Viedokļi

26. aprīlis 2011 / komentāri 0

HU faktors

"Beidz ākstīties, Birbele!" – es sev teicu un sāku darbu pie zinātniskā pētījuma par seriālu ietekmi uz aktieru dzīvi. Vispirms jāizstrādā terminoloģija, tāds bija mans prātīgais lēmums.Pēc dziļas izpētes seklos ūdeņos par galveno instrumentu procesa izvērtēšanai iecēlu HU faktoru.

Kas tas ir? Tas ir seriālisma līmeņrādis. Nosaukums dots par godu manai kursabiedrenei Zanei Daudziņai (te vērojama blakne – blata faktors) un tulkojas kā "Helēnīte Ugunsgrēkā" (HU).

Darboties zinātnē mani iedvesmoja šāds gadījums. Izrādes "Tāda es esmu" viesošanas reizē kādā Latvijas mazpilsētā administratores ievēroja sirmu un noraudājušos kundzīti pie kases. Prasa, kas nu atgadījies? Kundze šņukst – biļetes vairs neesot, zālē viņu nelaiž. Bet viņa jau esot tik veca un negribot nomirt, Zani Daudziņu neredzējusi. Protams, kundzītei ierādīja goda vietu zāles vidū.

Seriālisma līmeņrādis sasniedz augstāko punktu, jo Zane var kaut lēdijas Makbetas monologu runāt vienalga viņa saņems ziedus ar suminājumu - "Tas Jums par Helēnīti!". HU faktora mērījums ir pozitīvs, tiek piešķirti 100 punkti, maksimālais skaits.

"Ugunsgrēka" ļaundare Kitija - Anna Šteina trolejbusā sastop smaidīgu kundzi, kas tā vien paskatās uz viņu un nosmej. Tad sadūšojas, pienāk klāt un saka – "Vakar TV skatījos, cik Jūs tāda riebīga, un man viss tik smieklīgi likās. Domāju, kāda Jūs esat dzīvē? Re, šodien ieraudzīju un man atkal tā jāsmejas, tā jāsmejas!". Annas rezultāts - HU pozitīvs, 50 punkti.

Šie divi ir jautrie stāstiņi, bet mērījumi uzrāda arī negatīvus rezultātus. Nesen dzirdēju tādu baumiņu.

Vienu no ļaunākajiem peronāžiem ,,Ugunsgrēkā“ spēlēja Anita Kvāla. Reiz viņai dikti sasāpas galva un cienījamā aktrise meklē palīdzību aptiekā. Bet viņai atbild – ,,Jūs tik slikti izdarījāties, ar visādām indēm ņēmāties, neko nedosim!“. Te nu HU faktors aiziet mīnusā 100.

Režisors Juris Rijnieks savu zvaigžņu stundu seriālā piedzīvoja, tēlojot ginekologu. Viņš cerēja uz pozitīvo HU, jo nu visai Latvijai skaidrs, ka viņš ir ielūkojies Helēnītes intīmākajās vietās. Bet tā vietā viņa HU noslīd līdz – 50, jo viesībās vairs neliek mieru kundzes ar savu sievišķīgo problēmu izklāstu. Ne velti viņa jaunākā izrāde veltīta pasaules gala gaidīšanai!

Te minētie ir tikai pirmie eksperimentālie mērījumi "Ugunsgrēkā." Ja jums zināmi kādi interesanti HU faktora izpaudumi, lūdzu, dariet tos zināmus komentāru sadaļā. Zinātne Jūs neaizmirsīs!

Rakstīt atsauksmi