Recenzijas

16. novembris 2022 / komentāri 0

Kroders.lv kritiķu aptauja 2021/2022

Tuvojoties “Spēlmaņu nakts” balvu pasniegšanas ceremonijai, piedāvājam ikgadējo – šogad pēc skaita jau vienpadsmito – Kroders.lv kritiķu aptauju par 2021./2022. gada sezonas virsotnēm.

Pēc divām Covid-19 pandēmijas ietekmētām sezonām Latvijas teātra process nosacīti atgriezies normālās sliedēs. 2021./2022. gada sezonas pirmā puse gan vēl aizritēja pandēmijas ēnā, taču teātra process neapstājās, kā tas notika 2020. gadā, turklāt aizvadītajā sezonā teātri savā darbībā uzsvaru likuši tieši uz klātienes izrādēm, virtuālajiem projektiem kļūstot par īslaicīgu nesenās teātra vēstures zīmi.

Arī “Spēlmaņu nakts 2021/2022” žūrija, noslēdzot darbu, pieturējusies pie agrākajām nomināciju kategorijām, kaut arī pandēmija ieviesusi izmaiņas žūrijas darba grafikā – ja iepriekš eksperti Latvijas teātra jauniestudējumus vērtēja no septembra līdz Jāņiem, tad pašlaik žūrija darbu sāk oktobrī, bet noslēdz septembrī, tādējādi vērtējuma procesā ļaujot iekļaut arī samērā aktīvajā vasaras periodā tapušus skatuves jaundarbus.

Tāpat arī Kroders.lv redakcija ikgadējo kritiķu aptauju organizēja nevis vasarā, kā ierasts līdz šim, bet neilgi pirms “Spēlmaņu nakts” balvu pasniegšanas ceremonijas Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, 23. novembrī. Aptaujā piedalīties tika aicināti dažādu paaudžu Latvijas teātra kritiķi un apskatnieki, kā arī teātra nozares studenti – Kroders.lv rubrikas #studentsvērtē autori, lai noskaidrotu nozares pārstāvju aizvadītās sezonas virsotnes un favorītus. Jāņem vērā, ka ne visi no aptaujātajiem ir redzējuši visus aizvadītajā sezonā tapušos jauniestudējumus, un daži no uzrunātajiem kritiķiem atteicās no iespējas balsot par sezonas favorītiem, jo pandēmijas ietekmē nebija iespēja aptvert visu Latvijas teātru pagājušās sezonas ražu. Tāpat, ņemot vērā ap “Spēlmaņu nakts” balvām ik gadu virmojošo intrigu, aptaujā objektīvu iemeslu dēļ netika aicināti piedalīties septiņi Latvijas Teātra darbinieku savienības organizētās “Spēlmaņu nakts” žūrijas pārstāvji – teātra kritiķes un zinātnieces Edīte Tišheizere, Līga Ulberte, Zane Radzobe, teātra kritiķis Toms Čevers, teātra kritiķe un LTV1 žurnāliste Henrieta Verhoustinska, aktrise Dace Bonāte, kultūras žurnāliste Marina Nasardinova.

Kroders.lv kritiķu aptaujas mērķis kā katru gadu ir sniegt vispārīgu priekšstatu par Latvijas teātra aktuālo procesu aizvadītajā sezonā un spilgtākajiem kritiķu individuālajiem iespaidiem. Šogad aptaujātie pēc Kroders.lv redakcijas aicinājuma tika lūgti nosaukt savu favorītu septiņās kategorijās: 1. Gada Lielās formas izrāde; 2. Gada Mazās formas izrāde; 3. Gada režisors; 4. Gada aktrise (nešķirojot – pirmais, otrais vai trešais plāns); 5. Gada aktieris (nešķirojot – pirmais, otrais vai trešais plāns); 6. Gada mākslinieks; 7. Gada jaunais skatuves mākslinieks. Tāpat aptaujātie tika lūgti formulēt savu individuālo Gada pārsteigumu (jebkura Latvijas teātra novitāte, kas pagājušajā sezonā īpaši pārsteigusi), Gada prieku un Gada vilšanos.

LATVIJAS KRITIĶU VĒRTĒJUMĀ 2021./2022. GADA SEZONAS (iekavās redzams balsu skaits):

GADA LIELĀS FORMAS IZRĀDE – neapšaubāms līderis (13) ir izrāde “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT), 2 balsis atdotas arī par “Ferdinandu un Luīzi” (rež. Dita Lūriņa, LNT).

GADA MAZĀS FORMAS IZRĀDE – režisora Mārtiņa Eihes izrāde “Kalendārs mani sauc” VDT (7). Tuvākie sekotāji – izrādes “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?” (3) (rež. Inese Mičule, VDT) un “Es neesmu klaviernieks” (2) (rež. Varis Brasla, VDT), “Keruaka ceļš” (2) (rež. Laura Groza, DT). Zīmīgi, ka trīs no četriem kritiķu balsojumā visbiežāk minētajiem mazās formas iestudējumiem tapuši tieši Valmieras Drāmas teātra Apaļajā zālē.

GADA REŽISORS – kritiķu balsojumā pārliecinoši uzvar režisors Lukašs Tvarkovskis (9) par Dailes teātra Lielās zāles izrādi “Rotkho”. 2 balsis arī Elmāram Seņkovam par “Grimmiem” LT.

