Jaunumi

14. februāris 2019

Izdota grāmata "100 izcili Latvijas aktieri" 2 sējumos

Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds laidis klajā grāmatu “100 IZCILI LATVIJAS AKTIERI” – skatuves mākslinieku personību un daiļrades portretējums un 486 fotoattēli 1016 lappusēs divos sējumos.

Pirmo reizi Latvijā tapis oriģināls darbs, kas izseko aktiermākslas attīstību visā latviešu teātra pastāvēšanas laikā. Idejas autore, projekta vadītāja un zinātniskā redaktore – Latvijas Universitātes (LU) profesore teātra kritiķe Silvija Radzobe. Portretu autori – 22 latviešu teātra zinātnieki/kritiķi, kuri pārstāv visas paaudzes. Autori raksturo aktieru personības, kā arī noskaidro viņu daiļrades savdabības “formulu”, neslēpjot pretrunas un dzīves sarežģītos līkločus. Grāmatā raksturota visu lielāko Latvijas teātru režijas specifika, kā arī laikmets, kurā dzīvoja un strādāja aktieri. Pirmo reizi Latvijā tik principiāli raksturota aktiermāksla kā padomju, tā nacistu okupācijas apstākļos, līdz ar to pētījums iegūst kultūrvēsturisku nozīmi.

Izvēlēto aktieru loks ietver kā mūsdienu skatuves māksliniekus, tā to paaudžu pārstāvjus, kas 19. gadsimtā dibināja latviešu profesionālo teātri. Vienā izdevumā satiekas Ādolfs Alunāns, Dace Akmentiņa, Elza Radziņa, Žanis Katlaps, Vija Artmane, Lilija Štengele, Aleksandrs Bojarskis, Vilis Daudziņš, Juris Žagars, Gundars Āboliņš, Harijs Liepiņš, Jēkabs Duburs, Dainis Grūbe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa un, protams,  daudzi citi.

Grāmata ir aizraujoši lasāma, tā paredzēta plašam lasītāju lokam – teātra zinātniekiem, studentiem, kā arī ikkatram skatītājam, kurš mīl teātri.

Grāmata sagatavota LU Akadēmiskajā apgādā, māksliniece – Baiba Lazdiņa.

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 15. februārī plkst. 14.00 Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes zālē Rīgā, Visvalža ielā 4a, 4. stāvā.

Visus LU Akadēmiskā apgāda izdevumus par izdevniecības cenām var iegādāties LU informācijas centrā (Rīgā, Raiņa bulvārī 19), LU Akadēmiskā apgāda telpās (Rīgā, Aspazijas bulvārī 5, sētas mājā, 132. telpā), kā arī var nopirkt Latvijas lielākajās grāmatnīcās.