Par teātri

8. novembris 2019 / komentāri 0

Igauņu un lietuviešu dramaturģijas cikls. Gabriele Labanauskaite

Kroders.lv“ uzsāk jaunu igauņu un lietuviešu dramaturģijas ciklu, kurā piedāvā ieskatu gan jaunāko, gan jau sevi pierādījušo kaimiņvalstu dramaturgu lugās. Ik nedēļu publicēsim gan lietuviešu, gan igauņu dramaturgu darbu fragmentus. Cikla izveidošanas mērķis ir iepazīstināt „Kroders.lv“ lasītājus un teātra mākslas praktiķus ar kaimiņvalstu dramaturgiem, viņu spilgtākajiem darbiem un darbības virzieniem.

Lietuviešu dzejnieces un dramaturģes Gabrieles Labanauskaites (Gabrielė Labanauskaitė) radošajai darbībai raksturīga asa sociālā rakstura tematika. Autore analizē mūsdienu sociālās problēmas, daudz raksta par sabiedrības skatījumu uz netradicionālas seksuālās orientācijas cilvēkiem Tāpēc viņai ir svarīgi, kā tiek manipulēts ar sabiedrības viedokli un kā tiek veidoti un uzturēti seni stereotipi.

Pielikumā piedāvājam ieskatu viņas lugāsAļaska(“Alaska”), “Bruņurupucis” (“Turtle”) un operas libretā “Honey, Moon!” angļu valodā.

“Aļaska” ir komēdija par sieviešu basketbola komandu, un tā balstīta patiesā stāstā par LGBT sieviešu basketbola komandu no Lietuvas. Šī komanda lauž visus dzimumu un sporta stereotipus. Lugā vēstīts par septiņu komandas spēlētāju dzīvēm, turklāt šīs sievietes kopā trenējušās tikai pusgadu. Bet komandai ir jauns mērķis – tā izlemj piedalīties sieviešu basketbola komandu sacensībā Aļaskā. Diemžēl sieviešu sporta veidi saņem mazāk finansējuma un uzmanības nekā vīriešu, turklāt LGBT komanda nesaņem it nekādu finansējumu, tāpēc sievietes nolemj to meklēt pašas.

Izmantojot tādas fiziskās aktivitātes kā basketbolu un tādu formātu kā komēdija, “Aļaskā” vēstīts par nopietnākām lietām – ko nozīmē būt stiprai patriarhālajā Lietuvas sabiedrībā? Ko nozīmē tikt pieņemtām kā sievietēm ar dažādām identitātēm un seksuālo orientāciju? Lugā daudz vēstīts arī par ķermeni: komandas trenere Sandra izvēlas vardarbīgas stratēģijas, kā kontrolēt sieviešu ikdienas aktualitātes – ar diētām, svara mērīšanu u.c.

“Aļaska” ir divcēlienu komēdija, bet laika un telpas izteiksmē to veido trīs daļas – pirmā norit basketbola laukumā Lietuvā, otrā – Aļaskā, savukārt trešā norit kosmosā, kas  ir kaut kur pa vidu starp sapni un paradīzi.

Par lugu un libreta izmantošanas iespējām ar autori iespējams sazināties, rakstot uz e-pasta adresi gabilabi@gmail.com.

Materiālu sagatavoja un apkopoja Kristiāna Tīlika

Rakstīt atsauksmi