Jaunumi

Skats no izrādes “Zūdības dejas”, foto- Jūlija Žitluhina
21. augusts 2020

Rīgā norisināsies četras starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla “Laiks dejot” izrādes

No 27. līdz 31. augustam Rīgā norisināsies četras starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla “Laiks dejot” izrādes – gan vairākas pirmizrādes, gan Latvijas laikmetīgās dejas vēsturē nozīmīga projekta atjaunojums.

Festivāls “Laiks dejot”, kas tradicionāli notiek jūnija sākumā četru dienu garumā, šogad Covid-19 pandēmijas izraisīto ierobežojumu dēļ māksliniecisko programmu piedāvā pakāpeniski. Jūnijā festivāla ietvaros jau notika Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) topošo dejas mākslinieku darbi, kas bija veidoti attālināto studiju apstākļos. Oktobrī un novembrī plānots izrādīt Norvēģijas, Somijas un Islandes mākslinieku izrādes, tādējādi ļaujot iepazīt Ziemeļvalstu laikmetīgo deju un atklājot šī gada festivāla centrālo tēmu – Ziemeļi. Iecerēts, ka rudenī festivālā viesosies arī Slovēnijas mākslinieku izrāde, kas iezīmēs pāreju jau uz nākamā gada “Laiks dejot” tēmu – Balkāni.

Katru gadu festivāls ļauj iepazīt Latvijas horeogrāfu darbus, kas šogad skatāmi augusta nogalē.

27. augustā plkst. 19.00 LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā notiks horeogrāfes un izpildītājas Alises Putniņas izrāde “Naktene”. Solodarbs radīts, attālinot uztveri no sabiedrības veidotajiem priekšstatiem par sievieti. Izrādes horeogrāfe kopā ar dramaturģi Lindu Krūmiņu aicina skatītāju atklāt ķermeņa dziļākajās šūnās snaudošo un ar muguras smadzenēm vien nojaušamo sievietes būtību.

29. augustā plkst. 19.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā būs skatāma Olgas Žitluhinas izrāde “Es biju šeit”, kuru Latvijas laikmetīgās dejas pamatlicēja iestudējusi kopā ar vienu no Igaunijā pazīstamākajām dejas kompānijām – dejas teātri Fine 5. Izrāde pasaules pirmizrādi piedzīvoja 2019. gada septembrī Igaunijā, bet šī būs darba pirmizrāde Latvijā. Izrādes “Es biju šeit” centrā ir  fiziskās un mentālās/garīgās komunikācijas un pieskāriena tēma. Olga Žitluhina atzīst, ka dzīve rit ļoti strauji un rodas jautājums: “Vai mēs spējam sajust īstu pieskārienu, vai vienīgā komunikācija, ko pazīstam, ir saskare ar skārienjūtīgajiem ekrāniem?”

30. augustā plkst. 16.00 un 20.00, kā arī 31. augustā plkst. 20.00 LKA teātra mājā Zirgu pasts būs skatāma scenogrāfa Dmitrija Gaitjukeviča, horeogrāfes Elīnas Gaitjukevičas un komponistes Annas Ķirses kopdarba “Otrā pusē” pirmizrāde. Tā tapusi, sadarbojoties ar LKA dejas mākslas kursa studentiem, un ir Dmitrija Gaitjukeviča maģistra darbs, absolvējot Latvijas Mākslas akadēmijas Scenogrāfijas nodaļu. Izrāde vēstī par cilvēkiem, kuri iestrēguši laikā un telpā, par robežām, kas tiek būvētas, lai kontrolētu cilvēku plūsmu pasaulē un izolētu mūs, vajadzīgos, no tiem nevajadzīgiem, kuri dažādu politisku un sociālu iemeslu dēļ spiesti bēgt no savas dzimtenes, vietas un piederības.

31. augustā ar ieeju no plkst. 19.00 līdz 21.30 Digital Art House notiks “Zūdības dejas” 2008. gadā tapis Olgas Žitluhinas Dejas kompānijas projekts, kas tagad piedzīvojis atjaunojumu. Olgas Žitluhinas atgriešanās pie reiz izveidota darba ir iecerēta, nevis kā tradicionāla radošās darbības retrospektīva, bet sava veida dzīvais dejas arhīvs un māksliniecisko ideju revīzija. Tas būs mēģinājums gan paskatīties uz izrādes tēmu – ekoloģiju, cilvēka un dabas attiecībām – no mūsdienu skatupunkta, gan parādīt, kā oriģinālās izrādes dejotāji dejo un domā šodien, pēc 12 gadiem. “Zūdības dejas” apvieno deju, foto un videomākslu, un izrādes forma līdzinās mākslas galerijas noteikumiem. Izrādes garums ir 45 minūtes, taču triju stundu laikā tā noritēs kopumā četras reizes pēc kārtas bez pārtraukumiem, dodot skatītājiem iespēju nākt un iet, kad vien viņi vēlas.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.  Biļetes uz izrādi “Otrā pusē”  ticketshop.lv

 

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Kultūras akadēmija, LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs, Dance.lv žurnāls, Igaunijas Kultūrkapitāla fonds.