Viedokļi

Skats no Teda Hafmana iestudētās operas "Sapnis vasaras naktī"
21. jūlijs 2020 / komentāri 0

Eiropas opernamu iestudējumi: vasaras izlase

Šovasar plašu operu ierakstu klāstu no visas Eiropas piedāvā gan platforma ARTE Concert, gan arī OperaVision. ARTE interneta vietnē ik mēnesi skatāmi jauni operu ieraksti – kopskaitā no 23 opernamiem 14 valstīs. Ir iespējams noskatīties gan klasisku operu ierakstus, gan arī jaunus iestudējumus, kas filmēti lieliskākajos Eiropas opernamos.

Savukārt vietnē OperaVision.eu skatāmas vairāk nekā 30 operas no opernamiem Štutgartē, Maskavā, Rīgā un citviet.

Piedāvājam Eiropas opernamu operu ierakstu izlasi, ko skatīties vasarā (dažas no operām skatāmas arī ilgāk). Ierakstiem pieejami subtitri angļu valodā.

Līdz 12. oktobrim vietnē ARTE šeit skatāms Mocarta operas “Burvju flauta” 2018. gada iestudējums Romeo Kasteluči režijā Briseles opernamā “La Monnaie”. Romeo Kasteluči ir pazīstams ar saviem vizuāli iespaidīgajiem un simboliski uzlādētajiem operu iestudējumiem, un viņš pats ir gan operas "Burvju flauta" režisors, gan arī scenogrāfs, kostīmu un gaismu mākslinieks.

Skats no Romeo Kasteluči iestudētās operas "Burvju flauta"

Līdz 31. augustam tiešsaistē pieejami arī Nīderlandes Nacionālās operas, Holandes festivāla un Hāgas Karaliskās konservatorijas kopējā projekta –  2019. gada iestudējuma “No gaismas”  – fragmenti. Šī iestudējuma pamatā ir vācu komponista K. Štokhauzena septiņu avangarda operu cikls “Gaisma”, kas izceļas ar to, ka tas nekad nav ticis izpildīts pilnā versijā, un katra no tā septiņām operām ir veltīta vienai nedēļas dienai. 2019. gada vasarā Nīderlandes Nacionālajā operā tapa vairāk nekā 15 stundu ilgs cikla maratons, kas norisinājās trīs dienu laikā un kurā tika atskaņoti īpaši izvēlēti spilgtākie fragmenti no katras operas.  Šeit ir iespējams noskatīties fragmentus no šī iestudējuma.

Skats no operas iestudējuma "No gaismas"

OperaVision platformā pieejams Latvijas Nacionālās operas un baleta Imanta Kalniņa operas “Spēlēju, dancoju” iestudējums, kas tapis 2019. gadā Lauras Grozas-Ķiberes režijā. Iestudējuma tapšanā iesaistīta Latvijā atzītu mākslinieku komanda – scenogrāfiju veidojis Miķelis Fišers, kostīmus – Kristīne Pasternaka, gaismu mākslinieks ir Oskars Pauliņš, savukārt video veidojis multimediju mākslinieks -8.  “Spēlēju, dancoju” iestudējuma darbība risinās Rīgas pilī 2013. gada 20. jūnijā – vasaras saulgriežos – ēku piemeklējušā ugunsgrēka un vēlāko pils atjaunošanas darbu laikā.

Tiešsaistē skatāma arī britu režisores Keitijas Mičelas iestudētā Kloda Debisī opera “Peleass un Melizande”, kas pirmizrādi piedzīvoja Ēksanprovansas festivālā Francijā 2016. gadā un kurā galvenajās lomās ir izcili solisti – Barbara Hanigena, Lorāns Nauri u. c. Operas ieraksts skatāms šeit līdz 5. augustam. Ievērojamā dramatiskā teātra un operas režisore Keitija Mičela kopš 2012. gada ik gadu iestudē izrādes Ēksanprovansas festivālā, un šeit Diena.lv lasāma intervija ar režisori par viņas iestudēto operu "Peleass un Melizande"

Skats no operas "Peleass un Melizande" / Foto – Patriks Bergers / ArtComArt

ARTE platformā līdz 26. jūlijam skatāms Riharda Vāgnera operas “Loengrīns” 2016. gada iestudējums Kristīnes Mielicas režijā. Operas solisti ir pasaules mēroga operas zvaigznes – krievu soprāns Anna Ņetrebko un poļu tenors Pjotrs Bečala. Operas ieraksts skatāms šeit.

Skats no Kristīnes Mielicas iestudētās operas "Loengrīns"

Līdz 22. decembrim tiešsaistē pieejams britu komponista Bendžamina Britena operas “Sapnis vasaras naktī” iestudējums Teda Hafmana režijā. Teds Hafmans ir jauns amerikāņu laikmetīgās operas režisors, kurš izpelnījies īpašu atzinību vācvalodīgajā kultūras telpā ar operas “Madama Butterfly” iestudējumu Cīrihes opernamā, kā arī ar operas “Salome” iestudējumu Ķelnē.

Tiešsaistē skatāmas arī divas flāmu režisora Ivo van Hoves iestudētās operas – 2019. gada L. Janāčeka operas “The Diary of One Who Disappeared” un Kurta Veila operas “Mahagonijas pilsētas spožums un posts” iestudējums. Operu ieraksti skatāmi šeit un šeit. Ivo van Hove tiek uzskatīts par vienu no ievērojamākajiem Eiropas laikmetīgā teātra režisoriem, kurš savos darbos ievij politiski un sociāli aktuālas tēmas. Operā “Mahagonijas pilsētas spožums un posts” viņš darbību pārcēlis uz filmu studiju un izmanto ekrānu, uz kura tiek projicēti video, lai radītu Mahagonijas pilsētas ilūziju.

Skats no operas "Mahagonijas pilsētas spožums un posts"

Plašāks operu klāsts pieejams ARTE CONCERT un Operavision interneta vietnēs – šeit un šeit.

Rakstīt atsauksmi