Jaunumi

24. novembris 2021

Mūžībā devies komponists Mārtiņš Brauns

24. novembrī mūžībā devies izcilais komponists, tostarp arī teātra mūzikas autors Mārtiņs Brauns (1951-2021).

Mārtiņš Brauns dzimis 1951. gada 17. septembrī Rīgā ārstu ģimenē. Mācījies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā klavierklasē, kora un kordiriģēšanas klasēs, mūzikas teorijas nodaļā, kur apguvis arī kompozīciju pie Ģederta Ramaņa. 1970. gadā uzsācis studijas Jāzepa Vītola Latvijas Valsts Konservatorijā Ādolfa Skultes kompozīcijas klasē, ko absolvējis 1975. gadā, iegūstot komponista un mūzikas teorētisko priekšmetu pasniedzēja kvalifikāciju.

Mārtiņš Brauns plašākai publikai kļuva zināms kā dažādu rokmūzikas ansambļu un grupu dalībnieks un vadītājs, taču daiļrades ražīgākie gadi saistīti ar grupu “Sīpoli” – vienu no visu laiku labākajām latviešu rokgrupām. Komponists ir bijis Latvijas Nacionālā teātra mūzikas daļas vadītājs, kamerkora “Sindi putnu dārzs” mākslinieciskais vadītājs.

Mārtiņš Brauns ir sacerējis mūziku teātra izrādēm un filmām, viņa darbus atskaņo Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos. Skaņdarbs "Saule, Pērkons, Daugava" ir iemantojis īpašu atzinību tālu aiz Latvijas robežām.

Teātra pasaulē Mārtiņš Brauns atstājis būtiskus nospiedumus, strādājot par Latvijas Nacionālā teātra mūzikas daļas vadītāju (1975–1982). Latvijas teātra zelta fondā ir komponista radītā mūzika tādām izrādēm kā mūzikls Mauglis (Uldis Bērziņš, pēc R. Kiplinga,  1982); Alberts (Harijs Gulbis, 1983); Suns un kaķe (Rainis); Sirano de Beržeraks (Jānis Peters, 1985); Daugava (Raiņa Sērdieņu dziesma, 1988); opera korim Eiridīke (pēc Knuta Skujenieka poēmas Neskaties atpakaļ, 1988,) u.c.
 
“Teātris – cita realitāte. Teātris – sapņu pasaules makets. Ko nevar dzīvē – var teātrī. No kā bija bail dzīvē… nebaidījos teātrī,” teicis Mārtiņš Brauns.

KrodersLV redakcija izsaka līdzjūtību komponista tuviniekiem un talanta cienītājiem.