potenciālu un iespējamo izaugsmi, tāpat arī vēlmi saprast, uz kurieni mēs kā teātris virzāmies. Objektīvi tas ir brīnišķīgi, ka ikviens mūsu aktieris grib augt un attīstīties tieši pie mums – Liepājas teātrī. Bet ir svarīgi arī tas, lai vēlmei seko paša ieguldījums, disciplīna un uzticība teātra dotajām iespējām. Tā ir divvirzienu kustība. Apsaimniekošanas modeļiem un juridiskajiem statusiem teātra mākslā nav izšķirošas nozīmes – teātris top ļoti dažādos apstākļos. Svarīgi ir paši cilvēki un teātra kaislība. Resursus un procesus gan noteikti ir jāvada un jāpārvalda ļoti vērīgi un precīzi, pašplūsma nenesīs rezultātu.

Vai jūs personiski uzskatāt par iespējamu strādāt tandēmā ar vēlētu māksliniecisko vadītāju, kurš nebūtu vienlaikus atbildīgs par saimnieciskajiem jautājumiem?

Es personiski varu strādāt gan ar māksliniecisko vadītāju, kas ir valdē, gan ar māksliniecisko vadītāju, kurš nevēlētos būt atbildīgs par finansiālajiem un saimnieciskajiem rezultātiem. Es labi varu tikt galā ar organizācijas vadības procesiem, savas spējas un iespējas godīgi apzinos un zinu, ka vadīt teātri bez mākslinieciskā vadītāja varu tikai pārejas periodā.

Vai ir vēl kāds komentārs, ko jūs gribētu sniegt portāla lasītājiem?

Lasītājiem es novēlu būt vērīgiem un iejūtīgiem un pie pirmās iespējas piedzīvot Liepājas teātra izrādes.

Rakstīt atsauksmi