GADA AKTRISE – ar vienādu balsu skaitu (3) līderos Elīna Vāne – Marta izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?” VDT un Čulpana Hamatova par lomu izrādē “PostScriptum” JRT. Turpat līdzās Agnese Budovska (2) par Intas, Magdalēnas lomām izrādē “Vīrs, kas zināja čūskuvārdus” LNT, Vita Vārpiņa (2) – Mela Rotkho DT izrādē "Rotkho", kā arī Dana Bjorka (2) – Elizabete un Jekaterina Frolova (2) – Marija Stjuarte MČRKT izrādē “Lai dzīvo Karaliene! Vivat!”.

GADA AKTIERIS – ar vienas balss pārsvaru uzvar Mārtiņš Liepa (4) par Džordža lomu izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?” VDT. Tuvākie sekotāji: Kaspars Zvīgulis (3) – Jāsons izrādē “Mazā naudiņa” LNT, kā arī Mārtiņš Kalita (2) par Megas lomu izrādē “Līnenas skaistumkaraliene”, LT (jāpiebilst, ka aktieris nav nominēts “Spēlmaņu nakts” balvai).

GADA MĀKSLINIEKS – visaugstāk novērtēts Kristas un Reiņa Dzudzilo (9), kā arī Elīnas un Rūdolfu Gediņu (5) darbs izrādē “Ļoti labas minūtes” DT. 2 balsis arī Fabjēnam Ledē – DT izrādes “Rotkho” scenogrāfam un Reinim Suhanovam par scenogrāfiju un kostīmiem LT izrādei "Grimmi".

GADA JAUNAIS SKATUVES MĀKSLINIEKS – ar vienas balss pārsvaru uzvar JRT aktieris Toms Harjo (5) – Jāzeps izrādē “Ekspedīcija “Jāzeps”” JRT, līdzvērtīgi novērtēts arī VDT jaunais aktieris Sandis Runge (4) par Andreja lomu izrādē “Mēs, roks, sekss un PSRS” VDT un lomu VVTF koncertuzvedumā “Citu dziesmu svētki”. Tuvākie sekotāji – Ieva Estere Barkāne (2) – Zaķis VDT izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, Ritvars Logins (2) – Haralds Apogs izrādē “Jaunie latviešu stāsti. 3. vakars” JRT, Krišjānis Strods (2) – Karloss izrādē “Liesmojošā tumsa” VDT un Elīza Dombrovska (2) par lomām izrādēs “Saule riet Austrumos” DDT, “Tuvie – tālie” VVTF.

GADA PĀRSTEIGUMS jeb aizvadītās sezonas novitāte katram sava, taču kritiķu atbildēs minētas gan konkrētas izrādes (opera “Vēsā” VVTF, “Ferdinands un Luīze” LNT, “Grimmi” LT u.c.), gan dramaturģija (Ances Muižnieces radītais teksts VDT izrādei “Mēs, roks, sekss un PSRS”), gan tendences (piemēram, Dailes teātra starptautiskais mākslinieciskais kurss).

Arī kategorijās GADA PRIEKS un GADA VILŠANĀS atbildes ir dažādas, kaut pozitīvā nozīmē aptaujātie visbiežāk izcēluši Valmieras Drāmas teātra radošo darbību un jauno mākslinieku pārliecinošu ienākšanu Latvijas teātra apritē, bet negatīvā – teātru ēku būvdarbu negatīvo ietekmi uz teātra procesu.

Skats no DT izrādes "Rotkho" (rež. Lukašs Tvarkovskis) // Foto – Arturs Pavlovs

INDIVIDUĀLIE VĒRTĒJUMI

GADA LIELĀS FORMAS IZRĀDE

Kitija Balcare, LSM.lv: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Edvards Bruss, LKA (rubrika “Students vērtē”): “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Signija Joce, LMA (rubrika “Students vērtē”): “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT) – savā formas vērienīgumā un satura dziļumā.

Dita Jonīte, LU LMFI: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Baiba Kalna: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Armands Kalniņš, skatītājs: “Ferdinands un Luīze” (rež. Dita Lūriņa, LNT) – visi daudzveidīgie izrādi veidojošie elementi apvienoti saskanīgā mākslas darbā

Ilze Kļaviņa“Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Vēsma Lēvalde, LiepU: “Vēsā” (komp. Anna Ķirse, rež. Klāvs Mellis, VVTF)

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: “Vēsā” (komp. Anna Ķirse, rež. Klāvs Mellis, VVTF)

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Atis Rozentāls, Diena: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Andra Rutkēviča: Šajā sezonā mani uzrunājušas divas izrādes, kas mērķtiecīgi tiekušās paplašināt teātra pieredzes robežas – “Grimmi” (rež. Elmārs Seņkovs, LT) un “Rothko” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT). Viens – jaucot stāstu un atņemot teātrim vārdus, lai runātu par būtību, otrs – tiecoties vienā darbā sintezēt teātri un kino.

