Jaunumi

Foto – Agnese Zeltiņa
2. novembris 2018

Lielais Kristaps izziņo Nacionālās kino balvas programmu

No 7. līdz 13. novembrim, īsi pirms Latvijas simtgades svinībām, kinoteātrī “Splendid Palace” norisināsies nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums – Nacionālā kino balva “Lielais Kristaps”. Pateicoties Nacionālā Kino centra programmai “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, šogad “Lielā Kristapa” skatēs ir bagātīgs filmu klāsts un sīva konkurence par balvām, paredzētas arī ārpuskonkursa pirmizrādes un citi pasākumi.

Lielā Kristapa nedēļas laikā skatītājiem būs iespēja vienkopus noskatīties izcilu Latvijas jaunāko filmu izlasi – visas balvai nominētās filmas, jaunu filmu pirmizrādes, studentu filmas, bērnu filmas –, tikties ar filmu autoriem un piedalīties radošajās darbnīcās. Biļetes uz visām filmām un pasākumiem iespējams iegādāties kinoteātra mājaslapā un kasēs. Pilnu programmu meklējiet Lielā Kristapa mājaslapā ŠEIT un kinoteātra Splendid Palace repertuārā ŠEIT.

Trešdien, 7. novembrī plkst. 18.30 kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē festivāls tiks atklāts ar seansu par godu Lielā Kristapa mūža balvas laureātiem – LU profesoram, žurnālistam, kinokritiķim un filmu scenāriju autoram Ābramam Kleckinam un kinokritiķim, vienam no vērīgākajiem kino procesa vērtētājiem Latvijā Mikam (Mihailam) Savisko. Abi kungi uzskatāmi par spilgtākajiem Rīgas poētiskā dokumentālā kino teorētiķiem un popularizētājiem Latvijā un pasaulē, viņi devuši arī nozīmīgu ieguldījumu Latvijas kinoizglītībā vairākās paaudzēs.

Ceturtdien, 8. novembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Ginta Grūbes dokumentālā filma Lustrum, kas tapusi programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, veidota sadarbībā ar scenārija līdzautori Sanitu Jembergu un vēsta par čekas metodēm un VDK aģentiem Latvijā.

Šajā pašā dienā Cafe Film Noir aicinām uz grāmatas Zudušie kinoteātri (Jumava) atvēršanu, kam sekos vācu režisora Duglasa Volfšpergera dokumentālās filmas seanss Bellaria – kamēr esam dzīvi!

Piektdien, 9. novembrī, aicinām uz režisora Kristiana Riekstiņa debijas filmas Eva pirmizrādes seansu; filma nominēta Lielā Kristapa konkursa kategorijā Labākā īsmetrāžas filma. Filma vēsta par jaunu sievieti Evu, kura pēc ugunsnelaimes un gāzes eksplozijas dzīvoklī pārceļas uz nomaļu brīvdienu māju kopā ar eksplozijā cietušo kopjamo vīru Robertu. Mājā sākt notikt dīvainas un mistiskas lietas, filmai iegūstot psiholoģiska trillera aprises. 2018. gada pavasarī projekts Eva jauno talantu kategorijā tika atlasīts Starptautiskā Kannu kinofestivāla tirgus skatei.

Tie, kurus interesē Holivudas kino, – Cafe Film Noir aicināti uz kinokritiķes Ditas Rietumas sarunu ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu (Rutanya Alda), Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps starptautiskās žūrijas pārstāvi. Sarunā tiks izmantoti fragmenti no filmām ar aktrises piedalīšanos. Pazīstamākā filma ar aktrises piedalīšanos ir Briežu mednieks / Deer Hunter (1978), kas saņēmusi ASV Kinoakadēmijas balvu Oskars.

Bērniem un ģimenēm veltīta Lielā Kristapa programma gaidīs skatītājus sestdien un svētdien, 10. un 11. novembrī. Mazie skatītāji kopā ar vecākiem, vecvecākiem vai draugiem divos rīta seansos varēs noskatīties Simtgades filmas Paradīze ‘89, Bille, Turpinājums un citas, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās pirms filmām.

Svētdien, 11. novembrī – Lāčplēša dienā, pirmizrādi piedzīvos Ludmilas Ikeres dokumentālā filma 100 gadi esības vējos par 16 Latvijas vienaudžiem, viņu skarbo pieredzi 100 un vairāk dzīves gadu laikā, spēju pārvarēt grūtības, viņu atmiņu stāstiem, skatu uz šodienu un vēlējumiem Latvijas nākotnei. 11. novembrī varēs noskatīties arī sešas jaunās filmas no LTV, VKFF un NKC kopīgi atbalstītās ikgadējās filmu programmas Latvijas kods, tostarp Armanda Zača filmu Terapija par 30 gadus jauna vīrieša centieniem ieviest savā dzīvē radikālas pārmaiņas, Toma Upīša Sencis – veltījumu visiem bērniem, kas auguši bez viena no vecākiem, Lienes Laviņas-Kalnaellas Dabas liegums – Zilaiskalns par sabiedrības zinātkāres un kultūrvēstures mijiedarbību, un citas.

Vēl šajā pašā dienā notiks Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas retrospekcija un ārpuskonkursa pirmizrāde Spertāla kapričo – vēstījums par mākslinieka scenogrāfa Arvīda Spertāla (1897–1961) dzīvi, devumu Latvijas kultūrā, augstajiem ideāliem mākslā, teātrī, kā arī vēsturiskajiem notikumiem, kas ietekmēja viņa dzīvi.

Lielā Kristapa kulminācija – festivāla noslēgums un apbalvošanas ceremonija notiks pirmdien, 12. novembrī kinoteātrī Splendid Palace. Skatītājiem būs iespēja to vērot klātienē, iegādājoties biļetes, vai Latvijas televīzijas tiešraidē.

Jau pēc festivāla noslēguma 13. novembrī Lielais Kristaps aicina uz vēl vienu ārpuskonkursa pirmizrādi – režisora Mārtiņa Grauda dokumentālo filmu par mākslinieku Miķeli Fišeru, mēģinājumu saslēgties ar trauslo mākslas darba radīšanas brīdi.

Uz visiem Lielā Kristapa filmu seansiem un pasākumiem biļetes pieejamas kinoteātra Splendid Palace kasēs no 31. oktobra. Īpašiem kino cienītājiem tiek piedāvātas atlaides – pērkot 3 un vairāk biļetes, dažādās cenu kategorijās tās būs iespējams iegādāties lētāk. Tāpat kā ik gadus, atlaides būs pieejamas gan skolēniem, gan studentiem, gan senioriem, gan arī ģimenēm.

Savukārt uz grāmatas Zudušie kinoteātri atvēršanu 8. novembrī, tikšanos ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu 9. novembrī un Rīgas dokumentālā kino skolas retrospekciju 11. novembrī ieeja ir bez maksas.

Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps rīko biedrība Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta Rīgas dome. Sadarbības partneri – Rīgas nami, Hotel Bergs, Rūmenes muiža, Domenikss, Prestige Cuvee, Pure Chocolate, Entresol, Valmiermuiža.

Lielā Kristapa video klips šeit