Par teātri

3. februāris 2012 / komentāri 0

"Tāda es esmu"

Aivas Birbeles komēdija “Tāda es esmu”

Nākamais darbs, kuru publicējam kroders.lv orģināldramaturģijas sadaļā ir Aivas Birbeles komēdija “Tāda es esmu”, jeb precizāk stand-up komēdija,kas Latvijā nav pārāk izplatīts žanrs. Izrāde pirmizrādi Jura Rijnieka režijā piedzīvoja 2010. gada 19. martā. Galveno un vienīgo lomu izrādē spēlē aktrise Zane Daudziņa. Nepilno divu gadu laikā izrāde Rīgā un Latvijas pilsētās nospēlēta vairāk nekā 60 reizes.

Pirms iepazīties ar lugas tekstu, piedāvājam īsu ekspresinterviju ar autori.

KRODERS.LV Kāpēc dramaturģija nevis kaut kas cits?

AIVA. Kāpēc lai būtu vajadzīgs kaut kas cits, ja ir kas tik interesants kā dramaturģija?!

KRODERS.LV Kas ir tas, kas paķer un rada pārliecību, ka par šito vajag uzrakstīt?

AIVA. Mani ,,paķer" Rijnieks un pasūta tekstu, tā tas notiek. Vēl man ir savi ,,putni galvā", kuri neliek mieru un gaida iespēju lidošanai kādā lugā. No kurienes izšķīlušies, nezinu. Speciāli nesēžu uz ķebļa ar galvu vējā, lai manī iepūš ideju. Dzīve notiek! Un tad arī pārliecība par rakstāmo rodas.

KRODERS.LV Kāpēc stand-up un kāda, tavuprāt, ir būtiskākā šī žanra specifika?

AIVA. Stand-up autoram nav “jāmirst” vairākos varoņus, nav jāpinas sižetā un jāizmeklē motivācija, te viņš ir kā ballītē, kur stāv bariņā un stāsta anekdotes. Ja esi uzrakstījis drāmu un zālē ir kapa klusums, tad vari sevi mierināt, ka visi ir iegrimuši pārdomās, bet, ja tavā komēdijā ir klusums... Tad autoram vismaz gadu smiekli nenāk! Stand-up kā žanrs Latvijā tikai nesen piedzimis, ir pirmie brēcieni, bet līdz stabiliem soļiem vēl mācīties un mācīties.

KRODERS.LV Vai latviešiem ir vajadzīgas komēdijas un vai viņiem vispār vajag smieties teātrī?

AIVA. Ja šonedēļ neesi skaļi smējies – vai vispār esi dzīvojis? Komēdijas Latvijā vienmēr uzskatīs par zemāku žanru, tām nedos balvas, bet tauta apmeklēs, jo bez iespējas pasmieties nomirs no sastingušožokļu un neizvēdināto smadzeņu sindroma.

KRODERS.LV Kāds ir pēdējā laika tavs Latvijas kultūras notikumu un pārējo notikumu top 3?

AIVA. OBLOMOVS teātrī, PĒCNĀCĒJI iekš kino un S. Radzobes UZ SKATUVES UN AIZ KULISĒM grāmatplauktā. Vēl ceru, ka RAMMSTEIN man nākamnedēļ ,,izsitīs" no galvas vecus un sastāvējušos jokus un tādējādi atbrīvos vietu jauniem.

Lugu iespējams izlasīt šeit.

Rakstīt atsauksmi