Gundega Saulīte: “Līnenas skaistumkaraliene” (rež. Dž. Dž. Džilindžers, LT)

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Ingvilda Strautmane, LR1: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Guna Zeltiņa: “Ferdinands un Luīze” (rež. Dita Lūriņa, LNT)

Ērika Zirne: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT)

Skats no VDT izrādes "Kalendārs mani sauc" (rež. Mārtiņš Eihe) // Foto – Matīss Markovskis

GADA MAZĀS FORMAS IZRĀDE

Kitija Balcare, LSM.lv: “Kalendārs mani sauc” (rež. Mārtiņš Eihe, VDT)

Edvards Bruss, LKA (rubrika “Students vērtē”): “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?” (rež. Inese Mičule, VDT)

Signija Joce, LMA (rubrika “Students vērtē”): “Monstrs” (rež. Dmitrijs Petrenko, DT)

Dita Jonīte, LU LMFI: “Kalendārs mani sauc” (rež. Mārtiņš Eihe, VDT)

Baiba Kalna: “Kalendārs mani sauc” (rež. Mārtiņš Eihe, VDT)

Armands Kalniņš, skatītājs: “Svešinieki vilcienā” (rež. Vladislavs Nastavševs, LNT) –izsmalcināta stila atbilstība izaicinošam saturam

Ilze Kļaviņa“Kalendārs mani sauc” (rež. Mārtiņš Eihe, VDT)

Vēsma Lēvalde, LiepU: “Ļoti labas minūtes” (aut. Elīna un Rūdolfs Gediņi, Reinis un Krista Dzudzilo, DT) – pieskaitu to pie mazās formas izrādēm, jo man tā tāda šķiet pēc vairākām pazīmēm par spīti lielajai Dailes zālei.

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): “Keruaka ceļš” (rež. Laura Groza, DT)

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: “Otello” (rež. Elmārs Seņkovs, EsArte un LNSO)

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: “Es neesmu klaviernieks” (rež. Varis Brasla, VDT)

Atis Rozentāls, Diena: “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?” (rež. Inese Mičule, VDT)

Andra Rutkēviča: “Kalendārs mani sauc” (VDT, rež. Mārtiņš Eihe) – Rasa Bugavičute-Pēce un Mārtiņš Eihe radījuši nevis lieliskā romāna dramatizējumu, bet jaunu, pašpietiekamu, talantīgu mākslas darbu, saglabājot visu tā šarmu.

Gundega Saulīte: “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?” (rež. Inese Mičule, VDT)

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: “Es neesmu klaviernieks” (rež. Varis Brasla, VDT)

Ingvilda Strautmane, LR1: “Keruaka ceļš” (rež. Laura Groza, DT)

Guna Zeltiņa: “Kalendārs mani sauc” (rež. Mārtiņš Eihe, VDT)

Ērika Zirne: “Kalendārs mani sauc” (rež. Mārtiņš Eihe, VDT)

DT izrādes "Rotkho" režisors Lukašs Tvarkovskis (Lukasz Twarkowski, Polija) // Publicitātes foto

GADA REŽISORS

Kitija Balcare, LSM.lv: Lukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT)

Edvards Bruss, LKA (rubrika “Students vērtē”): Lukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT)

Signija Joce, LMA (rubrika “Students vērtē”): Lukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT) – par vīziju un redzējumu

Dita Jonīte, LU LMFI: Toms Treinis (“Vilki”, LT)

Baiba Kalna: Lukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT)

Armands Kalniņš, skatītājs: Inga Tropa (“Ekspedīcija “Jāzeps””, JRT), Timofejs Kuļabins (“Kokvilnas lauku vientulībā”, DT)

Ilze KļaviņaLukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT)

Vēsma Lēvalde, LiepU: Klāvs Mellis (“Vēsā”, VVTF)

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): Lukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT)

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: Šosezon vienu nav iespējams šosezon nosaukt, ja atskaites punkts lielākoties var būt tikai viens iestudējums.

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: Lukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT)

Atis Rozentāls, Diena: Lukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT)

Andra Rutkēviča: Elmārs Seņkovs – par spēju pārsteigt

Gundega Saulīte: Inese Mičule (“Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: Lukašs Tvarkovskis (“Rotkho” DT)

Ingvilda Strautmane, LR1: Elmārs Seņkovs

Guna Zeltiņa: Dita Lūriņa (“Ferdinands un Luīze” LNT)

Ērika Zirne: Mārtiņš Eihe (“Kalendārs mani sauc”, VDT)

 

No kreisās: Elīna Vāne – Marta VDT izrādē "Kam bail no Virdžīnijas Vulfa?" (foto Jānis Šatrovskis); Čulpana Hamatova JRT izrādē "PostScriptum" (foto Jānis Deinats)

GADA AKTRISE

Kitija Balcare, LSM.lv: Laura Siliņa (Maja Ņitovska izrādē “Sievietes daļas”, LNT)

Edvards Bruss, LKA (rubrika “Students vērtē”): Čulpana Hamatova (loma izrādē “PostScriptum”, JRT)

Signija Joce, LMA (rubrika “Students vērtē”): Ilze Ķuzule-Skrastiņa (Reičela izrādē “Piekrišana”, Anna izrādē “Esiet sveicinātas, skumjas”, Patrīcija Holmane izrādē “Trīs draugi” DT) – izstrādāti, smalki aktierdarbi

Dita Jonīte, LU LFMI: Dana Bjorka (Elizabete izrādē “Lai dzīvo Karaliene, vivat!”), Jekaterina Frolova (Marija Stjuarte izrādē “Lai dzīvo Karaliene, vivat!”), MČRKT

Baiba Kalna: Elīna Vāne (Marta izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Armands Kalniņš, skatītājs: Elīna Vāne (Marta izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Ilze KļaviņaČulpana Hamatova (loma izrādē “PostScriptum”, JRT)

Vēsma Lēvalde, LiepU: Agnese Budovska. Gan pirmajā, gan otrajā plānā. Tādas aktrises Latvijā nav bijis jau ilgāku laiku.

