Viedokļi

Skats no ĢIT izrādes "Melnā sperma" // Publicitātes foto
7. maijs 2021 / komentāri 0

Pavasaris ar teātri

Pandēmijai ieilgstot, joprojām nevar notikt klātienes pasākumi, tai skaitā arī izrādes. Lai gūtu teātra sajūtu, aicinām noskatīties kādu no tīmeklī atrodamajiem izrāžu ierakstiem vai tiešraidē straumētajiem teātra notikumiem, piedāvājot redakcijas TOP 10 izrāžu izlasi pavasarim.

 

Nezūdoša klasika

Kamēr jūnijs ierasti paiet „Skroderdienu Silmačos” zīmē, maijā digitālajā vidē iesakām noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Indrāni”. Rūdolfa Blaumaņa lugu interpretējis viens no vadošajiem Latvijas režisoriem Valters Sīlis.

Tad, kad esi Edžiņa vecumā, ir patiešām grūti saprast savu vecāku un vecvecāku strīdus, tomēr izrāde piedāvā iespēju vismaz mēģināt ieklausīties vecāku paaudzes sapņos, cerībās, sāpēs un aizdomāties, ka vēl pēc dažiem gadiem viņu vietā būsi un līdzīgas problēmas risināsi tu. Vienlaikus šis iestudējums ļauj ieraudzīt labākos Nacionālā teātra aktierus un padomāt, kāpēc šī ir viena no visu laiku labākajām latviešu lugām.

Izrādes ieraksta biļete nopērkama šeit.

Foto – Janaitis

Daudzslāņaina provokācija

Tagad digitālajā vidē būs pieejams Ģertrūdes ielas teātra izrādes “Melnā sperma” ieraksts ar titriem latviešu, angļu un krievu valodā, režisors – Vladislavs Nastaševs.

“Es biju ļoti ziņkārīgs bērns un izlēmu izmantot jebkuru gadījumu, ko liktenis man piespēlēja, lai pētītu cilvēkus un viņu īpatnības, jo visi cilvēki ir unikāli un neatkārtojami, bet dzīve mēdz būt tik interesanta un brīžiem īsa,” raksta krievu autors Sergejs Uhanovs.

Īsās noveles, kuru centrā ir spilgti personāži un dzīves pabērni, gluži harmsiskā noskaņā uzbur absurdas, daudzslāņainas un provokatīvas ainas, atklājot naivumu, jūtīgumu un seksualitāti, un runā tieši, pat skarbi, par dzīves ne tik pareizajām un politkorektajām pusēm, to varoņiem neslēpjoties un nekaunoties. Tie ir stāsti par attiecībām, izjūtām un sevis apzināšanos, jauniem cilvēkiem pieaugot. Izrāde veidota kā atmiņu stāsti par jauna cilvēka pieaugšanu kādā Sibīrijas ciematiņā 20. gadsimta 80. gadu beigās.

Izrādes ieraksta biļete nopērkama  šeit.

Foto – Elmārs Sedols

Tālizrāde par ķermeni, kā maņu

Ģertūdes ielas teātrī vēl pieejama audio sajūtu izrāde “Jums ir apdegušas ausis”, režisore – Liena Šmukste.

Sajūtu teātra pamatā ir skatītāja iztēles un maņu – dzirdes, taustes, garšas, ožas un redzes – darbināšana. Audio izrāde “Jums ir apdegušas ausis” fokusējas uz dzirdi kā galveno maņu sajūtu pārraidīšanai. Izmantojot ASMR* metodi un binaurālās** skaņas iespējas, laikā, kad fiziska ceļošana ir liegta, skatītājs tiek aicināts ļauties audiālam piedzīvojam.

Sajūtu teātra pamatprincips balstās atziņā, ka ķermenis ir pirmais, kas uztver sensoru kairinājumu, emocionālās atmiņas un asociatīvās pieredzes stimulus; tikai pēc tam tos apstrādā smadzenes. 

Izrādes ieraksta biļete nopērkama šeit

Foto – Evija Sedola

 

Vēsturisks mīlasstāsts par latviešu un krievu attiecībām

Iesakām noskatīties arī teātra trupas KVADRIFRONS izrādes “LV vs RU” ierakstu, kuras režisors ir Reinis Boters.

