Par teātri

14. jūnijs 2012 / komentāri 0

"10 minūtes slavas" finālistu lugas

6. jūnijā "Dirty Deal Teatro" notika jauno dramaturgu lasījumu "10 minūtes slavas" fināls, kur par uzvarētāja godu cīnījās seši iepriekšējo mēnešu uzvarētāji. Fināla lasījumos katrs dramaturgs iepazīstināja klausītājus ar sava darba pirmajām trīs un pēdējām trīs lappusēm, kā arī izklāstīja notikumu attīstību. Žūrijas un skatītāju vērtējumā par uzvarētāju kļuva Dāvids Keišs.

Pateicoties finālistu atsaucībai, kroders.lv piedāvā iepazīties ar finālistu darbu pilnajām versijām.

 

Sandija Kalniņa

Sandija Kalniņa

Sandija Kalniņa ir absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmiju, iegūstot bakalaura grādu Teātra, kino un TV dramaturģijas specialitātē. Studiju laikā apguvusi ne tikai TV, kino un dramaturģijas pamatus, bet arī ieskatu aktiermeistarībā un režijā pie pasniedzējas, režisores Māras Ķimeles. Šobrīd darbojas savā profesijā un kā jaunais autors ir guvusi pirmās atzinības par savu ieguldījumu oriģināldramaturģijā. Ņemot vērā deviņu gadu pieredzi indiešu dejā, ko apguvusi eksotisko deju centrā „Alegria” pie Ilzes Zariņas un „Bharata” pie pasniedzējas Larisas Poskočajas, strādājusi kā kustību konsultante izrādei „Nijaramas pasakas” (režisore M. Ķimele, Jaunais Rīgas teātris) Skatuvisko pieredzi papildināja Elzas loma izrādei „Pacani”, kas tika uzvesta šī gada janvārī neatkarīgajā teātrī Dirty Deal Teatro. Šī izrāde tika iekļauta starptautiskajā teātra festivālā OFF programmā, kas norisinājās Čehijā. Kopš pagājušā gada oktobra, Sandija ir pilntiesīgs Latvijas Dramaturgu ģildes biedrs. Piedalījusies arī masu skatos un epizodiskās lomās kopā ar Krievijas kino zvaigznēm, Maratu Bašarovu un Jekaterinu Redņikovu u.c.

"PuķuzirnisUNDebesmannā"

Arī Puķuzirņa un Debessmannas starpā var izveidoties attiecības, tāpat kā tās izveidojas starp vīrieti un sievieti.

Puķuzirnis un Debessmanna ir stāsts par neparastu mīlestību starp šīm divām dzīvajām būtnēm, kuri savas dzīves stundas izdzīvo naktī, laikā no pusnakts līdz pulksten vieniem. Puķuzirnis sēž savā vāzē un sapņo par skaistāku dzīvi ārpus vāzes rāmjiem, savukārt, Debessmanna ir sevis pašas radītu rāmju vergs. Vergs pati savām ambīcijām kļūt slavenai. Stāsts beigsies ar to, ka Debesmanna iemīlēs šo trauslo un neveiklo Puķuzirni un abi dzīvos laimīgi.

Galvenā varone – Debessmanna. Laimīgi esam tad, kad atrodam veidu, kā viens otram atzīties mīlestībā. Laimīgi esam tad, kad varam viens otram atzīties mīlestībā.

Kam tas domāts? Domāts publikai no 14 gadiem līdz sirmam vecumam.

Lugu iespējams izlasīt šeit.

 

Agnese RutkēvičaAgnese Rutkēviča

Agnese Rutkēviča ir dzimusi Cēsīs, 1988. gadā. Studējusi LKA dramaturģiju pie Laura Gundara, kā arī PWST (L. Solska valsts teātra augstskola) režiju un dramaturģiju ERASMUS ietvaros Krakovā.

Agnese raksta arī stāstus un dzeju. 2011. gada prozas lasījumos ieguva balvu par savu stāstu “Melnais uzvalks”.

Piedalījusies kā aktrise jaunā režisora Normunda Griestiņa izrādēs (“Makbets”, Nacionālajā teātrī un citās). Šobrīd aktīvi piedalos ārvalstu rīkotajās dramaturgu meistarklasēs. Šā gada jūnijā dodas uz Vīsbādenes Jauno Dramaturgu forumu Teātra Biennāles ietvaros. Autorei ir būtiska sevis pilnveidošana, pieredzes gūšana savas profesijas apgūšanai.

