Viedokļi

Foto no personīgā arhīva
21. janvāris 2022 / komentāri 0

Tête-à-tête ar teātri

Neskatoties uz pandēmijas laika ierobežojumiem, pēdējo pāris sezonu laikā Latvijas teātrī ieplūdušas jaunas asinis

Dirty Deal Teatro, Ģertrūdes ielas teātris, Rēzeknes teātra “Joriks” un Valmieras Drāmas teātra sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “KultūrElpa” finansējumu tiek īstenots kopprojekts “Jauno maiņa”, kura mērķis sekmēt teātra attīstību un atbalstīt jaunas skatuves mākslinieku paaudzes ienākšanu Latvijas teātrī. Fiksējot šo mirkli, kad jaunie sper savus pirmos soļus profesionālā teātra lauciņā, Kroders.lv piedāvā ekspresinterviju ciklu ar jaunajiem režisoriem, kuri pagājušās sezonas laikā skatītāju un kritiķu vērtējumam nodevuši savas pirmās izrādes.

Projekta “Jauno maiņa” ietvaros izrādes veidos: Henrijs Arājs (Valmieras Drāmas teātris), Emīlija Berga (Ģertrūdes ielas teātris), Ilze Bloka (Dirty Deal Teatro), Ģirts Dubults (Ģertrūdes ielas teātris), Mārtiņš Gūtmanis (Dirty Deal Teatro), Anna Klišāne un Jurģis Lūsis (Dirty Deal Teatro), Klāvs Kristaps Košins (Rēzeknes teātris “Joriks”), Gundega Rēdere (Ģertrūdes ielas teātris).

 

Uz jautājumiem atbild Anna Klišāne un Jurģis Lūsis, kuri 2021. gada rudenī neatkarīgajā teātrī Dirty Deal Teatro tandēmā iestudējuši izrādi "Es atceros šo krūšturi". Izrāde pieteikta kā "pseidodokumentāla gremdēšanās atmiņās" – tas ir stāsts par jaunu pāri, kas mēģina izsecināt savu nākotni, iedvesmojoties no savām domām, mājdzīvniekiem un mūsdienu mīlasstāstiem. Izrādes dramaturģe ir Diāna Kondraša, lomas atveido Endīne Bērziņa un Klāvs Kristaps Košins.

Jete Anna Puriņa: Izrādei “Es atceros šo krūšturi” esat divi režisori – kādi bija ieguvumi un sarežģījumi, strādājot kopā?

Kad savā radošajā darbībā saskārāmies ar grūtībām, bija, ar ko padalīties. Kad piedzīvojām veiksmes, bija, ar ko nosvinēt. Jau kopš akadēmijas laikiem esam labi draugi, tas noteikti nenāca par labu.

Kā jums šķiet – par mīlestību teātrī runāt ir viegli vai grūti? Vai tas atkarīgs tikai no pieredzes, vai tomēr ilūzijām arī ir vieta?

Mākslā vienkārši vajag runāt par mīlestību, tas nav ne viegli, ne grūti. Bet drīzāk jau grūti. Bet kas gan ir viegli? Darba tapšanas sākumā dalījāmies savā personīgajā pieredzē. Taču, tuvojoties pirmizrādei, sapratām, ka izrāde tomēr ir par ilūzijām.

Skats no DDT izrādes "Es atceros šo krūšturi" // Foto – Aivars Ivbulis

Kas jūs abus iedvesmoja radīt šo izrādi? Jābūt tomēr uz viena viļņa?

Iedvesmoja Dirty Deal Teatro dotā iespēja uzreiz pēc Latvijas Kultūras akadēmijas beigšanas mesties pilnvērtīgā radošajā dzīvē. Iespēja radoši izpausties kopā ar draugiem. Pēc pieredzes spriežam, ka viens vilnis var arī nebūt un arī tā var būt. Jo viļņi tomēr ir vismaz deviņi, ne tā?

Jautājums – jūs teātrim vai teātris jums?

Mēs teātrim, un teātris mums, un mēs teātrim, un mums teātris, un teātrim mēs, un mēs teātrī, un teātris mums, un mēs un teātris tête-à-tête.

Rakstīt atsauksmi