Viedokļi

29. decembris 2021 / komentāri 0

Olīša mantojums

Sarunu ciklā #kroderdienas par režisora Oļģerta Krodera nozīmi Latvijas teātra vēsturē kopā ar aktieriem Elīnu Vāni un Ivo Martinsonu atskatāmies uz Krodera radošās darbības un dzīves pēdējo posmu, kas aizritēja Valmieras drāmas teātrī no 2002. gada līdz pat režisora nāvei 2012. gadā.

2002. gadā Oļģerts Kroders atgriežas Valmieras teātrī, kurā brieduma gados, no 1964. līdz 1974. gadam, bija piedzīvojis izcili novatorisku periodu, izveidojot tādu radošo klimatu, kas ieguvis apzīmējumu domubiedru teātris. Krodera 1960. un 1970. gadu iestudējumi izraisīja plašu laikabiedru interesi, un viņa domubiedru teātris kā izcila parādība ierindots Latvijas kultūras kanonā. Arī otrais Krodera periods Valmierā ilgst desmit gadu un ir radošajā ziņā tik cienījamam vecumam – režisors ir astoņdesmitgadnieks – netipiski veiksmīgs un ražīgs. Kroders strādā ar dažādu paaudžu aktieriem, atrodot kopīgu valodu arī ar pašiem jaunākajiem.

Kursabiedri Elīna Vāne un Ivo Martinsons Valmieras teātrī ienāk ap to pašu laiku, kad tur atgriežas Kroders, un viņa iestudējumos nospēlē savā radošajā biogrāfijā būtiskas lomas. Ivo Martinsona nozīmīgākais darbs ir titulloma “Hamleta” iestudējumā (2008) – jau ceturtajā Krodera interpretācijā par Šekspīra traģēdiju. Elīna Vāne nospēlē daudzveidīgu lomu virkni, sākot ar ielēkšanu Sarkangalvītes mātes lomā, aizvietojot kolēģi, līdz Aglajai Dostojevska “Idiotā” (2006), Gonerilai Šekspīra “Karalī Līrā” (2006), Anglijas Elizabetei Šillera “Marijā Stjuartē” (2010), kā arī Hamleta drauga un alter ego Horācija lomai.  

Taču bez profesionālajām iespējām, ko jaunajiem aktieriem pavēra sadarbība ar Kroderu, abi sarunā atkal un atkal ar sirsnību atgriežas pie cilvēcības skolas, kas gluži dabiski un vienkārši notika Krodera jeb Oļa, jeb Olīša, kā viņi to sauc, klātbūtnē. Vienlīdzība, uzticēšanās, miers, kopīgs ceļš, humors, čības un halāts, smokings, kafija ar pienu, saknes, koks, āboli… – tie ir atslēgas vārdi, kuri izskan šajā sarunā par mantojumu, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē. Kroders joprojām ir klāt, tikai šobrīd neiestudē.

Rakstīt atsauksmi