"Dzīvnieks"

Stāsts ir ne tikai par diviem brāļiem – Kārli un Jāni, kuri pavada savu dzīvi vienmuļā lauku ciemā, bet arī par mums visiem. Jautājums, ko mēs ne vienmēr varam sev uzdot un vēl jo vairāk, uz to atbildēt, ir – cik postošas var būt sekas tam, ja mēs nemitīgi jaucamies un vēlamies dzīvot kāda cita dzīvi? Cik vispār ir iespējams dzīvot tieši savu dzīvi?

Pat nomaļā un gandrīz izmirušā, vientuļo brāļu lauku ciemā dzīvē "kūsā" tās vārda tiešākajā nozīmē, it sevišķi brīdī, kad ciemā ierodas sieviete...

Lugu iespējams izlasīt šeit.

 

Toms KrauklisToms Krauklis

Nodarbojas ar dramaturģiju, filmēšanu, montāžu, vizuālajiem efektiem un mūziku. Daudz sapņo.

"Neatgriešanās"

Izfantazēts pēc "Prāta Vētras" dziesmas "Neatgriešanās" motīviem. Stāsts par jaunlaulāta pāra kāzu nakti, kas viņiem nolikta kā slepena aizbēgšana no Latvijas un visa, kas viņiem līdz šim ir bijis, lai dotos uz Floridu un kopīgi piepildītu savus sapņus. Uz neatgriešanos. Bet tad ierodas līgavas bijušais puisis, kurš izbēdzis no neiroloģiskās slimnīcas. Un ierodas arī līgavaiņa labākā draudzene. Abiem viesiem viens mērķis - iznīcināt jaunlaulātā pāra attiecības un nekādā ziņā neļaut tiem aizbraukt. Stāsts par to, ka cilvēkam vajadzīgs cilvēks. Lugā funkcionē arī revolveris un čemodāns ar naudu.

Lugu iespējams izlasīt šeit.

 

Dāvids KeišsDāvids Keišs 2011. gadā absolvēja Rīgas Valsts 1. ģimnāziju. "Abitur"

Notikuma centrā ir seši vidusskolēni, kuri dzīvo šodienai un par visu augstāk vērtē labās ballītēs pavadīto laiku. Tātad – gandrīz kā jebkurš no mums. Pavisam negaidīts notikums liek katram no viņiem atklāt savu patieso būtību, vērtību sistēmu un savstarpējās attiecības.

Vai kāds no viņiem ir nodevējs? Vai kāds ir gļēvulis? Vai bezrūpīga dzīve ir nosodāma? Kurš ir gatavs upurēt savu laimi, lai glābtu draugu? Vai to vispār vajag darīt?   Varbūt patiesa draudzība ir tikai mīts?

 

 Edgars Niklasons

Edgars Niklasons ir absolvējis Latvijas Kultūras Akadēmiju, iegūstot bakalaura grādu Teātra, kino un TV dramaturģijas specialitātē. 2009./2010. mācību gadā studējis "Erasmus" studiju apmaiņas programmā Janāčeka mūzikas akadēmijā, Brno, Čehijā, kur tika iegūta pieredze aktiermeistarībā. Aktīva darbība dramaturga profesijā uzsākta pagājušā gada nogalē, kad kopā ar kursabiedriem tika veidots dramaturģiskais materiāls Elmāra Seņkova izrādei "Izrāde "Gals"". Ir Latvijas Dramaturgu ģildes loceklis. Piedalījies starptautiskajā studentu teātra festivālā "Encounter", Brno, Čehijā. Šobrīd pabeigts darbs pie jaunā kino režisora Gundara Jakobsona īsfilmas "Robeža" scenārija un tiek strādāts pie nākamajiem kino un teātra projektiem.

Edgars Niklasons"Personas kods"

Divi svešinieki tiek iespundēti vannas istabā, lai piepildītu maza puikas sapni.

Piecgadīgais Valters grib labāko draugu un priecīgu mammu, tādēļ viņš uz mājām atved Edvardu, tautas skaitītāju, kas, viņaprāt, ir ideāls jaunais ģimenes loceklis. Valters iespundē mammu un Edvardu vannas istabā, lai viņi iemīlētos viens otrā. Sākotnēji puika nevarēja nemaz iedomāties, ka ar šādu rīcību viņš palīdz diviem cilvēkiem patiešām uzšķirt jaunu lappusi viņu dzīvēs. Dažreiz pietiek ar mazumiņu savstarpējas sapratnes, lai pasaule kļūtu krāsaināka.

Lugu iespējams izlasīt šeit.

 

Rūdolfs Miķelsons finālā lasīto kino scenāriju "Ļaunuma atspulgs" atteicās publicēt, nevēloties mazināt interesi par filmu, kura top pēc šī paša scenārija autora režijā.

 

Rakstīt atsauksmi