Par teātri

1. novembris 2019 / komentāri 0

Igauņu un lietuviešu dramaturģijas cikls. Jāns Tette

 

Kroders.lv“ uzsāk jaunu igauņu un lietuviešu dramaturģijas ciklu, kurā piedāvā ieskatu gan jaunāko, gan jau sevi pierādījušo kaimiņvalstu dramaturgu lugās. Ik nedēļu publicēsim gan lietuviešu, gan igauņu dramaturgu darbu fragmentus. Cikla izveidošanas mērķis ir iepazīstināt „Kroders.lv“ lasītājus un teātra mākslas praktiķus ar kaimiņvalstu dramaturgiem, viņu spilgtākajiem darbiem un darbības virzieniem.

Jāns Tette (Jaan Tätte) ir vislabāk pazīstamais igauņu dramaturgs gan Igaunijā, gan ārvalstīs. Viņš apgalvo, ka sācis rakstīt lugas, jo viņam kā aktierim pietrūcis izaicinoša un aizraujoša materiāla, ar ko strādāt. Kā dramaturgs viņš vienmēr tekstos iekļauj savu aktiera pieredzi, ņemot vērā aktiera vajadzības un piedāvājot aktieriem izmantot rotaļīgu pieeju viņa tekstiem. Pateicoties atklātībai un vispārcilvēciskajām tēmām Jāna Tettes teksti ir saprotami arī citās kultūrvidēs.

Tettes pirmā un vispopulārākā luga “Lielceļa krustojums jeb stāsts par zelta zivtiņu” (A Highway Crossing, or the Tale of a Golden Fish)” ieguva otro vietu 1997. gada Jaunās drāmas konkursā. Luga ir veiksmīgi iestudēta Čehijā, Somijā, Francijā, Vācijā, Latvijā, Krievijā un daudzās citās valstīs. Viņa panākumi atkārtojās pēc četriem gadiem ar lugu “Laimīgu ik dienu!” (Happy Everyday!).

J. Tette sākotnēji studēja bioloģiju Tartu Universitātē, bet 1990. gadā absolvēja Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmiju kā aktieris. Viņš ir strādājis Tallinas Pilsētas teātrī kā aktieris un vēlāk arī kā dramaturgs. Viņš raksta arī dziesmas un dažkārt uzstājas kā dziedātājs.

Pielikumā piedāvājam ieskatu Jāna Tettes lugās “Lielceļa krustojums jeb stāsts par zelta zivtiņu” (A Highway Crossing, or the Tale of a Golden Fish) un “Tilts” (The Bridge) angļu valodā.

Materiāls tapis, pateicoties Igaunijas Teātra aģentūras atbalstam. Saistībā ar lugu izmantošanas iespējām aicinām sazināties ar Igaunijas Teātra aģentūru.

Materiālu sagatavoja un apkopoja Kristiāna Tīlika.

Rakstīt atsauksmi