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”)Vita Vārpiņa (Mela Rotkho izrādē “Rotkho”, DT)

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: Agnese Budovska (Inta, Magdalēna izrādē “Vīrs, kas zināja čūskuvārdus”, LNT)

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: Vita Vārpiņa (Mela Rotkho izrādē “Rotkho”, DT)

Atis Rozentāls, Diena: Elīna Vāne (Marta izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Andra Rutkēviča: Čulpana Hamatova (loma izrādē “PostScriptum”, JRT)

Gundega Saulīte: Indra Burkovska (Māte izrādē “Mazā naudiņa”, LNT)

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: Dace Eversa (Violeta Vestone izrādē “Osedžas zeme”, VDT)

Ingvilda Strautmane, LR1: Inese Pudža (Miriama Heinsa, Anna Folknere, Elisa Bruno izrādē “Svešinieki vilcienā”, LNT)

Guna Zeltiņa: Dana Bjorka (Elizabete izrādē “Lai dzīvo Karaliene, vivat!”), Jekaterina Frolova (Marija Stjuarte izrādē “Lai dzīvo Karaliene, vivat!”), MČRKT

Ērika Zirne: Inga Tropa (lomas izrādē “Sliktie ceļi”, JRT)

Mārtiņš Liepa – Džordžs izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?” (VDT, rež. Inese Mičule) // Foto – Jānis Šatrovskis

GADA AKTIERIS

Kitija Balcare, LSM.lv: Mārtiņš Kalita (Mega izrādē “Līnenas skaistumkaraliene”, LT)

Edvards Bruss, LKA (rubrika “Students vērtē”): Kaspars Zvīgulis (Jāsons izrādē “Mazā naudiņa”, LNT)

Signija Joce, LMA (rubrika “Students vērtē”): Mārtiņš Upenieks (Džeiks), Dainis Grūbe (Edvards), Kaspars Dumburs (Tims) DT izrādē “Piekrišana” – detalizēta un uzmanīga pieeja, spēja pakāpeniski atklāt tēlu iekšējās pasaules norises, veidojot emocionālu spriedzi

Dita Jonīte, LU LFMI: Edgars Pujāts (Einārs izrādē “Vilki”, LT)

Baiba Kalna: Kaspars Zvīgulis (Jāsons izrādē “Mazā naudiņa”, LNT)

Armands Kalniņš, skatītājs: Mārtiņš Liepa (Džordžs izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Ilze KļaviņaMārtiņš Liepa (Džordžs izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Vēsma Lēvalde, LiepU: Atturēšos, jo man ir aizdomas, ka labāko neesmu redzējusi.

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): Kaspars Zvīgulis (Jāsons izrādē “Mazā naudiņa”, LNT)

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: Šim titulam man pašlaik nav kandidāta.

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: Mārtiņš Kalita (Mega izrādē “Līnenas skaistumkaraliene”, LT)

Atis Rozentāls, Diena: Mārtiņš Liepa (Džordžs izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Andra Rutkēviča: Jakovs Rafalsons (Foma Opiskins izrādē “Stepančikovas ciems”, MČRKT)

Gundega Saulīte: Mārtiņš Liepa (Džordžs izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: Juris Bartkevičs (Rotkho izrādē “Rotkho”, DT)

Ingvilda Strautmane, LR1: Niklāvs Kurpnieks (Dīns izrādē “Keruaka ceļš”), Klāvs Kristaps Košins (Sals izrādē “Keruaka ceļš”), DT

Ērika Zirne: Kaspars Gods (Pato izrādē “Līnenas skaistumkaraliene”, Liepājas teātris)

Guna Zeltiņa: Raimonds Celms (Žiljēns Sorels izrādē “Sarkanais un melnais”, Ferdinands izrādē “Ferdinands un Luīze”, LNT)

Skats no DT izrādes "Ļoti labas minūtes" (autori Elīna un Rūdolfs Gediņi, Krista un Reinis Dzudzilo) // Foto – Agnese Zeltiņa

GADA MĀKSLINIEKS

Kitija Balcare, LSM.lv: Elīna un Rūdolfs Gediņi, Krista un Reinis Dzudzilo (kustību režija un kostīmi/scenogrāfija izrādei “Ļoti labas minūtes” DT)

Edvards Bruss, LKA (rubrika “Students vērtē”): Krista un Reinis Dzudzilo (scenogrāfija un kostīmi izrādei “Ļoti labas minūtes”, DT)

Signija Joce, LMA (rubrika “Students vērtē”): Fabjēns Ledē (scenogrāfija izrādei “Rotkho”, DT) – par spēju ieviest inovatīvu skatījumu, veidojot instalatīvo mākslu teātrim, reizē nezaudējot scenogrāfijas pamatus – būt daļai no komandas, palīdzēt aktierim. Par varēšanu radīt kaut ko grandiozu, reizē ne-pašmērķīgu.

