Par teātri

30. janvāris 2018 / komentāri 0

ES. Eduarda Smiļģa dzīves ceļš

2017. gada nogalē apgāda „VESTA-LK” sērijā „Laika grāmata” izdota teātra vēsturnieču Ritas Rotkales un Agras Straupenieces grāmata „ES. Eduarda Smiļģa dzīves ceļš”. 

Teātra zinātnieču kopdarbs ir pirmā tik plaša biogrāfija, kas tapusi par vienu no nozīmīgākajām personībām latviešu teātra vēsturē. Darbs ir tapis ilgu gadu pētniecības rezultātā, strādājot ar Eduarda Smiļģa arhīvu un citiem dokumentāliem materiāliem, kā arī ar laikabiedru liecībām.

„Grāmatā „ES. Eduarda Smiļģa dzīves ceļš” mēs centāmies atklāt Smiļģa personības talanta vērienu, tā saistību ar laikmeta sabiedrisko un mākslas dzīvi. Tāpat mēs esam mēģinājušas kliedēt mītus un leģendas, kas gadu gaitā apvijušas dižo personību, konfrontējot tos ar faktiem,” stāsta grāmatas līdzautore Rita Rotkale.

Grāmata atklāj tās varoni nebeidzamā cīņā ar ārējiem spaidiem, iekšējām pretrunām, arī cilvēciskām vājībām, tomēr kā cilvēku, kas spēja saglabāt savu augstāko ideālu – sapni par teātri, kas sēj garu. Cilvēku, kurš par spīti visam un visiem saglabāja veselu savu ES.

„Eduarda Smiļģa spēks un mērķtiecība iedvesmo. Nav otra tāda režisora Latvijā, kurš 44 gadus vadītu paša dibinātu teātri. Mums bija svarīgi uzrakstīt viņa biogrāfiju, jo patiesi radoša cilvēka mūžs ir interesantāks par jebkuru vēlāk sacerētu slavas dziesmu vai nopēlumu,” atklāj grāmatas līdzautore Agra Straupeniece.

Bagātīgi ilustrētās grāmatas „ES. Eduarda Smiļģa dzīves ceļš” dizainu veidojusi māksliniece Daiga Brinkmane.

Šeit lasiet teātra zinātnieces Gunas Zeltiņas recenziju par Ritas Rotkales un Agras Straupenieces grāmatu „ES. Eduarda Smiļģa dzīves ceļš”. 

 

Grāmatas PDF fragments pieejams šeit:

Rakstīt atsauksmi