"LV vs RU" ir vēsturisks mīlasstāsts par latviešu un krievvalodīgo attiecībām. Izrāde balstīta stāstos par radošās komandas dzīves laikā piedzīvoto, tajā ikdienišķas atzīšanās mijas ar aizspriedumainām etīdēm, dokumentāliem video fragmentiem, apcerīgu mūziku, mīlēšanu un lamāšanos.

Izrādes ieraksta biļete iegādājama šeit.

Foto – Margarita Germane

Karmena Kubā

Latvijas Nacionālās operas un baleta sagatavoto tiešsaistes piedāvājumu maijā noslēdz ar programmu "ATMIŅAS". Varēs skatīties senākus kritiķu, profesionāļu un skatītāju atzinīgi novērtētu klasisko un laikmetīgo operu ierakstus, tostarp Žorža Bizē operas “Karmena” 2007. gada iestudējumu ar latviešu operzvaigznēm Elīnu Garanču un Kristīni Opolais.

Prospēra Merimē drūmajai novelei “Karmena” ar Žorža Bizē mūzas vēlību bijis lemts pārtapt krāšņā operā, kas ne tikai padarījusi nemirstīgu Bizē vārdu, bet kļuvusi arī par vienu no visu laiku iemīļotākajiem šī žanra darbiem. 2007. gada iestudējumā, ko veidoja diriģents Karels Marks Šišons un režisors Andrejs Žagars, Karmenas lomu pirmo reizi savā karjerā dziedāja Elīna Garanča, kas tagad tiek dēvēta par visu laiku labāko šīs lomas interpreti pasaulē. Kopā ar viņu iestudējumā piedalījās arī izcilie latviešu operdziedātāji Kristīne Opolais (Mikaēla) un Egils Siliņš (Eskamiljo). Dona Hosē lomā – Valters Borins. Uzveduma darbība pārcelta uz mūsdienu Kubu, tā izvēloties jaunu pieeju labi zināmajam stāstam. Iestudējuma scenogrāfe ir Monika Pormale, kostīmu māksliniece – Kristīne Jurjāne, gaismu mākslinieks – Kevins Vins-Džonss, horeogrāfe – Elita Bukovska.

Biļete uz trīs izrāžu ierakstiem LNOB ciklā "Atmiņas" iegādājama šeit.

Publicitātes foto

Svešās sarunas

Dirty Deal Teatro piedāvā tiešsaistes klausāmizrādi “Noklausies”, režisors – Valters Sīlis.

Meklējot jaunus formātus, lai atgrieztos pie skatītājiem, režisors Valters Sīlis ar radošo komandu nākuši klajā ar interaktīvu klausāmizrādi. Izrādes darbībai izvēlēts laiks, kurā telefona sarunas bija ērtākais veids attālinātai komunikācijai. Tomēr tas bija arī laiks, kurā cilvēki bieži vien ticēja, ka šīs sarunas tiek noklausītas.

Pieslēdzoties izrādei, skatītājs varēs noklausīties vairākas sarunas, pēc saviem ieskatiem izvēloties, kurām no tām dot priekšroku. Pārslēdzoties no viena kanāla uz otru, izrādē izskanēs vairāku Latvijā zināmu aktieru balsis. 

Audioizrādes "Noklausies" biļete iegādājama šeit.

Foto – Alvils Ronalds Bijons

Tête-à-tête ar aktieri

Mihaila Čehova Rīgas drāmas teātris piedāvā izrādi “ZOOMprātīgās tikšanās”, projekta idejas autore un vadītāja – Dana Bjorka.

Kā tad īsti notiks "ZOOMprātīgas tikšanās"? Katrs aktieris ir sagatavojis savas tēmas, par kurām labprāt ar Tevi sarunāsies 40 minūšu laikā. Vai vēlies parunāt par to, kā aktieri veido savu grimu, kā vislabāk sagatavoties dažādu triku izpildei, kā smelties iedvesmu mums apkārt esošajā dabā vai kā varbūt izcept gardākās pankūkas pasaulē? Šādu jēgpilnu un vienlaikus saistošu sarunu gaitā kopīgi apgūsim jaunus vārdus krievu valodā un veidosim raitas sarunas. Neraizējies, ja starp šīm tēmām neredzi kādu sev tuvu un interesējošu. Aktieri pavisam noteikti pielāgosies, lai jūsu saskarsme notiktu patīkami, zinātkāri un pilnvērtīgi. Pirms paredzētās virtuālās tikšanās katrs aktieris ar Tevi sazināsies, lai vienotos par kopīgo tēmu.