Dita Jonīte, LU LFMI: Krista un Reinis Dzudzilo (scenogrāfija un kostīmi izrādei “Ļoti labas minūtes”, DT)

Baiba Kalna: Elīna un Rūdolfs Gediņi, Krista un Reinis Dzudzilo (kustību režija un scenogrāfija/kostīmi izrādei “Ļoti labas minūtes”, DT)

Armands Kalniņš, skatītājs: Dāvids Smiltiņš (operatora darbs izrādē “Vasarnieki”, ĢIT)

Ilze KļaviņaElīna un Rūdolfs Gediņi, Krista un Reinis Dzudzilo (kustību režija un scenogrāfija/kostīmi izrādei “Ļoti labas minūtes”, DT)

Vēsma Lēvalde, LiepU: Vienu nekādi nevaru izdalīt, jo bija virkne labu vizuālo risinājumu.  

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): Krista un Reinis Dzudzilo (kustību režija un scenogrāfija/kostīmi izrādei “Ļoti labas minūtes”, DT); Reinis Suhanovs (scenogrāfija un kostīmi izrādei “Grimmi”, LT)

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: Elīna un Rūdolfs Gediņi, Krista un Reinis Dzudzilo (kustību režija un scenogrāfija/kostīmi izrādei “Ļoti labas minūtes”, DT)

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: Jakubs Lehs un Euģenijus Sabaļausks (video un gaismas izrādei “Rotkho”, DT)

Atis Rozentāls, Diena: Krista un Reinis Dzudzilo (scenogrāfija un kostīmi izrādei “Ļoti labas minūtes”, DT)

Andra Rutkēviča: Reinis Suhanovs par oriģinālajiem, organiskajiem “Grimmu” kostīmiem (LT)

Gundega Saulīte: Mārtiņš Vilkārsis (scenogrāfija izrādei “Līnenas skaistumkaraliene”, LT)

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: Inga Raudinga, Andris Kačanovskis, Aigars Ozoliņš (horeogrāfija un scenogrāfija LNT izrādei “Ferdinands un Luīze”, faktiski visa izrādes mākslinieciskā komanda)

Ingvilda Strautmane, LR1: Elīna un Rūdolfs Gediņi (kustību režija izrādei “Ļoti labas minūtes” DT)

Guna Zeltiņa: Fabjēns Ledē (scenogrāfija izrādei “Rothko”, DT)

Ērika Zirne: Katrīna Neiburga (ideja, telpa, kostīmi operai “Vēsā”, VVTF)

 

No kreisās: Sandis Runge – Andrejs VDT izrādē "Mēs, roks, sekss un PSRS" (foto Matīss Markovskis); Toms Harjo – Jāzeps JRT izrādē "Ekspedīcija "Jāzeps"" (foto Jānis Deinats)

GADA JAUNAIS SKATUVES MĀKSLINIEKS

Kitija Balcare, LSM.lv: Sandis Runge (Andrejs izrādē “Mēs, roks, sekss un PSRS”, VDT; loma uzvedumā “Citu dziesmu svētki”, VVTF)

Edvards Bruss, LKA (rubrika “Students vērtē”): Ieva Estere Barkāne (Zaķis izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Signija Joce, LMA (rubrika “Students vērtē”): Sandis Runge (Andrejs izrādē “Mēs, roks, sekss un PSRS”, Ārons izrādē “Meklētāji”, Līgavainis izrādē “Lepnās kāzas” VDT, teicējs koncertuzvedumā “Citi dziesmu svētki” VVTF) – pierādījis sevi kā daudzpusīgu jauno talantu, kas spēj iedzīvoties un notur skatītāju uzmanību gan pirmajā, gan otrajā plānā.

Dita Jonīte, LU LFMI: Elīza Dombrovska (lomas izrādēs “Saule riet Austrumos”, DDT, “Tuvie – tālie”, VVTF)

Baiba Kalna: Toms Harjo (Jāzeps izrādē “Ekspedīcija “Jāzeps””, JRT)

Armands Kalniņš, skatītājs: Ritvars Logins (Haralds Apogs izrādē “Jaunie latviešu stāsti. 3. vakars”, JRT), Krišjānis Strods (Karloss izrādē “Liesmojošā tumsa”, VDT)

Ilze KļaviņaToms Harjo (Jāzeps izrādē “Ekspedīcija “Jāzeps””, JRT)

Vēsma Lēvalde, LiepU: Sandis Runge (Andrejs izrādē “Mēs, roks, sekss un PSRS”, teicējs koncertuzvedumā “Citi dziesmu svētki” VVTF) 

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): Toms Harjo – Jāzeps (“Ekspedīcija “Jāzeps””, JRT)

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: Meinards Liepiņš (Oskars izrādē “Kalendārs mani sauc”, VDT)

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: Anna Klišāne, Gerds Lapoška, Jurģis Lūsis, Kirils Ēcis, Elīza Dombrovska (ansamblī arī Ivars Krasts) Valmieras Vasaras teātra festivāla burvīgajā jauniešu izrādē “Tuvie – tālie”

Atis Rozentāls, Diena: Ieva Estere Barkāne (Zaķis izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, VDT)

