Viedokļi

30. novembris 2011 / komentāri 0

Juris Strenga skatās V

Novembrī teātra skatītāja dienasgrāmatu raksta aktieris Juris Strenga.

„Midnight in Paris”, kino „Citadele” un „Marlēna”* Dailes teātrī,

21.11.-26.11.2011.

Atklāti runājot, pagājušā nedēļa man pagāja liegā eiforijā... Prozīt! Atzīšos - esmu konservatīvs, rezignēti nostalģisks tips, kas labprāt reizēm lieto kādu uzmundrinoša dzēriena malku, lai gremdētos laimīgajās jaunības dienās... Prozīt! Pat vēl tālāk – starpkaru bohēmā. Vecie Rīgas krogi! Alhambra! ... Prozīt! Jūgendstils! Parīze! Zelta laikmets! Olalā! ... Prozīt! Galvenais aizbēgt no šodienas. Iekāpt sapņu vannā. Harmoniskākā pasaulē! Kuras vairs nav! Un nekad nebūs!... Prozīt!

Pēkšņi šajā ceļojumā atpakaļ mani pie vienas rokas pieķer Vudī Allens, pie otras – Marlēna Dītrih un mēs dodamies nakts skrējienā pa Parīzes maksimiem... Prozīt! Sāk attīstīties notikumi – garām skrienot, es iepazīstos ar gara milžiem... Ernests! Un tie citi – mani brāļi!, visi viņi – nu gandrīz visi – izņemot varbūt Pikaso, Gogēnu – dzer kā lopi... Prozīt! Un nelaiž garām izdevību paknakstīties aiz krūštura pie skaistām meičām. To nekautrējas darīt arī Marlēna! Un kā viņa dzied?! Un Ernests! Kā viņš raksta?! Es esmu beigts no viņa! Tie man ir svētki, kas vienmēr būs ar mani.. Prozīt! Dažādos vecumos viņš lieto dažādus dzērienus, bet beigu beigās – es esmu pārliecināts – tas ir Kubas rums! Vismaz kā bijušais padomju pilsonis – es tā uzskatu, tikai tā viņš varēja sasniegt eiforiju!... Prozīt!...

Sūdu būšana! Ar Cēsu alu es laikam tālu netikšu... Jau Ibsens saka: - Nes mūsu spārni augstāki, nekā mēs esam cienīgi! ... Kur vēl...jā, kur vēl pārējā šīs nakts kompānija – Remarks, Dalī, Kols Porters, Skots Fidžeralds ... skaists laiks! Un kas par to, ka nāca briesmas, ka daudzi no viņiem salēca Sēnā, pakārās vai nošāvās... Prozīt! (es saspiežu pēdējo nocenoto alus bundžiņu un sabrūku pie rakstāmgalda...)

Pēdējās ziņas no Klapkalnciema meža

Drūmi šalca Klapkalnciema mežs Norvēģijas ciklona gaidās. Ritēja ierastā dzīve. Gar grāvjiem uz darbu soļoja bebru kolonnas netīros kažokos. Ar cipariem uz muguras. Viņi ar dubļiem atjaunoja aizsprostu kaskādi Ruļļupīte – Lāčupīte, nemaz nenojaušot, ka ar šīm darbībām piesārņo paši savu upīti. Bet, miera labad, neviens viņiem neko neteica.

Bet tad notika, lūk, kas! Vāverītei no ķepiņām izkrita izēsts čiekurs. Un tieši žagaru kaudzē! Atkal tika atmodināts Lielais Lācis. Viņš ierēcās: - Cūka! Tu traucē manu biznesu! (Te jāpaskaidro, ka Lācis tikko sapnī bija veiksmīgi par pāris ha paplašinājis savu Purva Gāzes uzņēmumu)

Es tavu māti...!!! Tūlīt nosedz man radītos zaudējumus! Atdod maku!

Viņš izrauj Vāverītei no ķepiņām maciņu, Vāverīte spēj tikai izdvest: - Āāā... (bija iecerēts teikt – Āāātkal!) Tad Lācis izdrāza maciņu. Un pie reizes arī Vāverīti...

Joprojām drūmi šalca Klapkalnciema mežs...

_________

* Dailes teātra izrāde "Marlēna".

Lomās: Rēzija Kalniņa, Artūrs Skrastiņš, Ģirts Ķesteris, Artis Robežnieks, Indra Briķe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Aldis Siliņš, Ieva Pļavniece, Ērika Eglija, Mārtiņš Počs, Inita Dzelme, Gints Andžāns, Dainis Grūbe, Kārlis Božs, Gatis Neimanis, Rolands Meržejevskis, Laura Rožkalne, Baiba Bindemane.

Režisore - Inese Mičule. Scenogrāfs – Kristaps Skulte. Kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa.

Rakstīt atsauksmi