Viedokļi

Virtuālās izrādes "Irānas konference" ekrānšāviņš
30. decembris 2020 / komentāri 0

TOP 10 notikumi Latvijas teātrī 2020. gadā

2020. gads ir pagājis. Nebūtu oriģināli teikt, ka šis gads ikvienam ir bijis grūts un pārbaudījumiem bagāts, tomēr tāds tas ir bijis, sevišķi teātra nozarē, kas balstīta dzīvā enerģijas apmaiņā starp skatuvi un skatītāju zāli. Šajā gadā iemācījāmies novērtēt teātra būtību, baudīt to citā formātā un ar mainītiem noteikumiem. KrodersLV redakcijas komanda vēlreiz atskatās uz šo pārmaiņām bagāto gadu un piedāvā savu visspilgtāk atmiņā palikušo Latvijas teātra notikumu izlasi 2020. gadā.

 

"Irānas konference" (virtuāla izrāde, rež. Elmārs Seņkovs)

Notikums, kas pārsteidza un pat skeptiķiem pierādīja, ka ir iespējams arī šāds - virtuāls teātris. Ivana Viripajeva luga, ko veido monologu virkne, burtiski atdzīvojās mazajos ekrāna lodziņos, liekot just un domāt līdzi. Kā sevišķi uzrunājoša pandēmijas laika zīme ir arī aktieransamblis, ko veido aktieri no dažādiem Latvijas teātriem.

https://www.kroders.lv/verte/1442

https://www.kroders.lv/verte/1441

Publicitātes foto

 

Valmieras vasaras teātra festivāls 2020

Pandēmijas apstākļos brīvdabas teātris, kas ierasti uzskatīts par neformālu vasaras piedzīvojumu, nu ir kļuvis par vienu no “ierindas” teātra formām. Valmieras vasaras festivāls arī šogad pārsteidza un pārliecināja ar kvalitatīviem dažādu radošo komandu darbiem, kas bija vērojami Valmieras pilsētvidē. No festivāla visvairāk atmiņā palikusi kopības sajūta - kaut distancēti un brīvdabā, bet tomēr - kopā.

https://www.kroders.lv/runa/1479

Skats no Valtera Sīļa izrādes "Uzvara ir mirklis" (VVTF 2020) // Publicitātes foto

 

Izrāde “Netikumīgie” (Dirty Deal Teatro, rež. Krista Burāne)

“Izrādes pamattonis ir centieni definēt, kā jauns cilvēks jūtas mūsdienu Latvijā, un šinī gadījumā dzeja ir tikai veids, kā šo sarunu veidot tā, lai izvairītos no uzkrītošas publicistikas dominantes,” recenzijā par “Netikumīgajiem” raksta Kroders.lv autors Atis Rozentāls. Izrāde-notikums, ko apliecina saņemtā “Spēlmaņu nakts 2019/2020” balva kategorijā “Gada izrāde jauniešiem”.

https://www.kroders.lv/verte/1386

Foto: Didzis Grodzs

 

Aktiera Mārtiņa Meiera monoizrāde “Visas labās lietas” Valmieras Drāmas teātrī (rež. Inese Mičule)

Viens no pirmajiem klātienes iestudējumiem pēc pirmā pandēmijas epidemioloģisko ierobežojumu viļņa. Izrāde, kas būvēta kā aktiera un skatītāja saruna - personiski un dzīvi apliecinoši, liekot atgriezties pie vienkāršas un nemākslotas teātra būtības - atgriezeniskas enerģijas apmaiņas.

https://www.kroders.lv/verte/1453

Publicitātes foto

 

“Triptihs: Džeks Uzšāvējs, Skittles, Ludzas kadriļa” (Dirty Deal Teatro, rež. Paula Pļavniece)

Izrāde noteikti nav ideāla, bet tā ir tik… cilvēciska. Tā sākas ar izsmiešanos līdz asarām “Džekā Uzšāvējā”, kur uz skatuves redzams pandēmijas laikā tik ļoti nepieciešamais vieglums un humors. Un noslēdzas ar “Ludzas kadriļu”, kurā tik skaisti parādas tas, ka reizēm viss vienkārši besī. Un tas ir ok, ka besī.

Foto: Agnese Zeltiņa

 

Izrāde "Ārsts" Dailes teātrī (rež. Gatis Šmits)

Viena no 2020./2021. gada sezonas virsotnēm - intelektuāls un vienlaikus emocionāls stāsts par trauslajām robežām starp cilvēcību, profesionalitāti, personīgo dzīvi un sabiedrībā valdošajiem stereotipiem. Mūsdienīgi, lakoniski, psiholoģiski spēcīgi - ar apbrīnojamu Vitas Vārpiņas aktierdarbu ārstes Ritas Vulfas lomā.

https://www.kroders.lv/verte/1518

Foto: Mārcis Baltskars

 

“Spēlmaņu nakts” ceremonija

Asprātīga, pārdomāta un dinamiska. Šī “Spēlmaņu nakts” pārūpējās par to, ka, pat neesot uz vietas Liepājā, rodas īstena klātesamības sajūta. 

https://www.kroders.lv/runa/1532

Foto: Matīss Markovskis

 

Liepājas teātra podkāsts “Pīpētavas sarunas”

Laikā, kad pie īstās mantas – dzīva teātra – nav iespējams tikt, ļoti palīdzēja dažādi ielāpi, kas ļāva iztikt bez teātra. Un par ielāpiem kalpoja ne tikai digitālas izrādes, bet arī teātra podkāsti, sevišķi Liepājas teātra “Pīpētavas sarunas”. Lai podkāstam ilgs mūžs arī pēc tam, kad pandēmija jau aiz muguras!

Publicitātes foto

 

JRT daudzsēriju mākslas filma “Aģentūra” (rež. Alvis Hermanis)

“Aģentūra” ir pirmais gadījums, kad kāds Latvijas teātris rada šāda mēroga daudzsēriju mākslas filmu, būtībā piesakot sevi teātra un kino hibrīdformā.  Bet visbūtiskāk - tā ir stilizēta JRT antoloģija no šodienas skatpunkta, iemūžinot vēsturē visus teātra aktierus tieši tādus, kādi viņi ir patlaban – no slavas zenītā esošā JRT trupas kodola līdz jaunajiem, pirmo pieredzi teātrī un uz ekrāna guvušajiem aktiermākslas studentiem. Iespējams, tieši šis diskurss “Aģentūrā” ir vissaistošākais – iespēja redzēt, kā tiek iemūžināta dzīvā vēsture.

https://www.kroders.lv/verte/1535

Foto: Mārtiņš Grauds

 

Divas grāmatas par jaunāko Latvijas teātra vēsturi

Neseno vēsturi analizēt ir visgrūtāk. Tādēļ jo īpašs prieks, ka 2020. gada nogalē ar īsu atstatumu klajā nākušas veseli divi kolektīvi pētījumi par neseno Latvijas teātra vēsturi - LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta monogrāfija “Neatkarības laika teātris” (autores: Edīte Tišheizere, Ieva Rodiņa, Dita Jonīte, Lauma Mellēna-Bartkeviča) un grāmatžurnāls jeb bukazīns angļu valodā “Contemporary Latvian Theatre: 2010-2020” (idejas autore un realizētāja: Lauma Mellēna-Bartkeviča). Abi pētījumi tver Latvijas teātrī šobrīd aktuālos procesus, ļaujot uz tiem paraudzīties no visaptveroša skatpunkta.

https://www.kroders.lv/lasa/1526

Publicitātes foto