Jaunumi

Foto – LETA
11. novembris 2023

Mūžībā devusies aktrise un rakstniece Mudīte Šneidere (1934 – 2023)

89 gadu vecumā mūžībā devusies ilggadējā Dailes teātra aktrise un rakstniece Mudīte Šneidere (29.04.1934. – 11.11.2023.). Aktrise visu savu mūžu nepārstāja sajūsmināt ar savas personības harismu un vienmēr klātesošu eleganci. 

Mudīte Šneidere 1955. gadā absolvēja Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultāti un kļuva par Dailes teātra aktrisi, teātrim veltījusi četrdesmit savas dzīves gadus (1955-1995) – šis teātris bija viņas vienīgā pastāvīgā darba vieta. Jau 1957. gadā Mudīte Šneidere ar divām galvenajām lomām – Leldi (E. Smiļģa atjaunotajā Raiņa “Spēlēju, dancoju” inscenējumā) un Sandru (V.Vīgantes “Palmas zaļo vienmēr” F. Ertneres režijā) – guva publikas un kritikas nedalītu atzinību. Tā bija agra un godam nopelnīta slava. Turpmākajā aktrises skatuves mūžā sekoja ievērības cienīgi un pārliecinoši tēli, ar pilnu atdevi un atbildības sajūtu veikts augsti profesionāls darbs, iekļaujoties režisoru vīzijā.

No 2000. gada Mudītes Šneideres teātrim veltītā dzīve aizsāka jaunu loku, aktrise pievērsās rakstniecībai – redzētais, piedzīvotais un izjustais tika vērtēts, pārvērtēts un izstāstīts vērtīgās grāmatās. Tās ir grāmatas “Antra”, “Lilita Bērziņa. Dēļ tavu acu liesmām”, “Eduards Smiļģis. Trejgalv’s”, aktrise sarakstījusi grāmatu arī par savu dzīvesbiedru, izcilo aktieri Hariju Liepiņu un vairākas citas. Autores klātbūtne un stāstījuma personiskais tiešums padara šos darbus par būtisku latviešu teātra vēstures sastāvdaļu.

Mudīte Šneidere ir filmējusies vairākās kino lomās, atveidojusi lomu filmā "Salna pavasarī" (1955.), kā arī tēlojusi vairākās citās filmās, tai skaitā filmā "Kārkli pelēkie zied" (1961.), "Šīs bīstamās balkona durvis" (1976).

KrodersLV redakcija izsaka līdzjūtību Mudītes Šneideres tuviniekiem un kolēģiem!