***

19. novembris 2019 / komentāri 0

IN MEMORIAM. Aktrise Helga Dancberga (1941-2019)

2019. gada 17. novembrī, dienu pirms savas dzimšanas dienas, mūžībā aizgājusi teātra un kino aktrise Helga Dancberga.

Helga Dancberga dzimusi 1941. gada 18. novembrī Rīgā. 1962. gadā beigusi Dailes teātra 3. studiju, aktrises karjeru sākusi Valmierā. Desmit gadus (1963-1973) strādājusi Liepājas teātrī, bet kopš 1975. gada bijusi Nacionālā teātra aktrise.

Radošās darbības sākumā Helga Dancberga nospēlējusi vairākas jauno varoņu mīlētāju lomas, kam raksturīgs gara spēks, spīts un tiešums. Ar laiku aktrises humora izjūta ļauj viņai kļūt galvenokārt par spilgtu raksturlomu tēlotāju ar plašu emocionālo amplitūdu – no lietišķas līdz romantiskai būtnei. 

Teātra kritiķe Silvija Geikina rakstījusi, ka Helgai Dancbergai raksturīga īpaša “tieksme iedziļināties parādību būtībā, par katru cenu, lai ko tas arī maksātu, nokļūt līdz lomas cilvēciskajam sarežģītajam kodolam, saprast to pašai un darīt tuvu un nepieciešamu skatītājām”.

1984. gadā Helga Dancberga absolvējusi Latvijas Konservatorijas Kultūras un mākslas zinātnes fakultātes Režijas nodaļu, kā režijas diplomdarbu Nacionālajā teātrī iestudējot S.Kristovas lugu “Atbrīvota” (1984), kurā pati atveidojusi Režisora lomu.

Paralēli darbam teātrī Helga Dancberga filmējusies virknē kinofilmu un TV seriālu – “Piejūras klimats” (1974), “Dāvanas pa telefonu” (1975), “Vīrietis labākajos gados” (1977), no tām nozīmīgākā – Cepļa sievas Bertas loma režisora Rolanda Kalniņa kinofilmā “Ceplis” (1972).

Helga Dancberga bijusi Latvijas Teātra darbinieku savienības biedre, par ieguldījumu Latvijas teātrī uzņemta Latvijas teātra Zelta fondā.

 

Kroders.lv redakcija izsaka līdzjūtību aktrises tuviniekiem un talanta cienītājiem!

Atvadu dievkalpojums notiks 22. novembrī plkst. 12 Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcā. Pēc Atvadu dievkalpojuma paredzēts doties uz Pleskodāles kapiem. Atvadīšanās sāksies no plkst. 11.