Andra Rutkēviča: Sandis Runge (teicējs koncertuzvedumā “Citu dziesmu svētki”, VVTF) – par spēju strādāt partnerībā ar kori un koncertu pārvērst izrādē

Gundega Saulīte: Krišjānis Strods (Niks izrādē “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?”, Karloss izrādē “Liesmojošā tumsa”, Valmieras drāmas teātris)

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: Diāna Krista Stafecka (Luīze izrādē “Ferdinands un Luīze”, LNT)

Ingvilda Strautmane, LR1: Toms Harjo – Jāzeps (“Ekspedīcija “Jāzeps””, JRT)

Guna Zeltiņa: Toms Harjo – Jāzeps (“Ekspedīcija “Jāzeps””, JRT)

Ērika Zirne: Ritvars Logins (Haralds Apogs izrādē “Jaunie latviešu stāsti. 3. vakars”, JRT)

 

Skats no operas "Vēsā" (komp. Anna Ķirse, rež. Klāvs Mellis, VVTF) // Foto – Lita Millere

GADA PĀRSTEIGUMS

Kitija Balcare, LSM.lv: Opera “Vēsā” Valmieras vasaras teātra festivālā.

Edvards Bruss, LKA (rubrika “Students vērtē”): Starptautisko mākslinieku plejāde Dailes teātrī.

Signija Joce, LMA (rubrika “Students vērtē”): Kino un mākslas simbiozes meklējumi, izmantojot filmētos materiālus, kameras un operatorus izrādēs. Piemēram, “Vasarnieki” (rež. Andrejs Jarovojs, ĢIT); “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT); “Kokvilnas lauku vientulībā” (rež. Timofejs Kuļabins, DT); “Spēles ar Jūliju” (rež. Viesturs Meikšāns, DT).

Dita Jonīte, LU LFMI: Kamerizrādes Daugavpils teātrī – “Tumšie brieži” (rež. Dmitrijs Petrenko) un “Dzīve uz ledusskapja durvīm” (rež. Māris Korsiets).

Baiba Kalna: “Rotkho” (rež. Lukašs Tvarkovskis, DT).

Armands Kalniņš, skatītājs: Jauno mākslinieku pārliecinoša ienākšana profesijā: aktieri Jaunajā Rīgas teātrī, Valmieras Drāmas teātrī, Liepājas teātrī, turklāt – viņi ir atšķirīgi; jaunie režisori (diplomdarbi un otrie iestudējumi): Mārtiņš Gūtmanis, Klāvs Kristaps Košins, Elīza Dombrovska, Roberts Dauburs un citi.

Ilze KļaviņaKārļa Krūmiņa, Valtera Sīļa, mākslīgā intelekta izrāde “Frankenšteina komplekss”, DDT

Vēsma Lēvalde, LiepU:  Daudzskaitlīgā viesmākslinieku iepludināšana Latvijas teātra procesos.

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): DT izrādes Rotkho” multimediālā un daudzveidīgā teātra pieredze.

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: Ances Muižnieces dramaturģija izrādei “Mēs, roks, sekss un PSRS” (VDT).

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: Opera “Vēsā” Valmieras Vasaras teātra festivālā – neapšaubāma šīgada festivāla virsotne.

Atis Rozentāls, Diena: Nezinu, vai gluži pārsteigums, jo mākslinieki sevi jau pierādījuši, bet “Ļoti labas minutes” (DT, autori Elīna un Rūdolfs Gediņi, Reinis un Krista Dzudzilo) ir neapšaubāmi lielisks darbs, izkāpjot no tradicionāliem rāmjiem.

Andra Rutkēviča: Valmieras Vasaras teātra festivālā ietvaros tapusī izrāde “Vēsā”, kas spēja uzburt juteklisku, pirmatnīgu kosmosu ar cilvēku kā dabas daļu; Dailes teātra jaunās vadības spēja krasi mainīt tik liela “kuģa” kursu, uzdrošinoties ļauties mākslinieciski izaicinošiem darbiem. 

Gundega Saulīte: Intars Rešetins galvenajā lomā paša iestudētajā izrādē “Momo” M. Čehova krievu teātrī, glābjot no atcelšanas pirmizrādi.

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: Ditas Lūriņas inscenējums “Ferdinands un Luīze” LNT.

Ingvilda Strautmane, LR1: Dita Lūriņa kā režisore, Zanes Dombrovskas mūzikas celiņš un izrāde “Ferdinands un Luīze” LNT.

Guna Zeltiņa: Ditas Lūriņas un Zanes Dombrovskas veiksmīgā sadarbība vērienīgās režijas un muzikālās partitūras radīšanā NT uzvedumā “Ferdinands un Luīze”; Ances Muižnieces dzīvais teksts Valmieras drāmas teātra izrādei “Mēs, roks, sekss un PSRS”; Liepājas teātra izrādes “Grimmi” oriģinālā iecere.

Ērika Zirne: Opera “Vēsā” Valmieras Vasaras teātra festivālā.

