Jaunumi

10. novembris 2023

Dailes teātrī pirmizrādes iestudējumiem "Spīdolas nakts" un "Eiridīke"

2023. gada 14. novembrī Dailes teātra Mazajā zālē pirmizrāde Sāras Rūlas mīlasstāstam "Eiridīke", ko kustību valodā iestudējusi horeogrāfe Anna Abalikhina, savukārt 16. novembrī teātra Lielajā zālē skatītāju vērtējumam tiks nodots režisora Viestura Kairiša jauniestudējums "Spīdolas nakts", kura pamatā Matīsa Gricmaņa dramaturģija.

Dailes teātra Mazajā zālē 15. novembrī gaidāma fiziskā teātra žanrā strādājošās režisores Annas Abalikhinas jauniestudējuma “Eiridīke” pirmizrāde. Veidota kā oriģināla kustību partitūra un teksta, mūzikas, video un gaismu saspēle, izrāde būs īpašs notikums skatītājiem.

Pasaulē zināmā mūsdienu dramaturģe Sāra Rūla slaveno mīlasstāstu par Orfeja ceļojumu cauri viņsaulei pie mirušās mīļotās Eiridīkes veidojusi mūsdienīgā interpretācijā. Dzejnieks Jānis Elsbergs dramaturģes tekstu ir ne tikai latviskojis, bet arī atdzejojis. Izrādes radošā komanda iestudējumā strādājusi ar fiziskā teātra estētikā balstītu kustību partitūru, to apvienojot ar ārkārtīgi precīziem psiholoģiskā teātra paņēmieniem. Izrāde ir iecerēta kā iepriekš Dailes teātrī neredzēta māksliniecisko līdzekļu kombinācija. Mūziku izrādei īpaši radījis komponists Platons Buravickis, kas klausītājiem pazīstams ar mūsdienīgu improvizācijas un dažādu žanru saspēli mūzikā.

Galvenās lomas iestudējumā atveido Ilze Ķuzule-Skrastiņa un Klāvs Kristaps Košins. Lomās: Milēna Miškēviča, Anete Krasovska, Mirdza Martinsone, Gints Andžāns, Lauris Dzelzītis, Ērika Eglija-Grāvele. Video epizodēs – Juris Bartkevičs.

Režisore – Anna Abalikhina; scenogrāfe un kostīmu māksliniece – Ieva Kauliņa; video mākslinieks – Aleksandrs Lobanovs; komponists – Platons Buravickis; gaismu māksliniece – Māra Vaļikova.

DT publicitātes foto

16. novembrī uz Lielās zāles skatuves ir gaidāms īpaši intriģējošs Dailes teātra sezonas notikums – Viestura Kairiša jauniestudējuma “Spīdolas nakts” pirmizrāde.

Iedvesmojoties no Raiņa lugām, dramaturgs Matīss Gricmanis radījis jaundarbu, kas reflektēs par Raini kā izteikti strīdīgu personību. Rainis bija pretrunu pilns ģēnijs. Tas būs stāsts par dzejnieku–ģēniju, kura iekšējās un ārējās pretrunas radīja latviešiem tik spēcīgus tēlus un varoņus, ka tie turpina dzīvot mūsos visos vēl šodien. Ar neparastiem skatuves risinājumiem iestudējumu bagātinās scenogrāfe Ieva Jurjāne; izrādes mūziku komponējis Uģis Prauliņš.

Raiņa pirmā lielā simbolu drāma bija “Uguns un nakts”. Gadu pirms savas nāves lugā “Rīgas ragana” autors brīdināja par briesmām, kas Latvijai draud, ja “Uguns un nakts” varoņa Lāčplēša pēcteči vieglprātīgi noticēs Austrumu solījumiem. “Rīgas ragana” bija dzejnieka pirmsnāves pareģojums. Tajā izsacītā brīdinājuma spēku pastiprina dzejnieka noslēpumainā nāve. Vieni saka, ka vainojama ielaista slimība, citi – ka politiskās intrigas bija dzejnieku novedušas līdz sirdstriekai. Vēl kāds apsūdzēja ārstu, kurš Rainim deva "jaunību atjaunojošās zāles". Raiņa pēdējā fotogrāfijā ir redzams, ka gultai līdzās dzejnieks turējis revolveri. No kā viņš baidījās?  Ja nu tās būtu bailes no paša radītajiem nacionālajiem varoņiem? Lāčplēsis taču nevienam nepiedotu pat neapzinātu kolaboracionismu, un Spīdola nodevējus izbaroja pūķim! Spīdolas naktī vienīgā Raiņa cerība izglābties no varoņu atriebības ir Lāčplēša un Spīdolas meita Dedze, kura, pēc nostāstiem, mīlot pat ienaidniekus.

Lomās: Arturs Krūzkops (Rainis), Artūrs Skrastiņš (Līkcepure), Ieva Segliņa (Spīdola), Katrīna Griga (Dedze), Kaspars Dumburs (Lāčplēsis), Dārta Daneviča (Laimdota), Toms Veličko (Kangars), Madara Viļčuka (Žagata), Marta Lovisa Jančevska (Cielava), Mārtiņš Meiers (Melnais Bruņinieks), Indra Briķe (Aspazija), Juris Bartkevičs (Andrejs Pumpurs), Imants Strads (Andrievs Niedra), Meinards Liepiņš (Fallijs), Olga Dreģe vai Lidija Pupure (Anniņa)

Režisors – Viesturs Kairišs, dramaturgs – Matīss Gricmanis, scenogrāfe – Ieva Jurjāne, kostīmu māksliniece – Baiba Litiņa, komponists – Uģis Prauliņš, gaismu mākslinieks – Reinis Zalte, horeogrāfe – Renāta Pjotrovska-Ofrē (Renata Piotrowska-Auffret).

Foto no DT arhīva