Biļetes uz "ZOOMprātīgajām tikšanām" iegādājamas šeit.

Publicitātes foto

Ievērojot meža likumus

Latvijas Nacionālā teātra izrāžu izlasē pieejams režisora Elmāra Seņkova veidotais iestudējums bērniem “Sarkangalvīte un vilks”.

Reiz sensenos laikos dzīvoja Sarkangalvīte un Vilks. Viņi dzīvo joprojām... Ir jauka un saulaina diena. Sarkangalvītes Mamma rosās pa savu pīrādziņu bodi, kas ir labākā visā apkaimē, un, miltiem putot, rullē mīklas kalnus, jo viņai jāveic milzīgs pasūtījums. Dienas ierasto ritmu izmaina Vecmāmiņas zvans, kā rezultātā rodas plāns – Sarkangalvīte pirmo reizi pie Vecmāmiņas dosies viena pati. Aiznesīs pīrādziņus, palīdzēs atrast brilles. Pie Mammas ierodas Mednieks un piesakās palīdzēt darbos. Lieliski! Sarkangalvīte dodas ceļā, kas ir piedzīvojumiem pārbagāts, jo Mežu pārvalda Meža parlaments – Zaķis, Tītars, Ods, Bebrs un Ķirzaka, kas Sarkangalvīti mudina rīkoties pēc pašu izdomātiem likumiem, tā sargājoties no Vilka. Tomēr, lai kādi būtu Meža likumi, Vilku interesē tikai viens vienīgs – ēšanas likums. Ko nu? Klausīt Sirdij un nezaudēt modrību.

Izrādes ieraksta biļete iegādājama šeit.

Publicitātes foto

Skatuves leģenda

Iesakām noskatīties Dailes teātra mūziklu “Marlēna”, kura režisore ir Inese Mičule, bet titullomu atveido aktrise Rēzija Kalniņa. Raimonda Paula, Evitas Mamajas un Leona Brieža muzikālais stāsts par leģendāro Marlēnu Dītrihu pirmizrādi uz Dailes teātra skatuves piedzīvoja 2011. gada 26. novembrī.

Dievišķā Marlēna Dītriha – viņa bija visspožākā no kinozvaigznēm. Viņa kļuva par elku gan vīriešiem, gan sievietēm. Viņa spēlēja eņģeļus un padauzas. Viņa noteica laikmeta modi. Viņa bija sapņu sieviete. Vēl joprojām viņa ir ikona. Sieviete – noslēpums. Viņas noslēpums pieder viņai vienai. Šis ir mēģinājums tam pieskarties.

Izrāde bez maksas skatāma LTV1 raidījuma "Teātris.zip" īpašajā izlasē šeit.

Foto – Gunārs Janaitis

Par īstu draudzību

Latvijas Leļļu teātra skatītāju iemīļotā izrāde “Emīls un Berlīnes zēni” Ģirta Šoļa režijā tagad pieejama arī virtuālā formātā.

Ēriha Kestnera "Emīls un Berlīnes zēni" ir brīnišķīga iespēja atgriezties pasaulē, kurā joprojām viss ir iespējams. Pasaulē, kurā pieaugušajiem nemaz nav droši uzticēt visus noslēpumus. Pasaulē, kurā nepazīst nekādus "stāvokļus sabiedrībā" un citas pieaugušo muļķības. Pasaulē, kurā valda citi, nerakstīti likumi. Likumi, kuru pamatā ir īsta draudzība, godīgums, uzticēšanās un drosme, bet nav vietas ļaunprātīgai viltībai, nodevībai, vājumam un ļaunumam.

Izrādes ieraksta biļete iegādājama šeit.

Publicitātes foto