Skats no VDT izrādes “Mēs, roks, sekss un PSRS” (rež. Jānis Znotiņš) // Foto – Matīss Markovskis

GADA PRIEKS

Kitija Balcare, LSM.lv: Bez tā, ka uz dažādām skatuvēm dažādos teātros ir redzams kupls pulks jauno aktieru izteiksmīgās lomās, sezonas priekiem pieskaitu arī divus kamerformu jaundarbus, kas vienas sezonas rāmī pievērsās identitātes jautājumiem: “Nēmiz pǟl!” (rež. Reinis Boters, KVADRIFRONS) un “Mouls” (rež. Mārtiņš Eihe, Rēzeknes teātris “Joriks”).

Edvards Bruss (LKA), rubrika “Students vērtē”: Valmieras Drāmas teātra repertuārs. Spītējot apgrūtinātajiem apstākļiem 2021. gada rudenī sāktā remonta dēļ, teātris aizvadītajā sezonā radījis vairākus kvalitatīvus un aizraujošus iestudējumus, īpaši jāizceļ “Kam bail no Virdžīnijas Vulfas” un “Liesmojošā tumsa”. Prieks arī par jaunajiem aktieriem, kuriem dota iespēja sevi pierādīt kā izciliem talantiem uz skatuves.

Signija Joce (LMA), rubrika “Students vērtē”: Valmieras Vasaras teātra festivāls, īpaši izceļot izrādi “Tuvie – tālie” (autori – Elīza Dombrovska, Kirils Ēcis). Tik atklāti, patiesi, mīļi, ka tas radīja patīkamu siltumu sirdī.  Izceļama ir Kirila Ēča spēja vārdos ietvert sajūtas, atmiņas, bailes, vienlaikus atstājot telpu fantāzijai un meistarīgi liekot skatītājam justies saprastam.

Dita Jonīte, LU LFMI: Izrāde “Ļoti labas minutes” Dailes teātrī.

Baiba Kalna: Valmieras Drāmas teātra iedvesmojošā un rosīgā sezona, neraugoties uz teātra ēkas rekonstrukcijas darbiem.

Armands Kalniņš, skatītājs: 1) Pārliecinoša, organiska sadarbība ar citu valstu māksliniekiem: “Kokvilnas lauku vientulībā”, DT; “Post Scriptum”, JRT; “Rotkho”, DT; “Frankenšteina komplekss”, DDT. 2) Izteiktāka “savas sejas” meklēšana un atrašana, piemēram, JRT – nekavējoša reakcija uz aktuālākajiem sabiedriski politiskiem tematiem; Dailes teātrī “Willa teātrī” un Ģertrūdes ielas teātrī – saistoši formas meklējumi, Dirty Deal Teatro jauno mākslinieku briedināšanas atbalsts, Nacionālajā teātrī – nosaukumam atbilstoša dažādība, rūpes par to, lai katrs skatītājs varētu apmeklēt savām interesēm atbilstošāko izrādi.

Ilze KļaviņaJaunas aktieru paaudzes ienākšana teātros ir prieks un vienlaikus raisa bažas par repertuāra pakārtošanu ienācēju pieteikumiem, novārtā atstājot visu aktieru potenciālu kopumu.

Vēsma Lēvalde, LiepU: Ļoti godīgā, trāpīgā un patiesā Ances Muižnieces dramaturģija VDT izrādei “Mēs, roks, sekss un PSRS”.

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): Izrādes "Rotkho" radošā komanda, kas rada dzīvu, jēgpilnu un autentisku naratīvu, veidojot iespaidīgu vizuālo elementu mijiedarbību un izpratni par mākslas procesu oriģinalitātes varbūtību. Un ir iepriecinoši redzēt, kā paši mākslinieki kaifo par iespēju atrasties uz skatuves!

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: Jauni mākslinieciskie vadītāji Nacionālajā, Liepājas, Valmieras un Latvijas Leļļu teātrī kā cerība uz jauniem mākslinieciskiem mērķiem un drosmīgām iecerēm.

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: Valmieras Drāmas teātra izturība un spēja ne tikai noturēt ierindas repertuāru Apaļajā zālē, kamēr teātra ēka remontdarbos faktiski ir sagrauta, bet arī uzturēt mākslinieciski radošu procesu.

Atis Rozentāls, Diena: Jauno aktieru veiksmīgā iekļaušanās teātru repertuāra izrādēs, īpaši Valmieras Drāmas teātrī, kur ļoti spēcīgs aktieru kurss visi tika pie pamanāmām, nozīmīgām lomām.

Andra Rutkēviča: Valmieras jauno aktieru uznāciens – dažādi, interesanti un spilgti.

Gundega Saulīte: Mērķtiecīgi izmantoti visjaunākās paaudzes aktieri, dodot iespēju parādīties pirmās atmiņā paliekošās lomās – kā Valmieras un Liepājas teātrī, tā arī JRT, ar jaunajiem tēlotājiem iestudējot veselu “klasisku” dramaturģiju – “Ekspedīcija “Jāzeps””.

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: Valmieras Drāmas teātra jauno aktieru, LKA 2021. gada absolventu, spilgtās un daudzpusīgās radošās un mākslinieciskās izpausmes gan VDT, gan citos projektos.

Ingvilda Strautmane, LR1: Dailes teātra atdzimšana, kas vienlaikus ir arī liels izaicinājums nākamajām sezonām.

Guna Zeltiņa: Elmāra Seņkova radošā un mūsdienīgā pieeja Šekspīram projektā “Otello” (teātra apvienība “EsArte” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri).

