Par teātri

17. septembris 2024 / komentāri 0

Modernā deja Latvijā

Sadarbībā ar apgādu "Zinātne" piedāvājam iepazīties ar fragmentu no Valdas Vidzemnieces pētījuma "Modernā deja Latvijā 20. gadsimta pirmajā pusē" 

Grāmatas fragments PDF formātā pieejams  šeit.

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas katedras pasniedzējas Ph. D. Valdas Vidzemnieces monogrāfija par moderno deju Latvijā ir kultūrvēsturisks pētījums, kura uzmanības centrā ir modernās dejas fenomens, tā vieta un nozīme Latvijas kultūrā laika posmā no 20. gadsimta sākuma līdz 40. gadu otrajai pusei.

Deja ir būtiska katras kultūras sastāvdaļa, tā atspoguļo sabiedrības pasaules uzskatus, estētiskās normas, izkristalizē vēsturiskās, vispāratzītās un aktuālās kultūras vērtības. Pētījums par moderno deju Latvijā līdz ar dejas mākslinieku radošo un pedagoģisko aktivitāšu atspoguļojumu un analīzi izgaismo noteiktā laika sabiedrības sociālās prakses un estētiskās vērtības, tas ir nozīmīgs ne tikai dejas mākslas speciālistiem kā nozares pašapziņas apliecinājums, bet arī kā pētījums, kas aizpilda baltās lapas Latvijas kultūras vēsturē.

“Acīmredzams, ka 20. gadsimta 20.–30. gados Latvijas horeogrāfijas mākslā jau novērojamas noteiktas modernās dejas norises, bet radās pamatots jautājums: kā un kad modernā deja ienāca Latvijā? Kad publiskajā telpā parādījās informācija par jaunajām idejām un norisēm dejas mākslā? Kad Latviju sāka apmeklēt pirmie jaunā dejas žanra pārstāvji? Tie ir svarīgi faktori, kas rosina modernās dejas iepazīšanu, veicina izpratni un sagatavo augsni pirmajai praktiskai pieredzei," monogrāfijā jautā Ph. D. Valda Vidzemniece.

Rakstīt atsauksmi