***

30. aprīlis 2020 / komentāri 0

IN MEMORIAM. Latvijas Leļļu teātra aktrise Dace Skadiņa

29. aprīlī 79 gadu vecumā pēc smagas slimības mūžībā devusies aktrise un pedagoģe Dace Skadiņa. Daces siltais balss tembrs atdzīvinājis gan leļļu, gan animācijas tēlus daudzu desmitgažu garumā, bet viņas rūpes un profesionālās zināšanas palīdzējušas izaugt jaunām aktieru, īpaši leļļinieku paaudzēm.

Aktrise Dace Skadiņa Latvijas Leļļu teātra aktieru trupas sastāvā nostrādājusi veselus 30 gadus (1963. – 1993. g.), un viņas seju un balsi atpazīst teātra, TV un radio skatītāji un klausītāji daudzās paaudzēs. Aktrises nospēlēto lomu skaits Leļļu teātrī pārsniedz 300. Televīzijas skatītājiem Daces Skadiņas vārds nesaraujami saistās ar savulaik iemīļoto televīzijas raidījumu bērniem “Kling, klang esam klāt”, aktrises balsī runā arī daudzu animācijas filmu varoņi, savukārt radio klausītājiem viņa pazīstama kā raidījuma “Atbildam jums, Kāpēcīši” vadītāja. Pēc aiziešanas no Latvijas Leļļu teātra aktrise pievērsusies režijai, iestudējot izrādes galvenokārt Liepājas Leļļu teātrī. Paralēli Dace Skadiņa realizējusi pedagoģiskā darba mīlestību, pasniedzot aktiermeistarību, leļļu meistarību, saskarsmes kultūru un runas mākslu Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas studentiem. Tieši pedagoga talants laikā no 2000. līdz 2005. gadam palīdzēja Dacei Skadiņai veiksmīgi koordinēt LKA Leļļu teātra aktieru kursa darbu, kā rezultātā tika īstenoti 13 projekti studentu dalībai starptautiskās meistarklasēs Polijā un 5 starptautiskos studentu festivālos.

Dace Skadiņa 1970. gadā absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatoriju ar dramatiskā teātra aktrises diplomu, savukārt 1999. gadā – Latvijas Kultūras akadēmiju, iegūstot mākslas maģistra grādu teātra mākslā. Septiņdesmito gadu sākumā, sastopot toreizējo Leļļu teātra mākslinieku un režisoru Arnoldu Burovu, Dace Skadiņa negaidīti iesaistās leļļu teātra žanrā un to iemīļo. Viņas roku vadītas atdzīvojušās lelles tādās izrādēs kā “Slavenais pīlēns Tims”, “Pifa piedzīvojumi”, “Minkas diena”, “Saslauku vecis”, “Mazais Muks”, “Tips un Taps”, “Pelnrušķīte”, “Ak, sirds”, “Lāčplēsis”, “Maksis un Morics”, “Trīs sivēntiņi un vilks”, “Šveiks”, “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši”, “Diega zīmes, Diega darbi”, “Koklētājs Samtabikse”, “Pīļu namiņa noslēpums”, “Lolitas brīnumputns”, “Raganas trīs noslēpumi”, “Dekamerons”, “Ceturtais skriemelis”, “Makbets”, “Pinokio piedzīvojumi” u. c. Dace Skadiņa bijusi aktīva LTDS pasākumu un projektu dalībniece, darbojusies arī kultūras biedrības bērniem “Baltais fonds” valdē.

KrodersLV redakcija izsaka visdziļāko līdzjūtību aktrises tuviniekiem, draugiem un talanta cienītājiem.