Ērika Zirne: Nu jau par tradīciju kļuvušais Valmieras Vasaras teātra festivāls, kas ik gadu nebeidz pārsteigt ar savu vērienu un kvalitatīvu iestudējumu piedāvājumu.

GADA VILŠANĀS

Kitija Balcare, LSM.lv: Brutāli necilvēcīgo ģeopolitisko notikumu satricinoši emocionālais nospiedums, kas ne vien liek uz izrādēm skatīties caur citu prizmu, ietekmējot arī empātijas pakāpi.

Edvards Bruss (LKA), rubrika “Students vērtē”: Neatkarīgo teātru repertuārs. Ja parasti neatkarīgie teātri uz citu fona izceļas ar citādību un novitāti, kas iestudējumus padara interesantākus, tad aizvadītajā sezonā (ar dažiem izņēmumiem) jaunā meklējumi raisīja mulsumu un vilšanos. Ne velti jauniedibinātās teātra antibalvas “Zelta muša” nominantu sarakstā kategorijā “Gada izrāde, kuru mēs nesapratām” Dirty Deal Teatro iestudējumi parādījās visvairāk.

Tas, ka Valmieras teātrī rekonstrukcijas darbi ieilguši un aktieriem, režisoriem (un pārējiem), mēģinot izrādes, jāstrādā bez apkures, jumta un ar vienu karstā ūdens izlietni. Bet prieks, ka arī tādos apstākļos top fantastiski, brīnišķīgi darbi.

Dita Jonīte, LU LFMI:  Nav bijis nekādu īpašu vilšanos vai nepatīkamu pārsteigumu. Teātris ir reāls un lielisks tā dažādībā, priekos un bēdās.

Baiba Kalna: Ņemot vērā apstākļus, kuros teātriem bija jāstrādā pandēmijas ēnā, īpašu vilšanos nebija.

Armands Kalniņš, skatītājs: Vairāki nozīmīgi režisori maz iestudē, dažas jaunas teātra iniciatīvas pagaidām (?) bremzējas.

Ilze KļaviņaTeātra ēku rekonstrukciju bezgalīgais stāsts.

Vēsma Lēvalde, LiepU: Tādas īstas vilšanās, kas saistītos ar izrāžu māksliniecisko kvalitāti, nav. Vīlos, jo opera “Vēsā” (VVTF) nenopelnīja nevienu nomināciju, lai gan bija pelnījusi vismaz trīs.

Ulrika Māliņa, LKA (rubrika “Students vērtē”): JRT mākslinieciskais redzējums.

Lauma Mellēna-Bartkeviča, Kroders.lv: Atsevišķas mulsinošas izvēles “Spēlmaņu nakts” nominantu kategorizēšanā, piemēram, uzstājīgi sadalot pa sastāvdaļām un vairākām nominācijām iestudējuma “Rotkho” radošās komandas veikumu vai nodēvējot izrādes “Ferdinands un Luīze” muzikālo noformējumu par “Gada jaundarbu mūzikā”.

Ieva Rodiņa, Kroders.lv: Latvijas teātra ēku būvniecības darbu haoss, kas destruktīvi ietekmē māksliniecisko un radošo procesu un diemžēl liecina par tikpat lielu haosu un prioritāšu trūkumu valdības līmenī.

Atis Rozentāls, Diena: Šausmas un izmisums ar teātra ēku rekonstrukciju, un atkal jāizceļ Valmieras Drāmas teātris, kas palika burtiski drupu kaudzes vidū un tagad spiests meklēt rezerves telpas. Bet arī JRT rekonstrukcijas kavēšanās un Dailes teātra Mazās zāles pārbūves pārcelšana uz nezināmu nākotni optimismu nevairo. 

Gundega Saulīte: Laikam neesmu vīlusies, saņēmusi gaidītus vai negaidītus iespaidus un prieku par radošumu.

Jānis Siliņš, LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejs: Andrusa Kivirehka lugas “Vīrs, kas zināja čūskuvārdus” iestudējums LNT. Vērtīgs dramaturģiskais materiāls, aktuāla tematika, “ietērpta pilnīgā tumsā” gan vizuālajā noformējumā, gan aktieru runā, gan domas skaidrībā, gan skatuves izteiksmes līdzekļu lietojumā.

Ingvilda Strautmane, LR1: Jaunā Rīgas teātra repertuāra virziens, kas liecina, ka skatītājam tiek piedāvātas izrādes ar atvieglotiem noteikumiem, bet skatītājs, kuru JRT ir izaudzinājis, ir ļoti prasīgs. Kas tālāk?

Guna Zeltiņa: Jaunā Rīgas teātra pavērsieni no novatoriskiem meklējumiem uz pamatplūsmas teātri.

Ērika Zirne: Dažkārt bija manāms, kā pandēmijas laika ierobežojumi un pulcēšanās aizliegumi ietekmējuši aktieru darba kvalitāti – izrādēs pazudis ritmiskums, saspēles dabiskums un... vieglums.

________________

Šeit Kroders.lv 2020./2021. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2019./2020. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2018./2019. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2017./2018. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2016./2017. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2015./2016. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2014./2015. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2013./2014. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2012./2013. gada kritiķu aptauja
Šeit Kroders.lv 2011./2012. gada kritiķu aptauja
 

Rakstīt atsauksmi