***

7. novembris 2020 / komentāri 0

Mūžībā devies aktieris Leons Krivāns (1938-2020)

82 gadu vecumā mūžībā devies Dailes teātra aktieris Leons Krivāns.

Leons Krivāns dzimis 1938. gada 17. aprīlī Rīgā. Mācījies Rīgas 2. pamatskolā, vēlāk 6. vidusskolā. 1959. gadā iestājies Dailes teātra 3. studijā, kuru beidzis 1962. gadā. Aktieris Dailes teātrī ar pārtraukumiem strādājis no 1962./63. gada sezonas un iemantojis nedalītu skatītāju mīlestību ar lomām gan teātrī, gan kino.

Aktieris kļuvis pazīstams kā komisku raksturlomu atveidotājs, kurš skatuves un kino tēlos spēj savienot vitalitāti, absolūtu skatuvisko organiku un gaišu pašironiju, padarot dzīvus pat dramaturģiski trafaretus komiskos varoņus. Aktiera talants spilgti izpaudies monoizrādē – Patrika Zīskinda darba “Kontrabass” iestudējumā (1988), kur aktieris traģikomiski izspēlējis stāstu par mūziķa radošā mūža nolemtību un vilšanos, laimi un prieku.

Kā liecina Viktors Hausmanis: “Leonam Krivānam piemīt teicama humora izjūta, un daudzās izrādēs viņš licis skatītājiem smieties, taču smieklu raisīšana nekad nav bijis aktiera pašmērķis, viņš nav tīšs smīdinātājs, bet arvien centies atklāt tēloto varoņu komiskās rakstura iezīmes.”

Pie aktiera nozīmīgākajām skatuves lomām pieder Žaks Paspartū Ž. Verna un P.Kohuta “80 dienās apkārt zemeslodei” (1963), Sutka R.Blaumaņa “Ugunī” (1966), Noliņš R. Blaumaņa “Indrānos” (1970), Džeikobs Formens A. Konana-Doila “Šerlokā Holmsā” (1980), Gribovskis Ā. Alunāna "Džonā Neilandā" (1982) u.c. tēli.

90. gadu sākumā Leons Krivāns no teātra aiziet, bet atgriežas pēc desmit gadiem. Viņš piedalās Vijas Artmanes un Eduarda Pāvula jubilejas koncertā “Romeo un Džuljeta pēc 50 gadiem”, nospēlē Frici Debestiņu “Dzīvīte, dzīvīte” abās sērijās (2004, 2008). Tā ir loma, ko Jānis Jurkāns rakstījis speciāli Leonam Krivānam. Bet viņa pēdējā loma Dailes teātrī paliek Žanis Ērika Hānberga “Plikie un pusplikie” (2014) iestudējumā, ko veidoja Kārlis Auškāps. Tajā viņš spēlēja kopā ar saviem kursa biedriem, 3. studijas audzēkņiem – Olgu Dreģi, Lidiju Pupuri, Ilzi Vazdiku, Juri Strengu. Bija kopā ar savējiem un citiem kolēģiem, un tā nu paliek pēdējā tikšanās uz Dailes teātra skatuves.

Savukārt uz kino ekrāna Leona Krivāna talants visspilgtāk iemiesots kinofilmās “Kapteiņa Enriko pulkstenis” (Frīdis, 1967), “Dāvana vientuļai sievietei” (Spuļģis Roze, 1973), “Džimlai Rūdi Rallallā”. Televīzijas skatītāji viņu atcerēsies kā lielisku Frīdi no raidījuma ''TV pirts'' un viņa kolorītos varoņus seriālos ''Sirdsmīļā Monika'' un ''Ugunsgrēks''. Leons Krivāns piedalījies arī daudzos radiolasījumos, ierunājis CD klausāmās grāmatas. Pats aktieris gan intervijās atzinis, ka viņam no visiem darbības veidiem vistuvāk sirdij allaž bijis teātris.

2018. gada 3. maijā L. Krivāns saņēmis IV šķiras Atzinības krustu par radošā mūža ieguldījumu Latvijas teātra un kino mākslā.

KrodersLV redakcija izsaka līdzjūtību aktiera tuviniekiem, kolēģiem un talanta cienītājiem!